Maraş, kahraman bir beldedir ama aynı zamanda şairler diyarıdır, ediblerin memleketidir. Necip Fazıl, Maraşlıdır meselâ… Son dönemde Ahmet Maraşlı ismi öne çıktı. Okumayı Sevdirme Projesi onun eseri…

HER biri ayrı bir tarihi, kültürü, medeniyeti barındıran bütün şehirlerimizi severim. Ama Kahramanmaraş, bazı şehirlerimiz gibi imtiyazlı bir muhabbeti hak ediyor.

Niçin? Çünkü iki cephesiyle bilinir. Biri kahramanlığıdır ki, bunu cümle âlem bilir. Sütçü İmam ve diğer isimsiz cengâverler, İstiklal Harbi’nde büyük kahramanlıklar göstermiş, düşman askerlerini memleketten kovarak ‘kahraman’ ismine ziyadesiyle lâyık olduğunu göstermiştir.

Şair bir şahir

İkincisi ise ‘şair şehir’dir, ‘edip memleket’tir. Neredeyse bir çok şair ve yazarımızın biyografisine baktığımızda, doğum yerleri bize Kahramanmaraş’ı işaret etmektedir. Tabii ki en başta Cumhuriyet devri Türk Edebiyatı’nın “Sultanü’ş Şuara”sı, ‘Şairler Sultanı’ üstat Necip Fazıl Kısakürek. Şairimizin soyu Dulkadiroğulları’na dayanan Maraşlı Kısakürekzâdelerden Fazıl Bey ile Meliha Hanım’ın oğludur. Kervanın başında Necip Fazıl var ama arkasından gelenlerin sayısı pek ziyade. Hepsini burada zikretmek mümkün değil ama rahmete vesile olsun diye vefat etmişlerden bir kaç ismi analım:

Kimler yetişmemiş ki!

Abdurrahim Karakoç, Ahmet Tevfik Paksu, Alaeddin Özdenören, Âşık Mahzunî, Cahit Zarifoğlu, Erdem Beyazıt, Ertuğrul Karakoç, Kenan Seyithanoğlu, Şevket Bulut… Yaşayanlar da çok ama teberrüken iki ismi hatırlayalım: Nuri Pakdil ve Bahaettin Karakoç…

Bu güzide şehrin yetiştirdiği şahsiyetlerden biri de Ahmet Maraşlı’dır. Maraşlı, ömrünü kitaba adamış bir kültür adamı ve iyi bir münevverdir. Kaleme aldığı eserler sevilerek okunuyor.

Okumayı Sevdirme Projesi

Ben de yazarımızın Okumayı Sevdirme Projesi adlı eserini yıllar önce istifade ederek okumuş ve bütün dostlara tavsiye etmiştim. Yazarımızın bütün eserlerinin şimdi Mihrabad Yayınları tarafından kültür hayatımıza kazandırıldığını müjdelemek isterim. Meselesi olanların, kitaba sevdalananların yazarımızı takip edeceklerine ve eserlerini okuyacaklarına inanıyorum. Bilhassa eğitim meselesimizin bugünlerde çok konuşulduğu sırada Ahmet Maraşlı’nın eserleri, eğitimcilerimize ve bilhassa ebeveyne ışık tutmaktadır. Tabii gençlerimizin bu kitapları başucu eseri olarak ellerinden düşürmemeleri gerekiyor.

Gizli yönü: Şairlik…

Unutmadan söyleyeyim, Ahmet Maraşlı’nın gizli bir yönü de şairliğidir. Bu hususiyeti ortaya pek çıkarmadı bugüne kadar. Ama inşallah şiir kitabı da çıktığında bu cephesini de hepimiz görür, Kahramanmaraş’ın hakikaten şairler ve edibler yatağı olduğunu bir kez daha anlamış oluruz.

Türkiye genelinde eğitime ve okuma kültürüne yaptığı büyük katkılarla tanınan Ahmet Maraşlı’nın bütün eserleri günışığına çıkıyor. Yayınevi, yazarın ilk eseri olarak Okumayı Sevdirme Projesi’ni yayımladı. Çocuklara, öğrencilere, yetişkinlere okuma sevgi ve alışkanlığı kazandırmak için yüzden fazla kolay uygulanacak yollar sunan bir eser.

Başta öğretmenler almalı

Kitap, başta sınıf, Türkçe ve edebiyat öğretmenleri olmak üzere bütün öğretmenlere, tüm şuurlu anne babalara, bilinçli anne baba adaylarına, okul ve kurum yöneticilerine, okumanın temel ihtiyaç olduğunu düşünen herkese önerilir! Okumayı sevdirmek ve okuma alışkanlığı kazandırmak için hediye edebilirsiniz. Okuma alışkanlığı kazanmak kazandırmak isteyenler için, sürekli masa üstünde, çantada, el altında bulunması gereken ve “Neler yapabiliriz?” diye bakılacak bir kitap. Ülkemizde çok sevilen bu eserin toplam 41 bin adet olan 19’ncu baskısı gerçekleşti. 41 kere maşallah... Mihrabad, bu eserin hemen ardından yazarımızın Evde Okul Okulda Kalite isimli eserini neşretti. Bu da ayrı değere haiz. Eğitim dünyamızda çözüm üretiyor.

Okul her şey değildir

Arka kapak yazısını okuyalım: “Mezun olunan iyi bir okul iyi bir referanstır ama her şey değildir. Üstün özellikler, fark üreten meziyetler olmazsa diploma ne yapsın!.. Günümüz dünyasında sadece bilgi yeterli mi!.. Bu kitap, evde ve okulda, çocuklara ve gençlere, üstün özellikler ve fark üreten meziyetler verebilmek için uygulanabilir bir program sunuyor. Çocuk yetiştirme üzerine pratik ve orijinal yöntemler veriyor. Hemen her bölümde evde uygulamaya dönük ve eğitim kurumlarında kaliteyi ciddi anlamda artırıcı apayrı sürprizlerin, hiç duymadığınız orijinal fikir ve programların olduğunu göreceksiniz. Eğer uygulanmaya çalışılırsa, her aile ve okul ortamına tatlı bir heyecan ve hareketlenme getirecek farklı bir eser var elinizde.”

Aradığı kitabı bulamadı

Geçen hafta Ahmet Maraşlı’nın MTTB’deki sohbetini dinledik. Dinleyiciler ömrünü çocuklarımıza ve gençlerimize adamış bir dava adamının heyecanlı haline tanık oldular. Ve enteresan olan hikâye, Maraşlı’nın yazarlık serüveni. Bir gün çocukları için kitapçıya uğruyor ve bir kitap soruyor. Çerçevesini çizdiği kitap, kitabevinde yok, hatta hiç basılmamış. Bunun üzerine kitapçı, hayırlı bir teklifte bulunuyor: “Madem ki eğitimcisiniz ve piyasada olmayan böyle bir kitabı soruyorsunuz öyleyse niçin siz bu kitabı yazmıyorsunuz, yazmalısınız.” Maraşlı, kitapçının bu sözüne hak veriyor ve “Bismallah” deyip kolları sıvıyor. İşte bir yazarın kültür hayatımıza dahil olması böyle sağlanıyor.

Ondan istifade edilmeli

Eserleri istifade ile okunan ve sevilen yazar, bugüne kadar Türkiye’nin bir çok bölgesinde konferanslar verdi, vermeye devam ediyor. Kitap fuarında birlikteydik. Okuyucularla, eğitime değer verenlerle yaptığı sohbetlere, diyaloglara şahit oldum. Hakikaten ömrünü hasretmiş bu meseleye Ahmet Hoca. Okullara daha çok davet edilmeli, eğitim toplantılarında görüşlerine başvurulmalı, televizyon ekranlarında topluma hitap etmeli ve problemler karşısındaki çözüm yollarını herkese, hepimize anlatmalı. Dertler böyle deva bulur, meseleler anlaşılır ve eğitim konusundaki sıkıntılar inşallah sona erer.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner624