Moralı teyze bana 'Sultan nerede' diye sordu

SÖYLEŞİ: ÖZLEM DOĞAN

Türkiye ve Erdoğan karşıtı söylemlere tüm basın yayın organlarında geniş yer veren, başta Can Dündar olmak üzere Türkiye düşmanı terör örgütlerine de kucak açan Almanya’nın ülke televizyonunda yayınlanan bir tartışma programına katılan Aktivist Tuğrul Selmanoğlu, verdiği cevaplarla gündeme oturmuştu. Devlet televizyonu ARD'deki tartışma programına 5 Alman katılımcının karşıt söylemlerine verdiği cevaplarla Türkiye’de de oldukça dikkat çeken, sosyal medyada büyük bir takipçi kitlesi olan Selmanoğlu’yla Almanya’nın Türkiye’ye bakış açısıyla birlikte gündemi de kapsayan sohbet ettik.

Almanya’da ailenizle birlikte mi yaşıyorsunuz? Hangi faaliyetlerde bulunuyorsunuz?

Almanya doğumluyum. Ailemle birlikte Almanya’da yaşıyoruz. Nerede bir miting ve organizasyon varsa mutlaka içinde bulunuyorum. Gerek İHH gerekse Sınır Tanımayan Doktorlar vasıtasıyla 40’a yakın ülke gezdim.

Bir tezgâh olduğunu anladım

Türk basınında da oldukça geniş yer bulan programa katılmaya nasıl karar verdiniz?

Sosyal medyada ciddi bir takipçi kitlem var. Almanya’nın Mehmet Ali Birand’ı sayılan duayen bir sunucunun programına beni çağırdılar. Beş karşıt görüşlü insana karşı ben olacaktım. Belli ki burada bir tezgâh vardı.

Sizce bir Türk’ü bu tartışma programına çağırmalarındaki sebep neydi?

Almanya seçimlerinden önce bir Türk’ü alıp sıkıştırırız diye düşündüler sanırım. Daha önce Alman televizyonuna röportaj vermiştim. Orada, “Ben Türkçe düşünüp rüyalarımı Türkçe gördüğüm için kendimi Almanca ifade etmek zor geliyor” demiştim. Bunu bildikleri için özellikle beni seçtiler.

Büyük bir sorumluluktu

Bir çekinceniz oldu mu peki?

Büyük bir sorumluluk olduğunu düşündüğüm için ilk başta programa katılmak istemedim. Çünkü sonuçta Türkiye’yi ve Türkleri temsil edecektim. Bu durumu hem büyüklerime hem de takipçilerime danıştım. Mutlaka katılmam gerektiği mesajını aldım ve daveti kabul ettim.

Neden siz?

Almanya’da bizim cenahtan sosyal medyada benden daha bilinir kimse yok. Bu yüzden çağırıldım büyük ihtimalle. Beni birkaç defa aradılar. Alman devlet televizyonuna röportaj verdiğim için oradan da tanıyorlardı. Programa katılanlar sorular karşısında tıkanıp kalacağımı sandılar. Beni susturabileceklerini düşünüyorlardı. Stüdyodaki atmosfer de bunu yansıtıyordu.

Erdoğan üzerinden İslam’ı vuruyorlardı

Almanya doğumlusunuz fakat televizyondaki o çok konuşulan programda asimile olmadığınızı fazlasıyla göstermiş oldunuz sanırım…

Erdoğan üzerinden İslam’ı vurmaya çalışıyorsunuz dediğimde hiçbir cevap veremediler. Irkçılara destek veriyorsunuz, bu ülkede bir gün uyandığınızda demokrasinin elden gittiğini göreceksiniz. Irkçılar iktidara geldiğinde insanlara nefes alma hakkı vermiyorlar dedim. Daha sonra bunu tartışmaya başladılar.

Moralı teyze bana padişahı sordu

İslam ülkelerini ziyaretiniz esnasında sizi çok duygulandıran bir anekdot var mı?

2006 yılında o dönemde müthiş bir mezalim yaşanan Mora yarımadasında bir olay yaşadım. Müslümanlar düğünlerini bile gizli yapıyorlardı zira karakol komutanı gelini alıp götürüyor, üç gün sonra geri getiriyordu. Türk olduğumu duyunca orada 100 yaşlarında bir teyzeyi getirdiler yanıma. Gözleri görmüyor, uzun uzun yüzüme dokundu. Çok yanık bir sesle bizi burada eziyorlar, ‘Sultan nerede’ diye sordu.

Çok duygusal bir cümle. O an ne hissettiniz?

Bu cümleleri duyduğum an dizlerimin bağı çözüldü. 13 bin kilometre uzakta bir yerde bize ümit bağlayanlar var. Orada hâlâ birçok camide Cuma hutbelerinin Sultan Abdülhamid adına okunduğunu öğrendim. Millet olarak bir görevimiz, omuzlarımızda da ecdadımızdan kalan bir yük var.

Dünyadaki tüm Müslümanlar bizi bekliyor

Avrupa ecdadımızdan ötürü bize nasıl düşmansa, bir zamanlar hükmettiğimiz topraklardaki Müslümanlar da hâlâ bizi Osmanlı olarak görüyor ve umutla bekliyor belli ki?!

2014’te kurban çalışması için Makedonya’ya gittik. Arnavutların UÇK diye bir örgütü var. Onların şehitliklerine gittik. Bütün mezarların üzerinde ay yıldız vardı. Sonuçta oradaki Müslümanlar Arnavut. Türkler de var ama azınlıktalar. Evini ziyaret ettiğim bir şehit babası çocuğu için fotoğraflarından oluşan köşe hazırlamış ve üzerine bizim bayrağımızı asmıştı. Tercüman vasıtasıyla bunun nedenini sordum zira onlar Türk değildi. ‘Bu bayrak dünyanın en güzel bayrağı. Siz gittiğinizden beri başımız darda, belki gelirsiniz diye bayrağınızı her yere asıyoruz’ dedi. Gambiya’dan balkanlara kadar her yerde Türkiye’den bir beklenti var.

Eski Türkiye ile kıyasladığımızda Yeni Türkiye’de bu bilinç Türk insanının zihninde uyanmaya başladı diyebilir miyiz?

Türkiye’nin ayağa kalkabilmesi için Türk insanının bilinçlenmesi gerekiyor. Bu anlamda 15 Temmuz bir milattır. Fakat hâlâ ‘Bizim Suriye’de, Irak’ta ne işimiz var’ diye soran bir kesim var. İşte bu kesimin bilinçlenmesi gerekiyor. 

Almanya’nın bizimle meselesi başka

Alman basınında Erdoğan karşıtı yazılara ve Türkiye düşmanı terör örgütlerine verilen desteğe bakacak olursak Almanya’nın Türkiye’ye karşı bu negatif tavrı niçin?

Bir kere şunun altını çizmek lazım; Almanya Türkiye’yi kıskanmaz zira bir eyaleti bile Türkiye’nin bütçesini üçe dörde katlar yani ekonomisini kıskanmaz. Almanların meselesi başka. Almanya ile birlikte Avrupa’nın tek korkusu Türkiye’nin yeniden ayağa kalkması.

Batı’ya göre Türk demek Müslüman demektir

Hasta adam dedikleri Osmanlı’nın ruhunun yeniden dirilmesinden korkuyorlar o halde?

Batı travmatizedir. Osmanlı yüzünden yüzyıllar boyunca Türk korkusuyla yatıp Türk korkusuyla kalkmışlar. AB’nin temelleri bile bu korkuyla atılmıştır. Eskiden Türk denildiği zaman bu kavrama Boşnak da, Arnavut da, Arap da, Çerkes de, Kürt de giriyordu. Çünkü Avrupa’nın gözünde Türk Müslüman demektir. Hâlâ İslam âleminin başı olarak görüyorlar. Dünyanın mazlumları bizi umutla bekliyorsa o mazlumların karşısındaki zalimler de Türkiye’nin yağa kalkmasını engellemeye çalışıyorlar.

Almanya’daki ırkçılık ve ırkçı partilerin yönetime girmesi, desteklenmesi önümüzdeki vadede ne tür sorunlara yol açar?

Alman ırkçısı ve çoğunluğunun Nazi olmasına rağmen AFD’nin arkasında ciddi bir Siyonist lobi var. Çünkü AFD İsrail yanlısı bir partidir. Tüm konuşmalarında mutlaka Almanya’nın İsrail güvenliğine teminat olması gerektiğini söylüyor. Bu yüzden İslamofobinin daha çok yükselişe geçeceğini düşünüyorum.

15 Temmuz bir silkiniş oldu

Almanya’da doğan, yaşayan gençler asimilasyona uğrama bakımından hangi seviyede?

Gençlerdeki asimilasyon Almanların lehinde çalışıyor. Türkçeyi ve dinini unutan çok genç var. Fakat 15 Temmuz’da bir silkinme oldu. Almanya’daki Türk gençleri darbe kalkışmasıyla oldukça ilgilendi ve araştırdı. Şehitlerimize sahip çıktı. Vatan kavramı yüreklerinde tohumlandı. Almanya bundan çok rahatsız oldu.

Türkiye Cumhuriyeti’nin gurbetçilere yönelik çalışmalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

AK Parti öncesi döneminde hükümetler Almanya’daki Türkleri boş vermişti. Konsolosluklarda bir doküman için haftalarca uğraşıyorduk. Şu an siyasetçiler gelip Türk vatandaşlarıyla yakından ilgilenip beklentilerini soruyorlar.

Erdoğan’ı kötülemem için para teklifinde bulundular

Almanya’da sizinle Erdoğan aleyhine irtibata geçen birileri oldu mu?

Almanya’nın sol tandanslı Taz Gazetesi’nden bir gazeteci bana gelip bir teklifte bulundu. “Erdoğan’a sırtını dön, ‘Inside Erdoğan’ diye bir kitap yaz. Ben sana yardımcı da olurum. Buradaki vakıflar bu kitabı en az 4 milyon sattırır ve ömrün boyunca çalışmana gerek kalmaz” dedi. ‘Seni kim gönderdi’ diye sordum. Git ona söyle ki ‘ben dava adamıyım, davamı satmam diyor’ cevabını verdim.

TUĞRUL SELMANOĞLU KİMDİR?

1979 yılında Almanya’da dünyaya gelen Tuğrul Selmanoğlu Nordhessen Hochschule Üniversitesi’nden mezun oldu. IGMG, HASENE, UETD gibi değişik STK’larda idareci ve gönüllü olarak çalışan Selmanoğlu evli ve iki çocuk babası.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.