Bir haftadır Ankara dışındayım. Bir kısım görüşmeler yapmak, bir kısım işleri halletmek için. İl il dolaşıyorum. Şehir merkezleri, mahalleler, kırsalda köyler dâhil en az 2 bin km’lik yolum var bir hafta içinde.

Gezdiğim dolaştığım yerler de tekrar gördüm ki Anadolu insanı harbi, Anadolu insanı samimi, Anadolu insanı arif, Anadolu insanı yalpa yapmıyor. Sözünü sakınmıyor. Gerçekleri söylemekten çekinmiyor. Ne dünyadan kopuk, ne de ülke meselelerinden, ne de kendi yerel konularından. Her şeyden az veya çok haberdar. Olayların çerçevesini İstanbul- Ankara’da oturanlardan daha net daha doğru okuyabiliyor. Çoğu konular da İstanbul ve Ankara’da olanlardan daha isabetli değerlendirmelerde bulunuyorlar.

Bazı belediye başkanlarının -ki içlerinde Ankara, Bursa, Balıkesir, Niğde, Nevşehir ve Uşak’ta bulunuyor- istifalarının istendiği yolunda ki haberler taşrada dolaşırken geldi. Hem memleketim Balıkesir’den hem de diğer dostlardan yoğun telefonlar aldım. Neler oluyor? diye. Bulunduğum il ve ilçelerde konuştuğumuz vatandaşların istifaları istenen belediye başkanları konusunda ‘Neden istifaları istendi. Haksızlık yapılıyor’ tepkilerine rastlamadım. Hatta  FETÖ operasyonlarının sadece memur, işçi, hademe seviyesinde kalmayacağının işareti olarak algılandığını gördüm. Özellikle Balıkesir Belediye Başkanı Edip Uğur ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in istifaya direndiğine yönelik iddialarının vatandaş tarafından çok yakından takip edildiğini müşahede ettim.. Kamuoyuna yansımayan farklı isimlerinde direndiği haberleri var aslında. Onların hem partilileri hem de üst yönetimi “Benim oyum %70. Partinin oyu % 35’lerde. İsterseniz istifaya zorlayın. Partiniz burada göçer” tehditleri savurdukları da konuşuluyor. Bununla da kalmıyorlar. Ellerindeki kamu imkânlarını kullanarak çevrelerinde ve çevre illerde kendilerine destek olacak kişi ve teşkilatlara sağladıkları imkânlarla cephe oluşturma gayretleri var. 

Türkiye dengelerinin ne getirip ne gerektirdiğini bilmiyorum. Hangi taşı oynattığınızda hangi duvarın yıkılacağını da.  15 Temmuz Darbe girişiminin üzerinden 15 ay geçti. FETÖ gömleği giymiş darbecilere karşı operasyonlar kolay iş değil. Tam bir kripto kadrosu var. Aşikâr unsurlar ortada. Fakat kripto olanların nerede ne yaptıklarını öğrenmek ve ona göre operasyon çekmek o kadar kolay değil. Zaten bugüne kadar ‘Mağduriyet edebiyatı’ oluşturan FETÖ operasyonlarında ara yere masum denilebilecek sıradan isimleri koyarak sağlayanlar kripto unsurlar.  Hemen darbe sonrası içlerinde belediye başkanlarının da olduğu sözü edilen kriptoların FETÖ’cü temizliği adı altında olmayacak isimleri listelere ekledikleri bilgileri gelmişti. O listeler yetmemiş illerde özel ekipler oluşturulup sahte ihbar mektupları kampanyaları başlatılmış,  irtibatlı oldukları devletin birimlerine gönderilmiş, aşırı bilgi kirliliği sağlanmıştı. İşte böyle bir dönemde mağduriyet edebiyatının oluşmasına içlerinde etkili belediye başkanları ve devlet görevlilerinin de bulunduğu bu kriptolar neden olmuştu. Bir taraftan da operasyonların siyasi ve üst düzey bürokratik ayağının eksik kalmasına uğraşanlar bu kesimlerdir.

Fakat unutulan bir şey var. Devlet kağnı arabası gibidir. Acelesi yoktur. Yavaş ilerler. Ama mutlaka ve mutlaka aldığı kararlar uygulanır. Hedeflediği menzile ulaşır. Bazen unutuldu zannedersiniz. Fakat bir anda eski defterler açılı verir. Karar uygulamaya geçer. Devlet geniş karınlıdır. Dolmasını bekler. Ama bir karar verdi mi asla ve asla geri dönmez.

Şimdi bir karar verilmiştir. Bu karar bugün olmasa da öyle veya böyle, er veya geç uygulanacaktır. Alınan kararlara karşı direnenler yel değirmenleri ile savaşanlar gibidir. Bugüne kadar devlet adına asıp kesme dönemleri geçmiştir. Devletin imkânlarını şahsi hırslarını gerçekleştirmek isteyenler, yine devletin gücü ile giderler. Direnmek bugüne kadar elde ettikleri saygınlığın kaybından başka bir şeyle neticelenmez. İlahi adaletin tecellisi nettir. Hangi amaçla kazanılmışsa, aynı amaç yolunda harcanmadan sona varılmaz.

Şimdi millet merakla bekliyor. Neler olacak? diye. Şu bir gerçek milletin FETÖ operasyonları konusunda üst düzeyle ilgili tükenen umutları son gelişmelerle yeşermiştir. Gelişmeleri dikkatle izlemektedir. Hep beraber bekleyip göreceğiz.

Cuma’nın hayrı üzerinize olsun…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner624