Öfke, bir davranış değil duygudur. Öfke, basit bir sinirlilik halinden, yoğun asabi  durumuna kadar farklılık gösteren, sağlıklı ve doğal bir duygudur. Öfke tepkisi, kandırılmışlık ve aldatılmışlık düşüncesinin uzantısıdır. Yanlış, haksız tutum ve durumlara karşı savaş verme isteğidir. Kızma, tükenme,hiddet,içerlenme,tükenme,kin,rahatsızlık,sinirlenme,şidet ve alınganlık öfke duygusunun türevleridir.

Hedeflenen ve beklenti içinde olunan bir düşüncenin olumsuz  şekilde  karşılık bulmasıyla ortaya çıkar. Normal ve sağlıklı olan bu duygunun , kontrolden çıkmasıyla bireyin ve toplumun yaşam kalitesi bozulur ,özellikle, bireylerin  iş, okul, sosyal  ve aile hayatını olumsuz etkiler. Öfke, bedensel yapımız, ruh sağlığımı,fizyolojik  ve biyolojik yapımızda birtakım değişikliklere yol açar. Öfkenin kardiyovasküler  hastalıklar, tansiyon ,baş ağrıları, mide  sorunları, dolaşım, cilt  problemleri, nefes  alıp verme  ve intihar düşünceleri  üzerinde önemli etkileri bulunmaktadır. Kalp krizleri öfkenin dışa vurumu ,felç ise bastırılmış sonucudur.  Üzüntü , incinmişlik, kırgınlık oluşmuşsa , kişide  bu tür düşünceler derinleşerek, sık tekrarlanan yıkıcı duygu ve tutumlara yani öfkeye yol açar. Öfke, görsel, sözel ,fiziksel  şiddete bağlı olarak ortaya çıktığı gibi çevre faktörü ,beklenti ve tutumlarımız, ,genlerimiz ,ilgisizlik, sorumsuzluk ,iş ve aile yaşantımızdaki ciddi sorunlar ,anlık ya da yılların sonucunda  çatışan farklı düşüncelerden de kaynaklanabilmektedir.

Öfkelendiğimizde olayları genelde istem dışı çarpıtılmış ve abartılı olarak algılarız. Dahası  olumsuz düşünmeye bağlı olara ,gergin, sinirli,öfkeli  tavırlar sergileriz. Öfkenin  ifade ediliş şekilleri farklıdır, bu duyguyu bağırıp çağırarak, yastığa, başka nesnelere saldırarak  ya da bastırarak ifade etmeye çalışırız. Genelde yabancılara değil yakınımızdaki kişilere patlarız.  Evrensel bir duygu olan öfkeyi patlamaya hazır bir buhar kazanına benzetebiliriz. kadınlar erkeklerden daha az sinirlidir ve toplumsal  konumları gereği , öfkelerini çoğunlukla içlerine atarlar.

Öfke kontrolü nasıl sağlanır?

Yaşamınızda öfkeyi asgari düzeye indirin.

İnsanlarla ilişkilerinizi geliştirin. Bunun için tolerans gösterme, bağışlayıcılık ve hatta insan sevgisi gibi özelliklerinizi geliştirin.

İnsanların farklılıklarını kabullenin.

Zafer kazanmaya değil, mutabık olmaya çalışın.

Enine boyuna düşünün. ’‘Rahatla’’  ‘’aldırma’’ gibi yavaşça, sakinleştirici ,teskin edici sözcüklerle kendinize birtakım telkinlerde bulunun .içinizdeki seslerle konuşun.

İnsanları dinleyin ve onlara güvenin.

Kimyasallardan, iş stresinden, ses ve trafikten kaçının.

Empati kurmaya çalışın. karşınızdaki gerçekten kötü bir gün  geçiriyor olabilir.

Gevşeme, rahatlama ve farkındalık oluşturma.

Kendi duygularınızın sorumluluğunu kabul edin.

Öfkelenmeden önce sorunu çözmeye çalışın.

Olumsuz ifade eden ve öfke uyandıran ‘’asla’’ ya da  ‘’Her  zaman’’ gibi sözcükleri  zihninizden uzaklaştırın.

Düşünmeden yargılamayın, tepkilerinizi  gözden geçirin, aklınıza  gelen şeyi ilk söylemeyin.

Anlaşmazlıkları çözmeye çalışın,’’kazanan’’ olmaya çalışmayın.

Yogaya ve gevşeme tekniklerine  başvurun

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner624