Geçen hafta başladığımız Latin Amerika yazı dizimize devam ediyoruz. Mazlum halkların yaşadığı bu güzel kıtanın, farklı şehirlerinde yaşayan Müslümanların sayısının 4 milyonu çoktan aştığını yazmıştık. Latin Amerika’da, Müslümanların ekonomik durumları, bulundukları bölgeler arasında farklılık gösteriyor, ancak hepsinin ortak bir özeliği var; aile değerlerine çok bağlı ve birbirlerine karşı çok hoşgörülü davranıyorlar.

Latin Amerika halklarının genel olarak, emperyalizm karşıtı bir duruşu var. Bundan dolayı dünyada yaşanan siyasi gelişmeleri de yakından takip ediyorlar. Ve bu durum onların fikirlerini sürekli yeniliyor. Bu kıtada halkın İslam'ı seçmesinde üç temel unsur var: İnsanlar, ya İslam sanatlarına hayran olup Müslüman oluyorlar; ya 11 Eylül'den sonra İslam dünyasına savaş açan ABD'yi sevmedikleri için Müslüman oluyorlar, ya da İslam tasavvufunun aşkın ve net duruşu onları İslam’a cezbediyor.

Bölgedeki İslami merkezlerde çocuklar için İslam dersleri veriliyor. Kur'an, İslam tarihi, hadis öğretiliyor. Kadınlar, Cuma namazları dâhil, erkeklerin arkasında cemaatle namaz kılıyor. Latin Amerika, Avrupa ve Arap dünyası gibi değil. Katoliklik Latin Amerika'da Avrupa ve ABD'den daha güçlü. Ancak Katolik kilisesine karşı eleştiriler de giderek artıyor. Bu, İslam davetçileri için bir avantaj. Halk İslam'a çok yatkın.

Amerika'nın yerli halkları İslam'a koşuyor. Amerikan Müslümanlar Konseyi'ne göre, her yıl ortalama yüz bin Latin Amerikalı Müslüman oluyor. San Francisco Chronicle gazetesi, Latin Amerika'da en çok Meksikalı ve Brezilyalıların İslam'ı seçtiklerini belirtti. Latin Amerika'da özellikle İspanya'dan göç etmiş halklar arasında İslam'a dönüşün yaşandığını kaydeden gazete, bu halkların çoğunun kendi köklerini bir zamanlar İspanya'yı fetheden Endülüs Müslümanlarına dayandırdıklarını bildirdi.

Latin Amerikalı Müslümanların karşı karşıya oldukları zorluklar ve tehditler:

1. Genel olarak, İslam kültürü ve din bilgisi eksikliği,

2. Bazı Müslümanlar kafalarına göre dini uygulamalarda bulunuyorlar; İslam kimliğini açıklamakta ve korumakta zorluklar yaşıyorlar; Müslümanların bizzat kendileri İslam'ı tam manasıyla anlamıyor, yaşadıkları toplumlar gibi görünüp hareket etmeye çalışıyor, nihayet onlara benzemeye çalıştıkları için kendi haklarından yararlanmıyorlar,

3. Kur’an dili olan Arapçanın resmi dil olarak öğrenilememesi,

4. Maddi sıkıntılar,

5. İspanyolca konuşan ve İslam’ın cihanşümul davetini anlatacak ve yayacak kapasite ve kalitede ve yeterli sayıda din adamı eksikliği,

6. Kadınlara, çocuklara ve gençlere yönelik özel programların eksikliği,

7. Vakıf müesseseleri yönetimi eksikliği,

8. Lise ve üniversite seviyesinde eğitim eksikliği,

9. İspanyolca ve Portekizce yayınlanmış İslami eser ve içerik eksikliği,

10. İslami kurumların faaliyetlerinde koordinasyon eksikliği,

11. İslami kurum ve kuruluşlar arasında, hatta bireyler ve aileler arasında her açıdan iletişim eksikliği,

12. Müslümanları aydınlatacak ve gayri Müslümlere de İslam’ın evrensel değerlerini anlatarak tebliğ yapacak konferans, sempozyum, seminer türü programların azlığı,

13. İslami medyaların zayıflığı,

14. İslam düşmanları ve oryantalistlerin medyada oluşturduğu yanlış bir İslam ve Müslüman imajı ve kara propagandanın varlığı ve buna karşı mücadele etmesi gereken münevverlerin eksikliği.

Latin Amerika Müslümanları ile ilgili kaleme aldığım bu yazımda, kıtada yaşayan beş milyona yakın dindaşımızın problem ve eksikliklerini maddeler halinde sıraladım. Önümüzdeki hafta yayınlanacak yazılarımda da, yaşanan problemlere ve karşılaşılan tehditlere karşı getirilebilecek çözüm önerilerini ve nihayet bize fiziken uzak, lakin gönül coğrafyamızın bir parçası olan/olması gereken bu bölgedeki güncel hal ve gidişi sizlerle paylaşacağım.

İKİ DOĞU ve İKİ BATI’NIN RABBİNE EMANET OLUNUZ...

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.