Malulen emeklilik, diğer emeklilik koşullarına göre en kolay emekliliktir. Bunun için de en önemli şart, maluliyeti kanıtlayan sağlık raporlardır. Okuyucularımızdan en çok gelen sorulardan biri de malulen emeklilik için nasıl rapor alacakları konusunda olmaktadır. Bu haftaki yazımız, malulen emeklilik için gerekli olan rapor kriterlerine ayrılmıştır.

KİMLER MALÜL SAYILMAKTADIR?

SSK ve Bağ-Kur kapsamındaki sigortalıların çalışma gücünün veya iş kazası veya meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma gücünün en az % 60'ını,

Emekli Sandığı ve diğer (4/c’li ) kapsamındaki sigortalı olan kamu görevlileri için çalışma gücünün en az % 60’ını veya vazifelerini yapamayacak şekilde meslekte kazanma gücünü,

Kaybettiği Kurum Sağlık Kurulunca tespit edilen sigortalılar malul sayılmaktadır.


SEVK NASIL YAPILMAKTADIR?

Çalışanların değişik hastanelere başvurup almış oldukları engellik oranlarını gösteren raporlar, SGK’ya göre malul sayılmaları için yeterli değildir.

Malulen emeklilik için SGK il müdürlüklerine başvurmak gerekmektedir. SGK müdürlükleri de yetkili hastanelere sevk yapmaktadır. Akabinde sigortalının malul sayılabilmesi için, çalışma gücünün veya meslekte kazanma gücünün en az % 60’ını kaybettiğinin SGK Sağlık Kurulunca tespit edilmesi gerekmektedir.

SSK ve Bağ-Kur kapsamındaki sigortalıların malul oldukları iddiası ile müracaatları üzerine, sosyal sigortalar yönünden istenilen şartlara haiz olanlar; öncelikle illerinde bulunan Sağlık Bakanlığı Eğitim ve Araştırma Hastanelerine, bulunmaması halinde Devlet Üniversitesi Hastanelerine, Üniversite Hastanesi de bulunmuyor ise Türk Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı Asker Hastanelerine, bunun da bulunmaması halinde il/ilçelerinde bulunan tam teşekküllü Sağlık Bakanlığı Devlet Hastanelerine sevk edilmektedir.

Ancak, sigortalıların herhangi bir Devlet Hastanesi veya Devlet Üniversite Hastanesinde;

Yoğun bakımda ise,

Yatmakta olduğu hastaneden başka bir hastaneye nakli hayati risk taşıyor ise,
Sosyal güvenlik il müdürlüklerince/sosyal güvenlik merkezlerince yoğun bakımda veya yatmakta olduğu hastanelere sevk edilmekte ve Kurum sağlık kurullarınca raporları değerlendirmeye alınmaktadır.

SAĞLIK KURULLARI NERELERDE BULUNMAKTADIR?

Belirtilen hastanelerden alınan sağlık raporlarının değerlendirilmeleri; İstanbul, İzmir, Antalya, Adana, Kocaeli, Bursa, Konya, Kayseri, Samsun, Ankara, Eskişehir, Trabzon ve Gaziantep illerinde de bulunan SGK Sağlık Kurullarında yapılmaktadır.

Sağlık kurulu bulunmayan illerde bulunan sigortalıların en yakın bölge sağlık kurullarında raporları değerlendirilmektedir. Örneğin Şanlıurfa ilindeki sigortalıların raporları Gaziantep ilinde değerlendirilmektedir.

RAPORA İTİRAZLAR NEREYE YAPILIR?

Belirtilen şekilde müracaat etmiş ve SGK sağlık kurullarından malul olmadığına karar verilenler ya da maluliyete esas engellik oranlarını düşük bulunlar SGK Yüksek Sağlık Kurulu’na itiraz edebilirler.

SORULARINIZA-CEVAPLAR

Memurun Yakınının Hastalanması Halinde Alabileceği Ücretsiz İzin?

Şef statüsünde memur olarak çalışmaktayım. Kızım ağır hasta ne kadar ücretsiz izin alabilirim. Gözde DAL

Sayın DAL, Memurun bakmakla yükümlü olduğu veya memur refakat etmediği takdirde hayatı tehlikeye girecek ana, baba, eş ve çocukları ile kardeşlerinden birinin ağır bir kaza geçirmesi veya tedavisi uzun süren bir hastalığının bulunması hâllerinde verilen ücretli iznin bitiminden itibaren, sağlık kurulu raporuyla belgelendirilmesi şartıyla, istekleri üzerine 18 aya kadar aylıksız izin verilebilmektedir.

SAĞLIK GİDERLERİ

Bir yayın grubunda yurtdışında muhabir olarak en az 2 yıl SSK’lı olarak çalışacağım. Bu süre içinde SGK tedavi masraflarımı karşılar mı? Ali AYHAN

Sayın AYHAN, 6 aydan fazla süreyle yurtdışında görevli bulunan sigortalılar, sürekli görevle yurtdışında bulunmuş sayılmaktadır. Sürekli görevle yurtdışına gönderilenler ile bunların yurtdışında birlikte yaşadıkları bakmakla yükümlü olduğu kişilere Kurumca finansmanı sağlanan sağlık hizmetleri acil hal olup olmadığına bakılmaksızın hizmet bedelleri, yurtiçinde sözleşmeli sağlık hizmeti sunucularına tedavinin yapıldığı tarihte ödenen en yüksek tutarı aşmamak kaydıyla kurumca karşılanmaktadır. Diğer yandan sürekli görevle gönderilen ülke ile Türkiye arasında sağlık yardımlarını kapsayan sosyal güvenlik sözleşmesi olması halinde, sağlık hizmetleri giderleri ile yol gideri ve refakatçi giderleri bu sözleşme hükümlerine göre ödenmektedir.


EMEKLİLİK HESABINDA YAŞ?

İlk defa 09.11.1979 tarihinde 17 yaşında iken SSK sigortalısı oldum. Emeklilik hesabında bu tarih mi veya 18 yaşını doldurduğum tarih mi esas alınır? Lütfi DARI
Sayın DARI, İlk SSK giriş tarihiniz 01.04.1981 tarihinden önce olduğundan emeklilik hesabında yaşınıza bakılmaksızın sigortalılık sürenizin başlangıç tarihi olarak 09.11.1979 tarihi esas alınacaktır.

GÜNÜN SÖZÜ: "Hasta bir imparator olmaktansa Sağlıklı bir köylü olmak daha iyidir" Alman ATASÖZ

Nasıl Erken Emekli olurum? Nasıl Yüksek Emekli Maaşı Alırım? Kıdem Tazminatı Ne Kadardır? Kıdem Tazminatım Ödenmedi Nasıl Bir Yol İzlemeliyim? Haksız Yere İşten Atıldım, Nasıl Hakkımı Alırım? Yıllık İzinim Ne kadar? İş Kazası Geçirdim, Haklarım Nelerdir? Ayrıca İş Sağlığı, Mazeret İzinleri, Annelik İzinleri, Doğum Yardımları, 65 Yaş Ve Özürlü Maaşı, Malulen Emeklilik, Gazi-Şehit Maaşı, Ücret Alacakları, İş Güvencesi, Genel Sağlık Sigortası, Çalışan Hakları Ve Hak Arama Yolları, İhbar Tazminatı, SSK, SGK, BAĞ-KUR, İŞKUR, İşsizlik, En Etkili İşe Başvuru Yolları… Ve Çalışma Hayatına İlişkin Tüm Sorularınızı Sosyal Güvenlik ve Emeklilik BAŞUZMANI İsa KARAKAŞ cevaplıyor. www.isakarakas.com

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.