Merhum Mehmet Akif, bu dünyadan göçeli seksen bir yıl olmuş. Her yerde konferans var. Adeta bir ritüel haline gelen anma merasimleri! Anmayı bırakıp biraz da anlasak, anlamak için çaba sarf etsek. Örnek alabilsek, ne iyi olurdu! Ne yazık ki sadece anlatıyoruz. Anlatmayı bir türlü bırakamadık. Bir de doğru anlatabilsek, doğru anlayabilsek!

Kimdir, kim değildir; nasıl yaşadı, neye inanırdı merhum Akif? Biraz da başka bir açıdan yaklaşsak merhuma. Onu hamasetle anlatmak yerine, onun gibi yaşasak.

Mesela haksızlığa uğrayan bir arkadaşımız için merhum Akif gibi istifayı göze alabilsek! Dimdik dursak haksızlık yapanların karşısında. Merhumu anlatabilmek için böyle cesaretli olmak lazım. Bu cesaret sizde yoksa onu anlatmayın!

O, sözünde duran birisiydi. Hele hele siz, sözünüzde duramıyorsanız merhumu ağzınıza bile almayın! Siz, hiç mi hiç anlatmayın!

O, çok çalışkandı. Derslerini birincilik ile bitirmiştir. Kendisini çok iyi yetiştirmişti. Siz, çalışkan değilseniz, miskin iseniz -ki o, miskinlikten nefret ederdi- siz de bırakın onu anlatmayı!

fedakârdı. Öğrencilik yıllarında bir arkadaşıyla şöyle sözleşmişlerdi: “Kim önce vefat ederse, kalan kişi vefat edenin çocuklarına bakacaktı”. Bu sözleşmeye istinaden kendisinden önce vefat eden arkadaşının çocuklarını, korumuş kollamış ve o çocuklara sahip çıkmıştır. Siz, verdiğiniz sözü tutamıyor ve yardımsever değilseniz anlatmayın onu!

O, gıybeti ve kıskançlığı sevmezdi. Dostlarının ardından kötü konuşmaz, konuşturmazdı. Tevfik Fikret’i yanında kötülemişlerdi de o, T. Fikret’in şiirlerini ezbere okuyarak cevap vermişti. Dostlarınızın bulunmadığı ortamlarda onları çekiştirenleri susturamıyorsanız, siz de anlatmayın merhum Akif’i!

O, haksızlık karşısında susmazdı. Hakkı olanı da korurdu. Eğer hakkınız olmayanı çeşitli hileler ile elde etmişseniz uzak durun ondan ve anlatmayın merhum Akif’i!

O, birlikten taraf idi. Tefrikayı reddederdi. Mücadelede bir olduklarınızla paylaşma konusunda ayrılmışsanız, siz de anlatmayın merhum Akif’i!

O, aydın ve şuurlu bir Müslüman idi. Cahilseniz, kendinizi yetiştirememişseniz, okumuyor, araştırmıyor ve düşünmüyorsanız yaklaşmayın ona! Kur’an’a uzaksanız siz de anlatmayın merhum Akif’i!

O, iyi bir edip ve iyi bir sanatkârdı. Yaşadığı toplumun bir parçasıydı. Çile de çekti, işsiz de kaldı, evsiz de kaldı. O, bu yaşadıklarını hiç unutmadı. İçinden çıktığı toplumu şiirlerinde işledi. O, ne kendine ne de topluma yabancıydı. İnsanî ve İslamî olanı tercih etti. Müşfikti, çocukları severdi. Sakindi ama zalime karşı aslan kesilirdi. Onun hayatı en büyük şiirdi. Şiirlerini bilmiyorsanız, okumuyorsanız anlatmayın Akif’i!

O, birkaç lisan bilirdi. Arapça, Farsça, Fransızca öğrenmişti. Kur’an’ı anlar ve mesajını anlatırdı. Hafızdı. Esasen Safahat’ta anlatılanlar, Kur’an’dan aldığı mesajlardır. Bu mesajları bilmiyorsanız anlatmayın merhum Akif’i!

O, iyi bir sporcu idi. Güreşir, gülle atar, yüzer ve yürürdü. O tam bir halk adamıydı.

O, vatanseverdi. Vatanı için her şeye razı olmuştu. Gurbette vatan hasreti çektiği halde kimsenin aleyhinde olumsuz bir kelam etmemişti. Vatansever değilseniz anlatmayın merhum Akif’i!

Merhum Mehmet Akif’i anmak için çokça toplantılar tertip ediyoruz. Konferanslar veriyoruz. Ne var ki onun gibi yaşama konusunda problemimiz var. Kürsüde merhumu anlatan kişi, şayet onun gibi yaşamıyorsa ne anlamı var ki bu nutkun? Onu anlatmanın ötesine geçip Akif’çe yaşayalım. Ne dersiniz? Çünkü o, Kur’an şairi idi. Samimi ve aydın bir Müslümandı. Gelin biz de onun gibi yaşayalım. Onun gibi yaşayabilenler anlatsın merhum Akif’i, yoksa merhum sadece bir masal kahramanı gibi hakikatten uzaklaşıp efsaneleşecek. Mehmet Akif Ersoy gerçekçiydi.

Ruhu şâd, mekânı cennet olsun.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.