Münir Özkul

Münir Özkul

Münir, 15 Ağustos 1925’te İstanbul Bakırköy’de bir paşa torunu olarak doğdu. İki kız çocuğundan sonra dünyaya gelmesiyle bir anda ailesinin göz bebeği oldu. Evin bütün kadınları Münir’in üzerine titriyordu. Paşalıktan gelen soyları öyle devam etmeliydi. Ailesi kararını vermişti, Münir tıpkı paşa dedesi gibi bir paşa olacaktı.

Münir, çocukluğu boyunca mahçup, içine dönük bir karakter oldu. Bir paşanın özelliklerinden uzak görünüyordu. Ailesinin üzerinde kurduğu düşler belki de onu daha da içine döndürüyordu. Onun gözü paşalıktan fazlasındaydı.

İşte bu zamanlarda Bakırköy’deki meşhur Miltiyadi Sineması onun sığınağı haline gelmişti. Münir, İstanbul Erkek Lisesi’nden mezun oldu. Ancak bu hiç kolay olmadı, çünkü gündüzleri sürekli okuldan kaçıyor, sinemaya gidip Amerikan ve Fransız filmleri izliyordu. Geceleri de aynı sahnede oyunlar izleyip alkış tutuyordu. İsmail Dübüllü’ye ise ayrı bir hayranlık duyuyordu. İşte bu hayranlık ona ışığı getirecekti.

Üniversiteye gittiği yıllarda bir yandan da oyunculuk yapıyor olacaktı. Bir süre İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi ve Edebiyat Fakültesi’nde Sanat Tarihi bölümüne  gitti. Ancak tiyatro sevdası hep ağır bastı.

Münir Özkul kimdir

Münir’in tiyatro sevdası

Münir sessiz ve içine kapanık olsa da bir yandan da cesur ve tutkuluydu. Okulu bırakıp oyuncu olmaya karar verdiğinde 15 yaşındaydı. Ailesinin tepki göstereceğini bildiğinden bu işi sessizce halletmeliydi. Gizliden Bakırköy Halkevi’ne gitti. Burada oyunculuğa ilk adımını atmıştı. Tiyatroya gönülden bağlanmış bu genci küçük bir rolle sahneye çıkardıklarında, parlıyordu. Profesyonellik yolunda ilerlemesi artık kaçınılmazdı.

Amatörlüğünü Halkevi’nde üzerinden çıkarıp rafa kaldıran Münir, içindekilerii keşif için artık bir yolculuktaydı. Bu yolculuk kendisinden başlayıp yine kendisine dönüyordu.

Bir süre İstanbul Devlet Tiyatrosu oyunculuğundan sonra Ankara Devlet Tiyatrosu’na geçti. Emin adımlarla ilerliyordu.

Münir Özkul kimdir

Münir profesyonellik yolunda

Profesyonel ilk adımı İstanbul Şehir Tiyatrosu’na geçtiğinde attı. Çünkü burada artık bir birey olarak özgür ruhuyla özel tiyatrolarda çalışabileceği inancını kazanmıştı. Ses Tiyatrosu çalıştığı ilk özel tiyatroydu. Burada uzun kalmayacaktı. Ama 1948’de Ses Tiyatrosu’nda sahneye çıktığı ‘’Aşk Köprüsü’’ ile adından söz ettirmiş, oldukça ilgi çekmişti.

Bundan sonraki durağı, Muhsin Ertuğrul yönetimindeki Küçük Sahne oldu. Küçük Sahne’de ‘’Fareler ve İnsanlar (1951)’’‘’Yaz Bekarı (1954)’’‘’Çayhane (1955)’’ gibi önemli oyunlarda oynama fırsatı buldu.

Münir’in hayatında siyah beyaz günler

Sinemaya ilk adımı askerliği sırasında attı. ‘’Vatan ve Namık Kemal’’ filminde yönetmen asistanlığı yapan arkadaşı Sırrı Gültekin’i ziyarete gittiği sırada üniformalı bir figüran ihtiyacından kendisini kamera önünde buldu. Bir anı olur diye geçtiği kamera karşısında uzun yıllar kalacaktı.

1950’lerde artık Münir tam anlamıyla keşfedilmiş, sinema için de ilgi odağı olmuştu. Bir anda siyah beyaz filmlerin sık görülen ve beğenilen yüzü oldu. Kendine has tavrı, mimikleri izleyicisi tarafından çok beğeniliyordu.

Sinema o dönem de tıpkı şimdi olduğu gibi yabancı sinemanın etkisindeydi. Burhan Felek o dönemin ''Lorel - Hardi'' ikilisini Türk versiyonuna ‘’Edi ile Büdü’’ olarak uyarlamıştı. 1952’de sinema hayatına ‘’Edi ile Büdü Tiyatrocu’’ ve ‘’Edi ile Büdü’’ filmleriyle aktarıldı. Filmde Münir Özkul ‘’Edi’’, Vasfi Rıza Zobu ise ‘’Büdü’’ karakterindeydi. Bu filmle çok beğenildi.

İpek Film yapımıyla ilk yıllar hep komedi filmlerindeki mimikleriyle dikkat çekiyordu. Ancak asıl başarıyı 70’lere gelindiğinde Arzu Film yapımı filmleriyle yakalayacak, hangi rolde arandığını öğrenecekti.

1969 Orhan Aksoy yönetmenliğinde ‘’Fakir Kızı Leyla’’ filminde evin kahyası olarak rol alan Münir, ilgiyi en çok üzerine çekmeyi başaran karakterdi. Bu filmden sonra defalarca bu kalıpta roller alacaktı.

Münir sinema da çok sevilecek, nerede yufka yürekli bir babaya ihtiyaç duyulsa akla ilk o gelecekti. O, asla kötü adam rollerinde olmayacaktı.

Münir Özkul kimdir

Münir Özkul tiyatro kurdu

Artık sinema ve tiyatro hayatında birlikte ilerliyordu. Oyunculuk onun gerçek olan düşleri gibiydi. Tiyatro kariyerinde Küçük Sahne’den sonra 1958’de tekrar İstanbul Şehir Tiyatroları’na, bir sene sonra da Ankara devlet Tiyatrosu’na geçti. Buralarda 2 yıl geçirdikten sonra 1960’ta İstanbul Aksaray’da Bulvar Tiyatrosu’nu kurdu. Arkadaşlarıyla beraber kurup çalıştığı bu topluluk 2 sene bir arada kaldı.

1963’te 4 yıl sürecek şekilde çeşitli topluluklarla turnelerdeydi. Sahnelerden uzak kaldığı zamanalar da oldu, ama tiyatro ve sinemanın bir dengesi vardı artık hayatında.

1978’de yeniden Şehir Tiyatroları’na dönecek, 1983’te ise Dormen Tiyatrosu’nda 1961’de kendi tiyatrosunda sahnelediği ve ilgi gören oyun ‘’Generalin Aşkı’’ ile tekrar sahnede olacaktı.

Münir Özkul kimdir

İsmail Dümbüllü kavuğu

Münir Özkul 1968’de Altan Karındaş Topluluğu'nda sahnelenen ‘’Kanlı Nigar’’oyunundaki performansıyla ‘’İlhan İskender Armağanı’’na layık görüldü.

Münir Özkul’un içine oyuncu olma isteğini doğuran aslında İsmail Dümbüllü’ye duyduğu hayranlıktan başka bir şey değildi. İşte ödül aldığı Kanlı Nigar oyununun asıl ödülünü de İsmail Dümbüllü’den aldı. Çünkü Dümbüllü, 1968’de Arena Tiyatrosu’nda bu oyunun prömiyerinde ona da oyunculuğuna da hayran kaldı. Uzun süredir aradığı çırağını bulduğunu anlamıştı.

Münir Özkul’a “Sen kitaplı tiyatrodan geliyor olsan da yerine göre Pişekar, yerine göre Kavuklu olmayı başardın. Kavuk senin hakkın” diyerek, Türk Tiyatrosu’nun sembolü olmuş, Kel Hasan’dan devaraldığı kavuğu, devretti.

Münir Özkul da 1989’da bu kavuğu Ferhan Şensoy’a, o da 2016’da Rasim Öztekin’e devretti.

Münir Özkul ayrıca 1978’de ‘’Sersem Kocanın Kurnaz Karısı’’ndaki rolüyle ‘’Avni Dilligil’’ ödülünü aldı. 1979’da ''Ulvi Uraz'' ve ''İsmet Küntay'', 1980’de de ''İsmail Dümbüllü'' ödüllerini kazandı.

Münir Özkul kimdir

Münir Özkul Ortaoyuncular Topluluğu’nda

1980’de Münir Özkul, Ferhan Şensoy’un Ortaoyuncular Topluluğu’na katıldı. Burada toplamda 4 oyunda rol aldı ve sonra sahnelere veda etti. 4 oyun arasında en beğenileni ‘’İstanbul’u Satıyorum’’ oldu.

1980’de yaptığı jübileyle 40. Sanat Yılı’nı kutladı.

1996’da ise Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen bir gece ile 55. Sanat Yılı’nı kutlayacak ve 1998’de de Münir Özkul’a Kültür Bakanlığı tarafından ‘’Devlet Sanatçısı’’ ünvanı verilecekti.

Münir Özkul kimdir

70’lerde Münir Özkul

70’lere bir kaç yıl kala sinemada kendine güzel bir yer edinen Münir Özkul, artık 70’lere gelindiğinde bu yeri sağlamlaştırmıştı. Daha çok Ertem Eğilmez’in yönettiği filmlerde rol alıyordu ve başarısına başarı katıyordu.

Hababam Sınıfı ilk kez 1974’te çekildiğinde, Münir Özkul, Özel Çamlıca Lisesi’nin Müdür Yardımcısı Mahmut Hoca rolüyle ne kadar değerli bir oyuncu olduğunu kanıtlamıştı. Bu filmin çok sevilmesi üzerine ardından serisi çekilecekti.

Hababam Sınıfı’ndaki Mahmut Hoca, sert müdür karakterinin altında adeta bir babacan kimlik saklıyordu. Bu naif yanıyla Yeşilçam’ın aile filmlerinin babası oldu. Bu filmlerde Adile Naşit ile unutulmaz bir çift olarak Türk sinemasına isimlerini gerçek harflerle yazdırdılar.

Çünkü bugün bile dönüp izlediğimizde bu filmler bizi gerçek bir ailenin içinde hissettirip içimizi ısıtabiliyorsa, orada hiçbir şey sahte olamazdı.

Mavi Boncuk’ta, Bizim Aile’de, Aile Şerefi’nde, Gülen Gözler’de, Neşeli Günler’de, daha nicesinde Kemal Sunal’ın, Tarık Akan’ın, Halit Akçatepe’nin babası derken aslında bir anda hepimizin babası olup bizi kanatları altına aldı, hissettik. Adile Naşit’in ona her gülüşünü minnetle kabullenişinde içimiz ısındı, gerçek sevgiyi gördük.

Münir Özkul kimdir

Münir Özkul’un sanat yaşamı

Münir Özkul kariyeri boyunca 200’ü aşkın filmde rol aldı. Sanat hayatı çocukluğundan beri içinde onunla birlikte büyüdü ve onu gururlandırdı. Çünkü halkın sevgisinin yanında aldığı ödüller de çoktu.

1972’de ‘’Sev Kardeşim’’ filmindeki oyunculuğu ona ‘’Altın Portakal Film Festivali’’nde ‘’En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’’nü getirdi.

1977’de ‘’Bizim Aile’’ filmindeki ‘’Yaşar Usta’’ rolüyle ‘’Azerbaycan Film Festivali’’nde özel ödül kazandı. Bu film ayrıca özeldi, çünkü çok sevildi. Çünkü, Yaşar Usta zalimin karşısında dimdik durmuş, ona hayatının dersini veriyordu. Onur ne demekti, insan şerefi için nelere göğüs gererdi aslında tüm halka öğütlüyor, tüm gözleri de dolduruyordu.

Münir Özkul kimdir

90’larda dizi furyası

Münir Özkul her ne kadar tiyatro ve sinema adamı olduğundan televizyondan uzak durmak istese de, ‘’Uzaylı Zekiye, Ana Kuzusu, Şaban ile Şirin’’ gibi 90’lar dönemi dizilerinde oynadı.

Artık 2000’lere gelindiğinde de onu Reyting Hamdi’de Yarmagül’ün dedesi olarak izledik.

Münir Özkul kimdir

Münir Özkul’un evlilikleri

Evet tek bir başlıkta ve çoğul bir anlatım kullanıyorum. Çünkü Münir Özkul, 4 kez evlendi. Filmlerde izlediğimiz o aile babası maalesef ki gerçek özel hayatında yoktu.

Heyecanlı bir özel hayatı vardı. İlk eşi Şadan Hanım oldu, bu evlilikten bir kızı, bir de oğlu oldu. Daha sonra Suna Selen ile evlendi ve çiftin 1966’da Güner adını verdikleri bir kızı oldu. Suna ve Münir çifti toplamda 14 yıl birlikte yaşadılar ve 6 yılında evlilerdi.

Güner’e hazırlıksız yakalanmış olmaları ve Münir Özku’un alkol problemi sebebiyle anneannesi doğduktan sadece 3 ay sonra torununu yanına aldı. Ölene kadar da bırakmadı. Anneannesi öldüğünde Güner 7 yaşındaydı ve anne babasının yanına taşındı. Ancak bu kez de Suna Selen, Güner Sümer’e aşık olmuştu ve çift ayrıldı. Güner babasıyla kaldı.

Münir Özkul üçüncü kez Tophaneli Örümcek lakaplı Yaşar Hanım ile evlendi. Ancak o da, Münir Özkul’u terk etti ve gitti.

Sonunda 53 yaşındayken aşık oldu Münir Özkul. Umman Hanım da henüz 25 yaşındaydı. 1986’da evlendiler ve bugün hala evliler.

Münir Özkul özel hayatında bu inişli çıkışlı halleri benimsemişti. Hatta kızı Güner bir gün‘’Babam evlenmekten değil, boşanamamaktan korkar’’ cümlesini işte bu durumu tasvir ederken kullanmıştı.

Münir Özkul kimdir

Münir Özkul 2017

Münir Özkul’a demans teşhisi konulduğunda yıl 2003’tü ve o güden sonra evinden çıkmak ya da birileriyle görüşmek istemedi. Özellikle Gürdal Tosun’un ölümü onu derinden etkilemişti.

Hastalığı hafızsında boş kareler bıraksa da, ölen birçok arkadaşının yaşadığını sansa da, o aslında hala ekranlarda gördüğümüz baba - Yaşar Usta, Damat Ferit’i odasına çekip tatlı tatlı kızarak nasihat veren Mahmut Hoca...

Şimdi yaşananlar ne olursa olsun her filmde içi gülen gözleriyle bizlere baktığı gerçeği değişmiyor işte.

Keşke yazdıklarımı okumasının, yorulmadan okuyup gülümsemesinin bir yolu olsaydı ama, işte bu da yine benim ütopyalarımdan sadece biri. Onun babacan tavırlı uzanan eli, gülüşü gerçekmiş gibi hissedercesine yüreğimize dokunsun, geri kalan her şey bir şeklide hallolur gibi bugün.

Münir Özkul kimdir

Kızı Güner’e babanızı yazacak mısınız diye sorulduğunda ‘’Ben babamı doğrusuyla, yanlışıyla seviyorum. Yazdığım kitaptan sonra hayranları onu eskisi kadar çok sevmezler diye korkuyorum" derken haklı aslında.

Çünkü biz bir film izlediğimizde kendimizi çok fazla kaptırıyoruz. Halbuki o da bizim gibi doğrularıyla yanlışlarıyla bir insan ve aslında önemli olan ekrana ne kadar yakıştığı. Bilmiyorum, sanırım ben de ütopyam da pek etkilenmezdik.

Türk sinemasının yaşayan efsanesi Münir Özkul İstanbul'daki evinde 93 yaşında hayatını kaybetti. Usta oyuncu uzun süredir bilinci kapalı bir şekilde yatakta hayatını sürdürüyordu.

FİLMLERİ 

Dar Alanda Kısa Paslaşmalar 2000 
Ay Işığında Saklıdır 1996 
Nasreddin Hoca 1993 
Al Dudaklım 1993 
Arabesk 1988 
Acı Gurbet 1988 
A Ay 1988 
Afife Jale 1987 
Kuşatma 2 / Şok 1987 
Aile Pansiyonu 1987 
Günah 1987 
Kadersiz Kullar 1987 
Yaşamaya Mecburum 1987 
Yıllar 1987 
Uzaylı Zekiye 1987 
Otobüs Yolcuları / İhsaniye - Karasu 1987 
Ana Kucağı 1986 
Kızlar Sınıfı Tatilde 1986 
Babalar Da Ağlar 1986 
Dayak Cennetten Çıkma 1986 
Elmayı Kim Isırdı 1986 
Milyarder 1986 
Büyük Günah 1985 
Ya Ya Ya Şa Şa Şa 1985 
Deliye Hergün Bayram 1985 
Çalınan Hayat 1985 
Duyar Mısın Feryadımı 1985 
Sarı Öküz Parası 1985 
Şaşkın Gelin 1984 
Geçim Otobüsü 1984 
Çaresizim 1984 
Kızlar Sınıfı 1984 
Gırgıriyede Büyük Seçim 1984 
Şaşkın Ördek 1983 
Dostlar Sağolsun 1983 
İlişki 1983 
Gırgıriyede Cümbüş Var 1983 
Gazap Rüzgarı 1982 
Bir Yudum Mutluluk 1982 
Islak Mendil 1982 
Ağlayan Gülmedi Mi 1982 
Altın Kafes 1982 
Buyurun Cümbüşe 1982 
Talih Kuşu 1982 
Adile Teyze 1982 
Şıngırdak Şadiye 1982 
Görgüsüzler 1982 
Beni Unutma 1982 
Deliler Koğuşu 1981 
Bizim Sokak 1981 
Gırgıriyede Şenlik Var 1981 
Gırgıriye 1981 
Banker Bilo 1980 
İbişo 1980 
Erkek Güzeli Sefil Bilo 1979 
Gelinciklerim 1979 
Aşkın Gözyaşları 1979 
İbiş İn Rüyası 1979 
Hababam Sınıfı Dokuz Doğuruyor 1978 
Neşeli Günler 1978 
Cennetin Çocukları 1977 
Gülen Gözler 1977 
Hababam Sınıfı Tatilde 1977 
Aşk Dediğin Laftır 1976 
Aile Şerefi 1976 
Hababam Sınıfı Uyanıyor 1976 
İşte Hayat 1975 
Gülşah 1975 
Bizim Aile / Merhaba 1975 
Hababam Sınıfı 1975 
Gece Kuşu Zehra 1975 
Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı 1975 
Beş Milyoncuk Borç Verir Misin 1975 
Hasret 1974 
Beş Tavuk Bir Horoz 1974 
Gariban 1974 
Mavi Boncuk 1974 
Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz 1974 
Salak Milyoner 1974 
Niyet 1973 
Çulsuz Ali 1973 
Izdırap 1973 
Şaban İstanbul'da 1973 
Kaynanam Kudurdu 1973 
Oh Olsun 1973 
Yalancı Yarim 1973 
O Ağacın Altında 1972 
Üç Sevgili 1972 
Karamanın Koyunu 1972 
Ver Allahım Ver 1972 
Yiğitlerin Kaderi 1972 
Tatlı Dillim 1972 
Sev Kardeşim 1972 
Senede Bir Gün 1971 
Kezban Paris'te 1971 
Son Hıçkırık 1971 
Bebek Gibi Maşallah 1971 
Beklenen Şarkı 1971 
Solan Bir Yaprak Gibi 1971 
Donkişot Sahte Şövalye 1971 
Yedi Kocalı Hürmüz 1971 
Beyoğlu Güzeli 1971 
Aşk Uğruna 1971 
Beyaz Kelebekler 1971 
Gönül Hırsızı 1971 
Hayatım Senindir 1971 
İbiş Gangsterlere Karşı 1971 
İşte Deve İşte Hendek 1971 
Kadifeden Kesesi 1971 
Tophaneli Murat 1971 
Ayşecik Ve Sihirli Cüceler Rüyalar Ülkesinde 1971 
Aşk Hikayesi 1971 
Hayat Sevince Güzel 1971 
Tatlı Meleğim 1970 
Kara Dutum 1970 
Bütün Aşklar Tatlı Başlar 1970 
Kalbimin Efendisi 1970 
Yuvasız Kuşlar 1970 
Yumruk Pazarı 1970 
Ali İle Veli 1970 
Allı Yemeni 1970 
Berduş Kız 1970 
Dikkat Kan Aranıyor 1970 
Dönme Bana Sevgilim 1970 
Yavrum 1970 
Küçük Hanımefendi 1970 
Şoför Nebahat 1970 
Son Kızgın Adam 1970 
Hayatım Sana Feda 1970 
Seven Ne Yapmaz 1970 
Arım, Balım, Peteğim 1970 
Sevgili Babam 1969 
Boş Çerçeve 1969 
Uykusuz Geceler 1969 
Gelin Ayşem 1969 
Nisan Yağmuru 1969 
Sevdalı Gelin 1969 
Ayşecik'le Ömercik 1969 
Fakir Kızı Leyla 1969 
Bana Derler Fosforlu 1969 
Nilgün 1968 
Artık Sevmiyeceğim 1968 
Kanlı Nigar 1968 
İstanbul'da Cümbüş Var 1968 
Kara Gözlüm Efkarlanma 1968 
Yayla Kartalı 1968 
Urfa İstanbul 1968 
Kalbimdeki Yabancı 1968 
Çifte Tabancalı Damat 1967 
Elveda 1967 
Sürtüğün Kızı 1967 
Yaşlı Gözler 1967 
Bir Millet Uyanıyor 1966 
Denizciler Geliyor 1966 
Ben Bir Sokak Kadınıyım 1966 
Aşkın Kanunu 1966 
Seni Sevmiyorum 1966 
Fakir Bir Kız Sevdim 1966 
Kan Gövdeyi Götürdü 1965 
Senede Bir Gün 1965 
Kart Horoz 1965 
İnatçı Gelin 1965 
Bilen Kazanıyor 1965 
Seveceksen Yiğit Sev 1965 
Şoför Nebahat Bizde Kabahat 1965 
Şekerli Misin Vay Vay 1965 
Yalancının Mumu 1965 
Cezmi Band 007. 5 1965 
Gönül Kuşu 1965 
Dokunma Bozulurum 1965 
Kahreden Kurşun 1965 
Bir Bahar Akşamı 1961 
Yumurcak 1961 
Yaman Gazeteci 1961 
Taş Bebek 1960 
Gurbet 1959 
Altın Kafes 1958 
İftira 1958 
Kalbimin Şarkısı 1956 
Bir Aşk Hikayesi 1955 
Tuş / Bir Aşk Hikayesi 1955 
Balıkçı Güzeli / 1002. Gece 1953 
Edi İle Büdü 1952 
Edi İle Büdü Tiyatrocu 1952 
Barbaros Hayrettin Paşa 1951 
Evli Mi Bekar Mı 1951 
Lale Devri 1951 
Yavuz Sultan Selim Ve Yeniçeri Hasan 1951 
Üçüncü Selim'ın Gözdesi 1950 

ÖDÜLLERİ 

1967: İlhan İskender Ödülü (Kanlı Nigar Oyunuyla) 
1972: Antalya Altın Portakal Film Festivali "En İyi Erkek Oyuncu" Ödülü 
1991: Dümbüllü Ödülü 
1997: Altın Kelebek Ödülleri Onur Ödülü 
1999: Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü "Muhsin Ertuğrul Tiyatro Emek Ödülü" 
2004: 37. Sinema Yazarları Derneği Ödülleri Onur Ödülü 
2006: Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali Onur Ödülü

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner623

banner624