Yayın hayatına 14 Ağustos 1908’de başlayan Sebîlürreşad mecmuası bu yıl 110. yılını idrak edecek. Bu kutlu yolculuğu Âkif’in yol arkadaşları devam ettiriyor.

Merhum Âkif’in yolunu takip eden gazetesi-yazar Fatih Bayhan’ın öncülüğünde ve iki yıl önce tekrar yayınlanmaya başlayan Sebîlürreşad mecmuası bugünlerde yeni genel merkezine taşınmanın heyecanını yaşıyor. Burada sosyal ve kültürel faaliyetler, akademik etkinlikler düzenlenecek, sergi salonu ve kütüphane ile hizmet verilecek.

            14 Ağustos 1908’de “Sırât-ı Müstakîm” ismi ile ilk kez yayına giren mecmua, 1912 yılında 183. sayısından itibaren mevcut ismini almıştır. Mehmet Âkif ve Eşref Edib’in kurduğu mecmuanın ilk ve ilerleyen dönem yazarları arasında Sait Halim Paşa, Ahmet Hamdi Akseki, Ali Fuat Başgil, Ömer Nasuhi Bilmen, Ömer Rıza Doğrul, Hasan Basri Çantay, Peyami Safa, Fethi Tevetoğlu, Mümtaz Turhan, Ali Nihat Tarlan, Nihat Sami Banarlı ve Nurettin Topçu gibi ülke fikriyatına yön veren pek çok isim bulunmuştur.

            İstanbul, Kastamonu, Kayseri ve Ankara’da mecburî yer değişiklikleri yaparak yayın hayatına sürdürmüş olan mecmua, Milli Mücadele Dönemi’nde TBMM tarafından bizzat bastırılmış ve tüm cephelerimize dağıtılmıştır. Mehmet Âkif’in sanatkârlığı, Sebîlürreşad’da yayınlanan fıkra, makale, şiir ve çevirilerinden oluşur. Safahat’taki tüm şiirleri de Sebîlürreşad’da yayınlandıktan sonra bir araya getirilmiştir.

 İlk devre 1908-1925 yılları arasında 641 sayı yayınlanan mecmua; Rusya, Hindistan ve Ceziretü’l-Arap Müslümanlarının gündemini belirleyen, aralarındaki iletişimi sağlayan belirleyici bir referans olmuştur. 1925’te “Takrir-i Sükûn Kanunu” ile kapatılan mecmualar arasında Sebîlürreşad da vardır.

1948 yılında Eşref Edib’in öncülüğünde Türkiye’nin çok partili sisteme geçişi döneminde Sebîlürreşad yeniden yayın hayatına girmiştir. 1966 yılında yayınını durduran mecmua, 2016 yılının 14 Ağustos’unda gazeteci-yazar Fatih Bayhan ve Âkif dostlarının gayretiyle yeniden yayın hayatına başlamıştır. Gazeteci ve Âkif dostu Mehmet Poyraz’ın  “Sebîlürreşad’ın Yeniden Yolculuğu” (Sebîlürreşad, Ağustos 2018) isimli yazısına göre Sebîlürreşad’ın yeniden yayın hayatına başlama hikâyesinin özeti şöyledir:

2014’ün baharı, Ankara’da Kaptanpaşa Sokak’ta, Mehmet Âkif Fikir ve Düşünce Derneği’ndeyiz. Fatih Bayhan ile Mehmet Âkif, Sıratımüstakim ve Sebîlürreşad üzerine sohbet ediyoruz. Sohbetimiz, Sebîlürreşad’ın yeniden yayınlanması konusuna geldi. Fatih Bayhan, Ankara’ya ilk geldiği günlerden itibaren Sebîlürreşad’ı yeniden İslâm coğrafyasına kazandırma arzusunda olduğunu anlattı. 2015’in kışı. Derginin yayınlanması yine gündemdedir. 1966 yılında yayınlanan derginin yazarlarından geriye, günümüzde yaşayan Mehmet Şevket Eygi hoca kalmıştı. Onunla da görüşerek kendisinden yazı rica ettik. Yazabileceğini söyledi. Fatih Bayhan 2016’nın Ocak ayında, Ulus’ta, Anafartalar Caddesinde, eski Ankara Adliyesi’nin tam karşısında yer alan ve 1923 yılında inşa edilen bir bina buldu. Yeniden yayın konusunda Âkif’in torunu Selma Ersoy Argon annemizin önemli desteği oldu. Niyeti öğrendiğinde, sevinmiş, heyecanlanmıştı. Yazı ailesinin en başında Selma annemiz yerini aldı. İlk sosyal medya paylaşımı, Abdurrahman Dilipak ağabeyden geldi. Twitter üzerinden, 2016’nın Mart ayında derginin yeniden çıkacağını duyurmuştu. Yeniden Sebîlürreşad’ın çıkacağı tarih 14 Ağustos 2016 olarak belirlendi. 14 Ağustos günü, 1908’de derginin ilk yayına başladığı tarihti ve bu özellikle esas alındı.”

            “Dergi, hür tefekkürün kalesi.” diyen Cemil Meriç misali Âkif dostları, bugün itibariyle onun manevî mirasını yaşatmakta ve hür tefekkürün kalesinde Sebîlürreşad bayrağını dalgalandırmaktadırlar. Bu amaçla Sebîlürreşad’ı âdeta bir mektep yapma gayesini taşımaktalar.  Sebîlürreşad; bir mecmua olmanın çok ötesine geçerek, Türkiye sınırlarını aşmış, tıpkı Âkif döneminde olduğu gibi hakkı haykırma, mazlumları savunma, emperyalizmin karşısında durma ve mücadele vazifesini bihakkın yerine getirmektedir. Bu yolculukta merhum Âkif’in yol arkadaşlarını kutlarken, 14 Ağustos 2018 Salı günü Mehmet Âkif’in aile bireylerinin katılımıyla gerçekleşecek olan Sebîlürreşad Genel Merkezi’nin açılışında (Denizciler Caddesi, Numara 7, Ulus-Ankara) Âkif dostlarını yalnız bırakmamak gerektiğini belirtmek isterim.  

Fikrinizi yaşatanlar varsa, sizinle yaşamamış olsalar bile onlar sizin gerçek yol arkadaşlarınızdır. Bugün M. Âkif Ersoy’un yol arkadaşları Sebîlürreşad’ı dolayısıyla da M. Âkif’i yaşatıyor. Yolları açık olsun! 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner623

banner624