Yaşları 15 ila 35 arasında. Madde kullanımında en sık yaşlar. Kimi aile baskısından, kimi kız arkadaşı terk ettiği için madde kullanmaya başlamış. Maddi imkansızlığa isyan edip borçlanarak lüks yaşamak isteyenler var. Borçlarını ödeme sıkıntısıyla madde kullanmaya başlayanlar var. Birçoğu arkadaş kurbanı. Madde markette satılmadığı için mutlaka bir aracısı var. Aracı olanların çoğu bir arkadaş elbette.

Madde kullananların genellikle lise terk. Okul hayatları başarısız geçmiş. Fakat konuştuğunuzda sizi zekaları ile şaşırtanlar az değil. Okul müfredatı canını sıkmış. Öğrenme biçimleri farklı olduğu için sınıf düzenini bozmuşlar. Formel bir eğitime ayak uyduramamışlar. Sınıf ortamında tekrarlanan bu uyumsuzluk onların kısa sürede etiketlenmesine yol açmış. Omuzlarına güvenle dokunan biri çıkmayınca soluğu sokakta almışlar. Gözlerine güvenle bakan kimse çıkmamış karşılarına. Kendileri gibi duyguları rencide olmuş, gönlü kırık arkadaşları arasında bulmuşlar kendilerini. Acımasız kuralların geçerli olduğu bir dünya ile tanışmışlar. Bu dünya madde kullanımı yanında onlara bir hayat tarzı dayatıyor. Haz odaklı bir hayat için para bulmak birinci kural. Bu yüzden suça karışmaları doğal bir süreç.

Antisosyal kişilik bozukluğunda görülen toplumu cezalandırma duygusuna benzer davranışlar gözlemlemek mümkün. Madde kullanıcısı yoksunluk yaşadığı azap dolu saatlerden kurtulmak için her şeyi göze alır. Madde etrafında dönen hayatında, ailesi, geleceği ve değer adına ne varsa onun gözünde sıradanlaşır.

Görüldüğü gibi madde kullanımında okul başarısızlığı gibi hayata tutunmada sorun yaşayarak başlayan süreç suç şebekelerine karışmaya kadar varıyor. İşyerinde patronun baskıcı tutumu, çalışma ortamında arkadaşları ya da yönetici tarafından uygulanan mobing gibi olumsuz duygu durumları maddeye iten etkenler arasında.

Peki aile nerede durmaktadır. Anne babanın baskı uyguladığı otoriter tutum çocukları ergenlikten itiberen arayışa iter. Yetişkin rolü sergileyecekleri ortamlar ararlar. Kimlik krizi yaşadıkları ilk gençlik yıllarında onay arayışına girerler. Kendisini anlayan ve sorunları hakkında dertleştikleri akran arayışına girerler. Bir kişinin madde kullanması yeterli olur. Zaten gam içinde, hayatın kıyısında yaşadıklarını düşünürler. Ardından ilk deneme ve bağımlılığa ilk adım.

Bağımlı gençlerin aileleri arasında koruyucu tutumla çocuklarının tepesinde bir helikopter gibi dolaşan ebeveynler de var. Aşırı denetlenen ve hayatlarının her köşesinde anne ve babalarını gören gençler bunalıma giriyor. Özellikle kızlar sigara içerek bu algıyı tersine çevirmek isterler. En otoriter tutum kadar etkili olan bu anne baba tutumu bir kısım gençleri maddeyle buluşturmaktadır.

İşkolik babalar eve geç geldiği gibi genç çocuklarıyla aralarında görünmez bir set vardır. Çok çalışan ve eve yorgun gelen babalarla genç çocukları arasında itici bir manyetik güç var. İletişim kanalları engellidir. Ego merkezli bir hayatta yorgun zihinleri teskin eden şey dijital dostlar edinmek en kısa yol. Dijital dostlar sorumluluk hatırlatmayan, özveri gerektirmeyen ve ruhsal anlamda gevşetici etkisiyle ego üzerindeki yükleri alır. Teknoloji ile insan arasındaki ilişki madde kullanımı ile eş duygular taşır. Babalar ile evlatları arasında giren dijital nesneler bir başka sorunda uç verir. Bu gençler kendilerini var ama yok olan babalarının oluşturduğu boşluğu bir şekilde doldurmak isterler. İşte bunlardan kimi maddeye bulaşır. Kimi uyuşturucu ile zamanı durdururken kimi madde ise aşırı uyarıcı etkisiyle beyin kimyasallarını günlerce aktive eder.

Annelere gelince özellikle mükemmeliyetçi annelerin genç çocukları risk altında. Bebeklikten itibaren anne ile çocuk arasında kurulan nesne ilişkilerinde bugünkü kuşaklarda kırılmalar daha büyük. Özellikle mükemmeliyetçi genç anneler bebekleri ile kurdukları ilişkilerde, daha az duygu daha çok kontrol dürtüsü ile güvenli bağlanmanın niteliğine zarar veriyor. Madde bağımlılığına götüren önemli nedenlerden biri de çocukların yaşadığı bu şekilde ortaya çıkan sevgi açlığı.

Buna benzer birçok neden yanında geldiğimiz noktada bir başka sebeple karşılaşıyoruz. Artık hiçbir öncül sebep olmadan madde kullanmak. Sokaklarda yara bandı fiyatına satılan bu maddelere karşı etkin bir polisiye önlem almadıkça merak duygusu ile bağımlı bir kuşak gelecek. İletişimi çok iyi olan aile çocukları da artık madde kullanmaları bunun göstergesi. Kimi ruhsal bir yara bandı gibi maddeye yapışırken kimi de sadece merakla yöneliyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.