Bıkmıştım hastaneleri dolaşmaktan. Yorulmuştum oradakilerle muhatap olmaktan. Konuşmanın bu kadar çile, kendini anlatmanın bu kadar eziyet vetalepleriniziifadeetmenin bu kadar zor olduğu birkaç yerden birisi de galiba hastanelerdir. Ama neylersiniz zorunlu olarak öyle bir yerdesiniz.

Benimde zorunlu olarak yolum düştü oraya.Aldım çantamı diğer eşyalarımla beraber. Sevk edildiğim servisin yolunu tuttum. Çok soğukmuş servis. Enfeksiyon hastalıkları.Aman Allah'ım telaffuzu dahi korkunç geliyor insana. Acaba burada başka hastalıklar kaparmıyım endişesiyle ayaklarım gitmeye direniyordu oraya. Nihayet bedenimkendini attı kliniğin kapısından içeriye. Yaklaştım kliniğin ortasındaki danışma yerine.

— Beni Gül hanım gönderdi.Lale hanım ismimi yazdırmıştı Erguvan Hanım'a.

Önce bana baktılar. Sonra bende bir cinslik olabilir zannıylaendişeye kapıldılar. Hemen telefona sarıldı bir hanımefendi. Biraz bekleyin dedi beyefendi.Baktım ki geliyor ileriden ufak tefek birisi. Mini mini minnacık. Çıtır mı çıtır.Yüzündeki gülücüklerhastaya hayat verir. Belli ki ehil birisidir.

— Geçmiş olsun beyefendi dedi. Ben hemen sizinle ilgileneceğim. Ayakta beklemeyin lütfen. Şu odaya geçiverin hemen. Birazdan Erguvan hanım gelir. Durumunuzu benden öğrenir.

Gerçekten de öyle oldu.Erguvan hanım denen yeni açılmış çiçek gibi duran ürkekbir asistan ortalıkta peydah oldu. O da hanım hanımcık biriydi. Ama birazcık soğuk ve resmiydi.Hemde dağınıktı galiba. Kendine vakit ayıramamıştı. Bu nedenle bakımlı kalamamıştı.İş yükünün altında ezilmişti. Ondan arada sırada etrafa isyan ediyordu. O da ilgilendi benimle. Sonra beni teslim etti o melek hemşirelerden birine.

Evet melek hemşire bir arının kovanda bal yapması gayretiyle etrafı kolaçan edip duruyordu. Bütün hastalarıninlemelerini dinliyordu.Elinden gelenin en iyisiyle isteklere cevap veriyordu. Ben ise odamda oturup temizlikçilerin gelmesini beklemeye koyuldum. Kırk dakika geçmişti.Temizlikçiler gelmedi. Aklımdan geçen muzipliği hemen hemşire hanıma söyledim. Acaba taşeron işçilerinin biz kadroya geçersek hastaneyi kim temizleyecek söylemi gerçekleşiyor olmasın dedim. Beraber tebessüm ettik bu latifeye. Sonunda o işe de el attı melek hemşire. Çok üzülmüştüm bu duruma.

— Lütfen bu işi de siz yapmayın. Yükünüz zaten ağır dedim.Biraz daha beklerim.

— Hayır. Olur mu böyle sizi hasta hasta koltukta bekletmek. Yatağınıza uzanıvermelisiniz elbet. Biz alıştık bu işlere ne yapalım. Kaderimiz bu.Yedi yıldır bu işleri hep yapmaktayız. Bir şey olmaz. Yeter ki hastaların canı sağ olsun dedi güler yüzüyle. Birlikte çarşafı serdik. Yatağın eksikliklerini giderdik.Yatakla ilgili müştemilatı tamamladıktan sonra ben uzandım yerime.Bıraktım kendimi melek hemşirenin şefkatli muamelelerine.

Hiç soluk almadan ve bir an yerinde durmadan servisin bir odasından çıkıyor diğer odasına giriyordu. Her hasta ile ilgili tetkikleri,serum ve antibiyotikleri seviyelerine uygun bir şekilde veriyordu. Tansiyon ve ateşlerini ölçüyordu. Beni de aldı aynı muamele listesine.

Ah melek hemşire ne kadar ihtiyaç var senin gibilere. O güzelhuyun ve güler yüzün sanki terapi oluyor canı ağrıyan bu acizlere.

Umarım kadr u kıymetiniz gerçekten biliniyor.Seni ve senin gibi melekleri takdir edemeyenler cemiyete en büyük kötülüğü yapıyor.

Hastalık ve hastane travmasının ilk gecesini melek hemşirenin bu insanüstü gayretiyle ve mesleği için bütün rahatını feda eden o masumiyetiyle geçirdim.

Gündüzün hareketliliği ve çalışan kalabalığı beni dikkatli bakmaktan alıkoydu. Çünkü herkes halinden memnundu. Etrafta kalabalık edenler bir dolgu maddesi de olsalar boşlukları dolduruyordu. Tetkiklerim ve filmlerim bir hayli çoktu. Gündüzün bütün bu hayu huyundan sonra tekrar akşam oldu. Ve ben başladım kara kara düşünmeye. Acaba bu akşam da gelir mi melek hemşireler diye.

Kampüsü alan sessizlik hastaneyi desardı. Gecenin karanlığı etrafı kapladı. Serviste ışıklar yanıyordu. Ama etrafın ıssızlığı beni ürkütüyordu. Ürkerek odama girdim. Kapımı kapadım ve gelecek olan melekleri bekledim.

Aman Allah’ım! Bu gece sadece melek bir hemşire değil aynı zaman da melek bir doktor da mevcut. Yaşadın be kardeşim. Sen doğarken bu kadar şanslı değildin. Akıyor yaleden nimetler. Bütün bunlar külli bir şükür ister.

Evet bu iki melek de hiç oturmuyorlardı yerlerinde. Onların da yüzlerinden tebessüm ve lisanlarından bal şerbet akıyordu. Hastaları incitmemek için kendilerinden fedakarlık ediyorlardı. Hele yüksekten bakmak yerine alçaktan fiziksel temasta bulunmaları hastalara tam bir terapi gibi geliyordu. Bunlar hasta olarak bizim hoşumuza gidiyordu tabii ki. Ama insan olarak ben isyan ediyordum o melekler adına.

Evet müşahedem hakikattir. Hele gece ve hafta sonlarındaki müşahedelerim ise muzaaf bir hakikattir.

O melek hemşire ve doktorların yaptıkları, insanüstü bir performans sergilemektir. Ama bunun sonu tükenmektir. Hem onlara hem hastalara hem de milli sermayeye yapılan en büyük kötülüktür. Şair Nedim’indediği gibi

Tahammül mülkünü yıktın Hülagu Han mısın kafir

Aman dünyayı yaktın ateş-i suzan mısın kafir

Evet servisteki bütün gün ve gecelerim böyle meleklerin arasında geçmişti. Galiba çoğu melekler bu servise gelmişti. Artık evimdeki melekleri görmenin zamanı gelmişti. Şükürler olsun iyiyim. Düzce Üniversitesi hastanesinin bilhassa Enfeksiyon hastalıkları bölümünün tüm çalışanlarına minnettar ve müteşekkirim.

Bir kez daha anladım ki hastanelerde doktorlar kadar kıymete haizdirler bu melek hemşireler.

Dilerim hepsine sağlıklı ve huzurlu ömürler...

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hüseyin ZAVALSİZ 2018-01-27 00:17:11

Yazarımızin kalemine ve gönlüne sağlık. Yüce Rabbimden şifalar diliyorum. AK Parti den ALLAH razı olsun eskiden Universite Hastanesi'nin ancak onunden gecebiliyorduk simdi AK Parti vesilesiyle yazarımızın anlattığı gibi çok güzel hizmetler alıyoruz. Artı doktorda seçebiliyoruz. Devlet hastaneleride süper hizmet vermektedir. Buradan Tüm sağlık çalışanlarına teşekkür ediyorum işlerini severek yaptıklarından. Tüm Hastalarimiza da ALLAH tan şifa diliyorum.

Avatar
Eren İ 2018-01-27 11:37:43

Mehmet Emin hocam geçmiş olsun. Allah şifa versin

Avatar
Veysel 2018-01-27 11:40:47

Kader gayrete aşıktır hocam,Derdi veren Allah dermanı da elbet verir. Sizlere acil şifalar diliyorum. Kaleminize ve yüreğinize sağlık. Yine çok güzel bir yazı

Avatar
Adnan ceviz 2018-01-27 12:18:18

Hayrola.geçmiş olsun.

Avatar
Ölmez 2018-01-27 13:45:25

Geçmiş olsun hocam.Sağlık çalışanlarınıda tebrik ediyorum.

Avatar
Kasım ŞEKER 2018-01-27 21:35:51

Aynen katılıyorum. Bu anlatılanları yirmi yil önce yaşamak mümkünmüydü. Şimdi hem muamele hem imkanlar süper. Rabbim devletimizi daim eylesin.

Avatar
M beşir. 2018-01-27 18:27:50

Çok geçmiş olsun tez zamanda Allah şifa versin.

Avatar
Sūleyman yılmaz Şerbetçi 2018-01-27 20:08:16

Muhterem kardeşim Cenabı Hak insana bazen böyle gūzel yazılar yazdırabilmek için ufak tefek rahatsızlıklar verdirerek tekamūl ve istidadlarımızı geliştiriyor diye hissediyorum.selam ve dualarımızla.

banner623

banner624