İslam Dini bir çok millet ile beraber temelde dört millet üzerinde insanlık iklimini şereflendirdi. Bunların başında Araplar, Acemler, Kürtler ve Türkler gelirdi. Bu kardeşlik İslam dinine çok hizmet etti. Ama imtihanın gereği fitne uykudan çok çabuk uyanıverdi. Önce Acemleri kardeşlerinden kopardı. Bu büyük bir yara olarak günümüze kadar geldi. Ancak Araplar, Kürtler ve Türkler asırlarca birlikte dine hizmet etti. Sonra Arapları diğer kardeşlerinden ayırdılar. Bununla Müslümanların birliğini bir kez daha bozdular. Kendimize gelmemiz uzun zaman aldı. Ama Türklerle Kürtler hep bir arada kaldı. Fitne son kartını oynamamıştı. Kürtleri sadece Türklerle değil Acem ve Araplarla birlikte de bırakmıştı. Kürtlere devlet vaadiyle yeniden Müslümanları kırdırmak istedi. Çünkü Kürtler hem Acemlerin hem Arapların hem de Türklerin en sadık kardeşleriydi. Onlarla beraber yaşayıp dine hep kuvvet verdi. Lakin ulus anlayışıyla 125 senedir Kürtler üzerinde oynuyorlar. Bu son kartlarıyla İslam dünyasının kardeşliğini tamamen bozmak istiyorlar.

Gelin biz Arap, Acem, Türk, Kürt ve diğer bütün Müslüman kardeşlerimiz sokakta, işyerinde, kahvede, okulda, hastanede, camide hatta evimizde devletin resmi dilini kullanmayalım. Gönül dilimizi ve Kur’an’ın lisanını hatırlayalım. Bediüzzaman Said Nursi’nin dediği gibi bizim düşmanımız cehâlet, zaruret, ihtilâftır. Bu üç düşmana karşı; sanat, marifet, ittifak silâhiyle cihâd edeceğiz. Ve bizi bir cihette teyakkuza ve terakkiye sevk eden hakikî kardeşlerimiz Türklerle ve komşularımızla dost olup el ele vereceğiz. Zirâ husûmette fenalık var, husumete vaktimiz yoktur. Hükümetin işine karışmayacağız. Zirâ, hikmet-i hükümeti bilmiyoruz...

Evet biz asr-ı saadette sadece kardeştik. Bu yüzden de bütün insanlığa örnek idik. Çünkü Allah öyle emrediyordu: Müminler ancak kardeştirler. Öyleyse kardeşlerinizin arasını düzeltin ve Allah’tan korkun ki esirgenesiniz (Hucurat 10).

Evet sahabe efendilerimiz bu ayetin üç evrensel mesajını neredeyse en deruni mana tabakalarına göre anlamaya ve yaşamaya çalışmışlar.

-Hep birbirlerine kardeş olmuşlar.

-Hep birbirilerinin aralarını düzeltmişler.

-Hep Allah’tan korkmuş ve Ondan korkmaya birbirlerini davet etmişler.

Fitne o zaman da boş durmamış. Vazifesi gereği sahabe efendilerimizin kardeşliğini bozup davalarını akamete uğratmak istemiş. Rabbimiz, Müminler ancak Allah’a ve Resulüne iman eden, ondan sonra asla şüpheye düşmeyen, Allah yolunda mallarıyla ve canlarıyla mücahade edenlerdir. İşte doğrular ancak onlardır (Hucurat 15) ile tekrar merhamet etmiş. Şeytan ve avaneleri bir kez daha mağlup olmuş ve sahabe efendilerimiz de insanlığa üstat olmuş.

Lakin asırlar değişti. Biz Müslümanlar başkalaştık. Önce Allah’ın yeryüzündeki en şerefli ve sorumlu bir halifesi olduğumuzu unuttuk. Kendimizi saltanatın içinde bulduk. Har vurup harman savurduk. Sadece kardeş olduğumuzu ve aralarımızdaki problemleri lütuf ila ıslah etmemiz gerektiğini de unuttuk. Abilik pozisyonuna geçtik ve emir vermeye başladık. Hucurat 10’nun kaidelerinden uzaklaştık. Tokadı da yedik. Sonra din için mücahadeyi millet için mücadeleye çevirdik. Düşe kalka bugüne geldik. Bunun neticesinde de Hucurat 15’in tokadını yedik. İnsanlık aleminde sefil hale geldik.

Yüzümüzün ak gönlümüzün pak olması için Allah ve resulüne verdiğimiz sözü yerine getirelim. Ve lütfen sadece kardeş olalım. Hucurat 10 ve 15 kardeşliğinin bizi her türlü sefalet ve hakkaniyetsizlikten kurtaracağını unutmayalım.

Lütfen sadece Hucurat 10 ve 15 kardeşi olalım.

Evet biz sadece kardeşiz ve birbirimizin arasını ancak düzeltiriz. Çünkü batıyı istikbale uçuran ve İslam dünyasını özellikle de maddi terakkide orta çağ karanlığında bırakan şeylerin en önemlilerinden birisi bu kardeşliği yok etmemizdir.

Evet bugün İslam dünyası kardeş olmayı bıraktığı için ümitsizliğin pençesinde kıvranıyor ve yarınını doğru göremiyor.

İslamın esası olan doğruluğu hayatın bütün tabakalarından sildiğimiz için ıslah etmede inandırıcılığımızı kaybediyoruz.

Allah’ın düşmanlarına düşman olmamız gerekirken kardeşimize düşman olduğumuz için rahmetten mahrum kalıyoruz.

Hucurat 15’teki İlahi ve Muhammedi rabıtaları yerine getirmediğimiz için düşmanların boyunduruğu altına giriyoruz.

İhlas, uhuvvet ve iktisatta müminane tavır sergilemediğimiz için iktidar, ihtilaf ve dünyevileşme hastalığıyla kardeşlerimizi kaybediyoruz.

İstişareyi hakkıyla yapamadığımız için başarılı olamıyoruz.

Acilen Hucurat 10 ve 15 kardeşi olalım.

Türkiye’den İran’a, Türkistan’dan Hindistan’a, Arabistan’dan Pakistan’a, Mısır’dan Suriye’ya, Malezya’dan Endonezya’ya, Irak’tan Ürdün’e, Katar’dan Libya’ya ve dünyanın her yerinde olan Müslümanlara iyilik yapmak istiyorsak bütün ayrılık ve gayrılıkları bir tarafa bırakıp lütfen sadece kardeş olalım. Abi veya baba rolüne soyunmayalım.

Biz olsak olsak ancak kardeş oluruz ve Allah’ın izniyle de bütün sıkıntılardan kurtuluruz.

Kabil’in değil Habil’in tarafında oluruz.

Hazreti Yusuf’un kardeşlerine davrandığı gibi davranırız.

Hazreti Peygamber efendimizin Mekke’nin fethinde kardeşlerine yaptığı muamelenin en elzem muamele olduğunu hiç unutmayız.

sadece kardeş olalım ve kardeşlik hukukunu asla unutmayalım.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
İzzet ölmez 2017-10-07 11:36:46

Teşekkürler hocam.Yüzümüzün ak gönlümüzün pak olması için Allah ve resulüne verdiğimiz sözü yerine getirelim. Ve lütfen sadece kardeş olalım.

Avatar
Hüseyin ZAVALSİZ 2017-10-07 04:45:18

Yazıyı okurken kendimi sorguladim nerelerde hata yapıyorum diye kendimi değiştirebilirsem inşAllah herkes kendini Mehmet Emin Bey'in dediği gibi Hucurat 10 ve 15 deki mealdeki gibi inanıyorum ki Allah'ın izniyle her Müslüman bunlara dikkat etmeye çalışsa sorunlar çözülür.

Avatar
R c 2017-10-07 10:15:30

Harika olmuş
Allah bizi birbirimizden ayırmasın

Avatar
Hakan yamlı 2017-10-07 22:32:48

Tebrikler hocam elinize ve yüreğinize sağlık. Durumu en güzel şekilde açıklamışsınız. Rabbim kardeşliğimizi bozdurmasın.

Avatar
Kasım ŞEKER 2017-10-11 11:50:32

Kıymetli meslektaşım tüm yazılarınızı kelime kelime takip ediyorum. Elinize ve yüreğinize sağlık çok beğendim. En çok etkilendiğim şu cümleye " İslamın esası olan doğruluğu hayatın bütün tabakalarından sildiğimiz için ıslah etmede inandırıcılığımızı kaybediyoruz". Bu cümleye 'doğruluğu' kelimesinin yanına birde 'Adalet' kelimesini ekleyebilseydiniz

Avatar
mehmet salih 2017-10-11 18:48:58

Rabbime şükürler ki böyle yazılar yazan bir ABİm var.

Avatar
Muhammed Şerif AZARKAN 2017-10-12 19:55:49

Rabbim kardeşçe yaşamayı nasip etsin...Kaleminize sağlık çok değerli M.Emin hocam...Sizin yüreğinizdeki kardeşlik duygusu hep daim olsun...Gerçek (doğru) kardeşlik yürekten olur...

banner623

banner624