Millet İttifakı Cumhur İttifakı’na yarayacak

Birbirine tepki olarak doğmuş zıt fikirli partilerin ittifakına dikkat çeken Dr. Barış Ertem, “Karşılıklı olarak değerlendirirsek Millet İttifakı içindeki uyumsuzluk ve mantıksızlık ‘Cumhur İttifakı’na yarayacak” dedi.

SÖYLEŞİ: ÖZLEM DOĞAN

Türkiye sandığa gitmek için gün sayıyor. Pazar günü adeta Türkiye siyaseti için tarihi bir seçime sahne olacak. Bir yanda AK Parti- MHP’den oluşan Cumhur İttifakı diğer yanda da CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi ve DP ittifakı yer alıyor. HDP’yle birbirlerine destek veren CHP ise Muharrem İnce’yle seçimde yarışa girecek. Yeni bir sistemle Türkiye’nin çehresini değiştirecek olan 24 Haziran seçimlerini İTÜ Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Barış Ertem’le konuştuk.

Bu uyumsuzluk AK Parti-MHP’ye yarar

Pazar günkü seçimi diğerlerinden ayıran en önemli nokta nedir?

Bu seçimin sonuçlarını öngörmek diğer seçimlere göre daha zor. Çünkü farklı ittifaklar söz konusu. Bir tarafta iki parti diğer tarafta dört parti ittifakı var. Karşılıklı olarak değerlendirirsek Millet İttifakı içindeki uyumsuzluk ve mantıksızlık ‘Cumhur İttifakı’na yarayacak.

Millet ittifakının uyumsuzluğu AK Parti-MHP ittifakına yarayacak o halde, öyle değil mi?

Evet! Dışarıdan tarafsız bir şekilde bakıldığında Cumhur İttifakı daha mantıklı bir seçenek. Tabi kendi başına oy oranı olan Erdoğan faktörü de göz ardı edilmemeli.  Türkiye’nin en köklü partilerinden MHP de mevcut hükümete destek veriyor. Bu durum ittifakın sağlığı açısından bakıldığında hem meclis hem de cumhurbaşkanlığı açısından büyük bir avantaj.

Her parti birbirini etkileyecek

Partilerin ittifakı neticesinde birbirilerini de etkileyecek bir durum da ortaya çıkacak sanırım…

Meclis seçimlerinde oy geçişkenliği söz konusu. Bir ittifaktaki siyasi partiye verilen oy diğer partiye de yarıyor. HDP’nin barajı geçip geçememesi AK Parti’yi de etkiler zira seksen milletvekili söz konusu. Cumhur İttifakı’nın yüzde elli beş gibi bir oy oranı yakalayacağını düşünüyorum.

Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kalır mı sizce?
Olası bir ikinci tur yarışında Erdoğan’a karşı ittifak olan tüm yapılar birleşecektir. Bu onlara moral ve motivasyon kazandırır. Ülkenin geleceği açısından olumsuz bir etken oluşturur. Ben Cumhurbaşkanlığının ikinci tura kalacağını sanmıyorum. Bu noktadan sonra da İnce CHP’ye döndüğünde Kılıçdaroğlu’ndan yüksek oy alacağı için aralarında liderlik yarışı başlayacak.

Temel parametre Erdoğan karşıtlığı

İdeolojik olarak birbirinden çok ayrı noktalarda yer alan partileri aynı çatı altında toplayan nedir?

Teker teker sandıktan iktidar olarak çıkmayı başaramadıkları için bir ittifak oluşturmak zorunda kaldılar. En temel parametre Erdoğan karşıtlığı. Ne kadar benzeşmez olurlarsa olsunlar bu ittifakı kurdular. HDP’nin dışarıda kalmasaydı bu benzeşmez ittifak tamamen parçalanırdı. HDP ‘dört artı bir’le Millet İttifakı’na dışarıdan destek veriyor.

SP ve CHP birlikteliğini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Saadet Partisi ve CHP arasında siyasi bir kan davası var. CHP medyası Sivas Belediye başkanlığı sürecinden beri Temel Karamollaoğlu’nu insan yakmakla suçlamıştır. Üstelik CHP 28 Şubat darbesini desteklemiştir. Temel Bey kendisine katil diyenlerle şu an ittifak halinde. Meral Akşener de REFAHYOL hükümetinin İçişleri Bakanı’yken 28 Şubat sürecinde birçok hakarete uğradı. DP’nin geçmişten kalan siyasi mirası da ortada. Tarih boyunca CHP’nin altı oku diğer üç siyasi oluşuma bir şekilde battığı halde birlikteler.

Saadet Partisi kan davalısı CHP’ye borçlu olacak

Çekişmeli bir geçmişe sahip olmalarına rağmen SP meclise girerse bunu CHP’yle kurduğu ittifaka borçlu olmayacak mı?

İttifak sayesinde oy oranı düşük partiler de mecliste temsil imkânı kazanacak ama ne pahasına bu borca girdiklerini düşünmeleri lazım. Özellikle Saadet Partisi CHP sayesinde mecliste yer alabilecek. Bu birbirine tepki olarak doğmuş iki zıt parti meclis aritmetiğini de etkileyecek. Böyle bir ittifak çok sağlıklı değil.

AK Parti’nin bu seçim alacağı oy oranının düşük olduğu iddia ediliyor. Sizce bu doğru mu?

Menderes ve Özal gibi karizmatik liderler her zaman partilerinin önüne geçmiştir. Erdoğan şu an siyasi bir kült ve konsolide ettiği bir kitlesi var. Fakat AK Parti bir kurumsal yapı. Bir süre sonra kurumsal yapılar eskir. Özellikle Türkiye gibi bürokratik oligarşinin güçlü olduğu ülkelerde seçmen bir süre sonra kendi partisine organik bir yapı değil de bürokratik bir kurum olarak bakmaya başlıyor.

Liderler eskimez partiler eskir

Peki AK Parti bu süreçte kendini yenileyemedi mi?

Kendilerini yenileyemeyen partilere karşı halkta bir yabancılaşma başlıyor. AK Parti de kendini yenileyemedi. Erdoğan’ın cumhurbaşkanı olup partiden ayrıldığı süreçte bu sıkıntı net olarak yaşandı. Seçmenin liderle gönül bağı sürüyor ama partiyle kopukluk yaşayabiliyor. Toplum, liderini ‘babası, abisi, kardeşi’ gibi benimsiyor ama partiyi cansız bir varlık olarak gördüğü için içselleştirmiyor. Liderler eskimez ama partiler eskir.

Erdoğan’ın seçilmesiyle milletvekili dağılım sayısı arasında bir örtüşmezlik olursa nasıl bir tablo ortaya çıkar?

Sıkıntılı bir yasama süreci yaşanır ya da erken seçime gidilir. Bu durumda da Erdoğan’ın bir yıllık döneminden feragat etmesi gerekir. Erdoğan yeniden cumhurbaşkanı olduğunda hükümet kurup yasama gücünü kaybetmesi durumunda bir kopukluk yaşanır. Erken seçim de sorun demek. Çünkü toplum seçimlerden çok yoruldu.

Doğu oyları bıçak sırtı

Her seçimde olduğu gibi Doğu oylarının büyük önemi var. 24 Haziran’da Kürt seçmenin oyu nasıl şekillenebilir?

Doğu oylarına genelde etnik bir yapı olarak bakıyoruz. Oysa elimizde kemikleşmiş bir oy yapısı yok. Bölge halkı henüz iki sene önce hendek terörü yaşadı. Oradaki bazı belediyelere kayyum atanınca hizmet kalitesi arttı. Bölgedeki insanlar normalleşmeden ve verilen hizmetten memnun. Ben bu kitlenin AK Parti’ye yöneleceğini düşünüyorum. Ama ‘mecliste olmalıyız ve bizi temsil eden bir parti var’ diye düşünen ideolojik bir kitle de söz konusu. Dolayısıyla Doğu’dan çıkacak oylar bıçak sırtı.

HDP barajı geçer mi?

Demirtaş’ın tutukluğu üzerinden bir mağduriyet edebiyatı yapılıyor. Ayrıca HDP hiç teröre destek vermemiş çiçek çocuk şirinliğine bürünerek gençleri etkiliyor. Sadece Doğu ve Güneydoğu’dan değil büyükşehirlerden de oy alarak HDP’nin barajı geçeceğini düşünüyorum.

Ellerinde sadece Erdoğan nefreti var

Millet İttifakı partileri şu an süregelen veya önümüzdeki dönemde başlayacak olan projeleri durduracaklarını vaat ediyor. Neden?

Yapacak projesi olmayan yıkım üzerine çalışır. CHP, İyi Parti ve SP’nin AK Parti’nin yaptıklarının bir ötesine geçip toplumu inandırabilecek bir projeleri yok. AK Parti on altı yılda altyapı, istihdam ve kurumsallaşmada çok yol kat etti. CHP bunu üzerine ne vaat ederse etsin inandırıcı olmayacağından ötürü kendi kitlelerindeki Erdoğan nefretini kaşımayı tercih ediyor.

Yeni bir proje üretmeden Erdoğan nefretini körükleyerek iktidar olmaya çalışan bu ittifakın benzerlerini Türkiye daha önce de yaşadı mı?

Birbirine ideolojik olarak benzemeyen birçok görüşten insanın bir araya geldiği yıkım projesi İttihat ve Terakki dokuz yıllık iktidarı neticesinde 1918’de devleti yıkmayı başardı. Amaçları yapmak değil mevcut olanı sonlandırmaktı. Şu anki Millet İttifakı’nın da amacı gelip ülkeyi yönetmek değil mevcudu yok etmek. Bu sebeple ekipleri, projeleri, kurumları ve bütçeleri konusunda hiçbir done yok.

Batı Erdoğan iktidarı öngörüyor

Batı 24 Haziran’dan neler bekliyor?

ABD seçimi beklemeden büyükelçi atadı. Merkel’in seçimden sonra Erdoğan’ı daveti söz konusu. Buradan yola çıkarsak Batı da seçim sonucundan bir Erdoğan iktidarı öngörüyor.

BARIŞ ERTEM KİMDİR?

1980 yılında İstanbul'da dünyaya gelen Barış Ertem, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Kütüphanecilik bölümünden mezun oldu. Yüksek lisans öğrenimini Marmara Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Bölümünde, doktora öğrenimini de aynı üniversitenin Türkiye Cumhuriyeti Tarihi bölümünde tamamladı. TC diplomasi tarihi ve TC siyasi tarihi alanında makale ve kitap bölümleri bulunan Ertem, 2007 yılından beri İTÜ'de görev yapıyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.