Mağaralardan şampiyon çıkıyor

NEŞAT GÜNDOĞDU/ANKARA

Uyuşturucu batağına saplanmaktan kurtarılan Şanlıurfalı gençlerin, Türkiye Wushu Şampiyonası’ndan 12 altın madalya çıkarttığına vurgu yapan  Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak,  “Şükürler olsun ki, bir zamanların uyuşturucu mağaralarından artık şampiyonlar çıkıyor” dedi.

BİR zamanların uyuşturucu mağaraları artık şampiyonlar yetiştiren birer spor salonu. Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Osman Aşkın Bak, “Uyuşturucu ve Terörle Mücadele İçin Sporu Teşvik” yolunda neler yaptıklarını MİLAT’a anlattı.

Türkiye, Zeytin Dalı Operasyonu’yla terör örgütü PKK-PYD’ye darbe üstüne darbe indirirken, ”terörün finans kaynağı  uyuşturucu ticareti”yle mücadele de önemli mesafeler kat etti.

Şanlıurfa’da, uyuşturucu tacirleri tarafından “üs” olarak kullanılan “mağaralar” temizlendi, bu “zehirli” mekânlar “şampiyonlar yetiştiren spor salonları” haline getirildi.

12 madalya kazandılar

Bu önemli gelişmenin ayrıntılarını MİLAT’a açıklayan Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, “Uyuşturucu mağaraları çok şükür spor salonları oldu ve buralardan artık  şampiyonlar yetişiyor. Antalya’da düzenlenen şampiyonadan 12 altın madalya çıkartan çocuklarımızı ve emeği geçen diğer kardeşlerimizi tebrik ediyorum.” dedi.

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Osman Aşkın Bak’la “uyuşturucuyla mücadele” ağırlıklı bir sohbet:

-Sayın Bakan, nereye gitsek bu konu önümüze çıkıyor: Gençlerimizi uyuşturucu batağına düşürmek isteyen odakların faaliyetlerindeki artış ve gençlerimizin hızla uyuşturucu batağına çekilmek istenmesi… ‘Hap’ tehdidi de gittikçe artıyor… Siz nasıl görüyorsunuz durumu, neler oluyor?

Hükümet olarak her türlü bağımlılığa karşı topyekun bir mücadele içerisindeyiz. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla kurulan ve Sayın Başbakanımızın direktifleriyle yakından takip ettiği ‘Bağımlılıkla Mücadele Yüksek Kurulu’muz Başbakan Yardımcımız Sayın Recep Akdağ’ın başkanlığında 12 Bakanlık ile çalışmalarına başladı. Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak biz bu işin önleyici tarafındayız. Diyoruz ki ‘Sokaklarda biz olalım uyuşturucu çeteleri olmasın.’  Nasıl olalım, sporun gücünü kullanalım. Amatör spor kulüpleri aktif olsun, etkinlikler yapalım sokaktaki sporcuları alıp salonlara taşıyalım onların enerjilerini alalım, onlarla birlikte toplumun tüm katmanlarına ve gençliğimize ulaşalım. Şanlıurfa’da Kardeşlik ve Dayanışma Derneği var. O dernek çerçevesinde bizim İl Müdürlüğümüz ve oradaki sivil toplum kuruluşlarından arkadaşlar, uyuşturucu satılan mağaraları temizlemek için bir çalışma yürütüyor. Orada arkadaşlar mücadele veriyor, biz de destek oluyoruz. Malzeme desteği de sağlıyoruz. Bazı illerimizde de çok daha detaylı çalışmalar yapıyoruz. Orada bu mücadeleyi veren insanlarımıza cesaret veriyoruz, bu yönde adımlar atıyoruz.

Bataklıklar kurutuluyor

-Uyuşturucu Mağaralarından Şampiyonlar Çıkıyor…

Evet, çok şükür. Kimsenin olmadığı yerler buralar, bir bataklık düşünün, biz işte biz o bataklığı temizliyoruz. Terör örgütlerinin finans kaynağı olan bu uyuşturucu tacirleri, çocuklarımız ve gençlerimizi hedef alarak toplumumuzun genleri ile uğraşıyor. Çocuklarımızı uyuşturucuya alıştırarak terör bataklığına çekiyorlar. Biz çocuklarımızı gençlerimizi terörün kirli pençesinden korumak için sporun çekim alanından faydalanıyoruz. Sporun ayrı bir dili, gücü, etkinliği var. Siirt’te güreş antrenörü destek istemişti, bir yer vardı,  ‘Orayı tamir edelim ben sporcuların gelişimi için uğraşacağım.’  demişti. Orayı tamir ettirdik. Malzeme desteği verdik, salondaki çocuklarımızın sayısı 250’ye ulaştı. Antrenörümüz sporun çekim alanından faydalanarak çocuğun dağa çıkmasını engelliyor. Şırnak’taydım hafta sonu... Oradaki normalleşmeyi görmek bizi çok mutlu ediyor. Valilik, terörün izlerini silmek, sosyalleşmeyi sağlamak için oraya bir mesire alanı yapmış. Biz de yüzme havuzu yaptık, spor salonu yaptık. Ziyaretimizde çocuklarla basketbol oynadık. Geliyor çocuk, salon var. Sporla buluşan, vücudunu tanıyan bir genç uyuşturucuya gider mi?.. Sporun keyfine varmış o enerjiyi, adrenalini alıyor. Spor, uyuşturucu ve terörle mücadelede önemli bir panzehir... Bununla ilgili onlarca örnek var. Gençlerimize sesleniyorum;  etrafınızdaki arkadaşlarınıza sahip çıkın, onları uyuşturucudan uzak tutun, onları sosyal kültürel alanlara götürün. Gençlik merkezlerimize, spor salonlarımıza davet edin, etkinliklerinizde paylaşımcı olun. İnsan yalnız kaldığı zaman uyuşturucuya alışır.

O yüzden ne yapmalıyız; sokaklarda biz olmalıyız. Amatör spor kulüplerine destek veriyoruz, mahallelere tesisler yapıyoruz, amatör spor kulüplerine destek oluyoruz. Örneğin bir amatör kulübü yönetiyorsunuz. Mahalledeki 40 çocuk ile antrenmana çıkarttınız. O sokakta siz varsınız, o çocuklara spor yaptırdınız, çocuk sporun keyfini aldı evine gitti. Bu olmayınca… Sokakta yalnız kalan çocuk, kontrolsüz alanlara girmeye hazır durumdadır ve ölüm tacirlerinin hedefindedir.

Sporun olumlu etkide bulunma gücünden faydalanmak için daha fazla çaba harcamalıyız.

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Genel Yayın Koordinatörümüz Serdar Arseven'e "terörün finans kaynağı uyuşturucu ticaretiyle mücadeleye dair" önemli açıklamalarda bulundu.

Cerablus’ta spor tesisleri

-Suriye’den gelenler… Çok sayıda genç var…Şer odakları bunları çekmek için de büyük gayret sarf ediyor. Biz ne yapıyoruz, bu çocukları, gençleri korumak için?

Tabii... Şimdi biz şu anda Spor Toto Teşkilatımız vasıtasıyla da Suriye- Cerablus’ta spor tesisleri yapıyoruz. Oradaki kamplara spor tesisleri, yüzme havuzları yapıyoruz. Spor terörün travmasını atlatmak, savaşın travmasını atlatmak noktasında rehabilitasyon aracı... Genç nesil, sporla beraber hayata tutunacak, sporla beraber ülkesini tanıyacak. Düşünün Suriyeli bir çocuk, başarılı bir sporcu olarak ülkesini temsil edecek. Spor bir güç... Sporun gücünü kullanmak gerekiyor.

Spor kültürü gelişmeli

-Spor çok mühim… Gençlerimiz  bir yana, biz orta yaşlılar ve yaşlılar da spora pek düşkün değiliz. Avrupalılar, bu alanda çok daha iyi bizden…

Spor kültürümüz Avrupalılar ile aynı seviyede değil. Yürümemiz ve hareket etmemiz gerekiyor. Sağlık Bakanımız da ifade etti; Obezite ilerliyor... Günde 10.000 adım atmalıyız en az. Milli Eğitim Bakanlığımız ile okullarımızda yetenek taraması yapıyoruz ve öğrencilerimizin en az iki spor branşıyla ilgilenmelerini istiyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda büyük bir tesisleşme hamlesi gerçekleştirdik ve bu tesislerin içini doldurduk.  Kulüplerimizin sayısını arttırmamız gerekiyor. Bir toplum hareket eder, spor yaparsa sağlık giderleri azalır. Spora 1 liralık yatırım yaptığınızda, size 5 lira olarak geri döner. Çocuk bu vesile ile uyuşturucudan ve alkolden uzak duracak, insanımız doktora daha az gidecek, sigara kullanmayacak, ailesiyle mutlu yaşayacak, işinde verimli çalışacak.

-Karadenizliler spora çok daha mı düşkün acaba? Özellikle Trabzon’da nereye gitsek maç muhabbeti…

Karadenizliler sporu çok sever ama futbola ayrı bir ilgiler var. Sporu herkes sever ama herkes yapmaz. İzlemeyi seviyoruz, yapmayı da seviyoruz.

Yurtlar otel değildir

- Kredi Yurtlar Kurumu çok önemli, faaliyetlerini izliyoruz…

Kredi ve Yurtlar Kurumu’nda eğitim faaliyetlerimiz çok yoğun. Manevi ve sportif yönden çalışmalarımız devam ediyor. Sadece otel olarak bakamayız… Gençlerimiz öncelikle bulundukları ili tanıyorlar. Sonra birbirlerini ve çevrelerini tanıyorlar. Futbol turnuvalarımız oluyor. Çok önemli faaliyetlerimiz var..

-Sayın Bakan, futbol oynadınız. Şimdi… Mesela, diyelim ki bu bilinç düzeyi ile çok gençsiniz… Hangi spor branşından başlardınız?

-Evet, futbol oynadım. Basketbol oynadım ve atletizm yaptım. Küçük yaşta olsaydım tek spor branşı seçmezdim. Fiziğime ve yeteneğime bağlı olurdu. Basketbol oynardım, boyum uzun olsaydı. Futbol oynardım. Ama esas olarak yüzmek isterdim. Yüzme herkese hitap eder. Şu anda her ilde ve çoğu ilçede yüzme havuzlarımız var. Spor yapmamak için artık sebep yok. Dünyada spora en fazla yatırım yapan ülkelerin başında geliyoruz. Avrupa Şampiyonası’na da adayız.

Saha içi olayları

-Sayın Bakan, bir maç izleyeceğiz, kavga gürültü, tribünlerde, sahada… Niçin bu kadar gergin geçiyor futbol maçları, bir oyun sonuçta?

Son maçlara baktığınızda tribünlerden ziyade sahanın içerisinde gerginlik var. Dört takım şampiyonluğa oynuyor. Maalesef bu Avrupa’da da var, dünyada genel bir sorun. Biz bu sorunu en alt düzeye çekebilmek için 6222 sayılı kanunun uygulanması noktasındaki hassasiyetimizi artırıyoruz. Passolig ile daha iyi bir konuma geleceğiz.  

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.