Bain & Company, İtalyan Lüks Tüketim Ürünleri Üreticileri Federasyonu Fondazione Altagamma işbirliği ile 2017 Lüks Tüketim Raporu’nu yayımladı.

Rapora göre lüks tüketim ürünlerinin ve lüks deneyimlerin oluşturduğu küresel lüks tüketim pazarı, 2017'de yüzde 5 oranında büyüyerek 1.2 trilyon avroya yükseldi. Harcama kalemleri arasında ilk sırayı alan lüks otomobil satışları yüzde 6 büyüyerek toplamda 489 milyar avroya ulaştı.

Lüks yiyecek satışları geçen yıla oranla yüzde 6 büyüme kaydederken, lüks gemi seyahatleri pazarında ise yüzde 14 gibi büyük bir büyüme oranı gözlendi.

 Çinli müşterilerin hem yurtiçinde, hem de yurtdışında yaptığı harcamalardaki artışın ve diğer bölgelerdeki satın alma trendlerinin de etkisiyle kişisel lüks tüketim pazarı, 262 milyar avroluk rekor hacme ulaştı.

Rapor küresel pazarlardaki toparlanmaya dikkat çekiyor. Cari döviz kuru bazında perakendede yüzde 6 büyüme kaydeden Avrupa lüks tüketim ürünleri pazarı, 87 milyar avroya ulaşıp değer bazında pazar liderliğini geri kazandı. Turist akışları İngiltere, İspanya ve Fransa pazarını desteklemeyi sürdürürken, başta Almanya olmak üzere Avrupa genelinde yerel tüketim güçlendi.

Modayı gittikçe daha yakından takip eden Çinli müşterilerin yerel pazardaki alışverişleri, 2017'de cari döviz kuru bazında Çin'de yapılan satışların yüzde 15 gibi kayda değer bir oranda artmasında etkin rol oynayarak Çin lüks tüketim pazar hacmini 20 milyar avroya taşıdı. Bununla birlikte yurt dışı alımlarında da ciddi bir artış görülen Çinli müşterilerin küresel kişisel lüks tüketimi içindeki alım payı 2017’de yüzde 32’ye ulaştı.

Çin Halk Cumhuriyeti ve Japonya hariç Asya'nın geri kalanını kapsayan pazar da yüzde 6 büyüyerek güçlü bir duruş sergiledi. Bu büyümenin temel kaynağı olan Hong Kong ve Makao'daki toparlanma, pazar büyüklüğünü 36 milyar avroya taşıdı.

Yılın ikinci yarısında yaşanan kur odaklı canlanma ve Çinli müşterilerin harcamalarındaki artışla birlikte Japonya pazarı bu yıl yüzde 4 büyüyerek 22 milyar avroluk bir hacme ulaştı.

Kuzey ve Güney Amerika zor da olsa yılı yüzde 2 büyümeyle bitirmeyi başardı. Amerika, 84 milyar avroya ulaşan bir pazar olarak, alışveriş merkezleri cephesinde zorluklar yaşayan lüks markalar için hala önemini koruyor. Kanada ve Meksika, bölgedeki yıldızı parlayan diğer ülkeler arasında yer alıyor.

Ekonomik belirsizliğin yaşandığı Orta Doğu’da ise büyüme yüzde 1 seviyesinde kaldı.

Lüks tüketimde perakende kanalı 2017'de yüzde 8 oranında büyüdü. Yeni mağaza açılışları kanalı yüzde 3 büyütürken, kalan yüzde 5'i mevcut mağaza satışlardaki artıştan kaynaklandı. Toptan satış kanalları geçtiğimiz sene içerisinde sadece yüzde 3’lük bir büyüme gösterdi. Üründe uzmanlaşmış mağazaların gösterdiği güçlü performansa karşılık, büyük mağazalar küresel düzeyde zayıf performans gösterdi.

Büyümenin önümüzdeki 3 yıl içerisinde, yıllık yüzde 4 ila 5 büyüme hızıyla devam edeceği ve kişisel lüks tüketim ürünleri pazarının 2020'ye kadar 295-305 milyar avro seviyelerine ulaşacağı öngörülüyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.