Seçim yaklaşırken aday adaylarını, aday belirleme sürecinin heyecanı sarmış durumda. Öyle uzun uzun aday belirleme süreçlerine, detaylı adayların teşkilatlarla buluşmalarına, ayrıntılı aday araştırmalarına, her şehirde, mahallede yapılan anketlere, her yerde meydan mitinglerine de, zaman yok…

Hal böyleyken bu kısa zaman içerisinde partilerinde en uygun adayları belirlemek, en fazla kişiye ulaşmak, en doğru propagandayı yapması lazım. O zaman kısa sürede size sonuç getirecek bir araç bulunmalı, sosyal medya bu iş için en önemli enstrüman. Neden mi; anında yüzlere, binlere hatta milyonlara seçmene doğru strateji ile ulaştırabiliyor ve sosyal medyayı da en çok kullanan ülkeyiz.

Dünyada internet kullananların %50’sini bir sosyal medya hesabı varken, bizde %87 yani sosyal medya kullanımında lider ülkeyiz. Japonlar günde 20 dakikasını sosyal medyada harcarken biz 180 dakikamızı harcıyoruz.

Yani çok büyük çoğunluğumuz sosyal medyayı aktif olarak izliyor ve kullanıyor. Türkiye’de siyaset yapacaksanız sosyal medyayı çok iyi kullanmalısınız…

Türkiye’de siyasi parti ve liderlerin sosyal medya deneyimleri dünyada seçmenlerin, siyasetçilerin ve siyasi partilerin önüne geçtiğini fark edip gerekli adımları atan ilk ülke Amerika Birleşik Devletleri oldu. 4 Kasım 2008 tarihindeki Amerikan Başkanlık seçimlerine aday olan Barack Obama, sosyal medyayı en etkili şekilde kullanan siyasetçi olarak tarihe geçmiştir. Sonuç böyle olunca o tarihten itibaren Türkiye’deki siyasetçilerin de sosyal medyayı kullanma ve seçmen toplama yarışı da önem kazanmış oldu.

Artık siyasal sistemin tüm aktörleri, gerek siyaset yapan ve siyaset mekanizmasını elinde bulunduranlar ve gerekse yönetilen vasfıyla bu sistemin bir parçası olanlar, sosyal medyayı aktif olarak kullanmaktadır. Bir taraftan, son zamanlarda yaşanan sosyal kalkışma hareketleri ve kolektif tepkilerin temellerinin sosyal medya üzerinden atılıyor ve yine bu alandan taraftar topluyor olması, Diğer taraftan yöneticilerin büyük bir çoğunluğunun siyasal mesajlarını ve faaliyetlerini bu alan aracılığıyla yönetilenlere duyuruyor olması ve onların tepkilerini yine bu alan üzerinden topluyor olması, sosyal medyanın ne kadar önemli bir siyasal iletişim ve propaganda aracı haline geldiğinin önemli bir delili olarak karşımıza çıkmaktadır.

Hal böyleyken artık partiler, adayları verdikleri dosya ve özgeçmişlerinin yanında sosyal medyada takibe almış durumda.

Adayının kaç takipçisi var, kimlerle arkadaş, sosyal çevresi nasıl, alışkanlıkları nelerdir, yazım dili nasıl, geçmişte partimizle ilgili neler yapmış, bize bağlılığı nasıl gibi soruların cevabını sosyal medyadan almak daha kolay oluyor.

Aday adaylarına sosyal medya hesaplarını iyi kontrol etsinler. Bazen bir paylaşım, bir beğeni, bir retweet adaylıklarını ellerinden alabilir. Bu dar zaman diliminde seçim ve tanıtım çalışmalarında sosyal medyaya çok iş düşecek.

***

Aday adayları sosyal medyada ne yapmalı?

-En çok kullanılan sosyal ağlarda (Facebook, twitter ve instagram) hesaplarınız olsun.

-Web siteniz olsun

-Seçmene cevap verin, iletişime geçin

-Profesyonel fotoğraf çektirin

-Bir kampanya kurgunuz olsun

-Takipçilerinizi mutlaka organik olarak arttırın

Sosyal medya hesaplarıma bir göz gezdirdiğimde aday adaylarının eski fotolarında aday oldukları konumla örtüşmeyen eski paylaşımların durduğuna, kimi internetten indirdiği bir parti logosuna baştan sağma bir görsel hazırlamış, kimi dil bilgisini katletmiş, kimi çamaşır makinesiyle mi çekildin diye tabir ettiğimiz fotoğraflar paylaşmış…

Eski paylaşımlar demişken yaptığınız paylaşımlara çok özen göstermelisiniz, sonrada silseniz bile ileride özellikle önemli görevlere geldiğinizde karşınıza getirilmesi yüksektir...

Bu süreci iyi yönetmek için grafik tasarımcı, sosyal medya uzmanı olmaya gerek de yok. Aklı başında ortalama bir sosyal medya kullanıcısı bir gençten bu konularda destek alınabilir. Afişlere, çalışmalara aktarılan paraların bir kısmı bile verilmiş olsa çok daha verimli olarak, belirttiğim hataları yapmadan, aday adayı propagandasını geniş kitlelere ulaştırabilir. Bu konuda ajanslarda var ancak birçoğu para avcısı olduğu ve paranızı almak için hesapları bot takipçilerle şişirme yaptığı için özellikle tavsiye etmek istemedim. Tanıdığınız bildiğiniz bir genç ile çalışmanız faydalı olacaktır.

Genç diyorum çünkü sosyal medyada gençlerin dilinden daha iyi anlayacaktır…

Aday adayı olarak verdiğiniz CV’ye yazdıklarınız dışında Google’ın ve sosyal medya hesaplarınızın sizin hakkınızda ne söylediklerini büyük ölçüde hesaba katmalısınız. Çünkü artık sosyal mecralar da CV’niz gibi değerlendiriliyor…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.