Gündemde öğretmen atamaları var. MEB yirmi bin pozisyona sözleşmeli öğretmen alımına ilişkin duyurusunu yayımladı. Bu sevindirici bir haber. Ancak atama bekleyen binlerce öğretmen adayımız, kontenjanların açıklanmasıyla birlikte yine hayal kırıklığına uğramış durumda. Her atama dönemini iple çeken gençlerimizin umudu ve güveni gittikçe zayıflıyor. Öğretmen atamaları, mülakat sistemi, okullar, sınavlar birçok alanda sürekli gündemde olan MEB’in durumunu anlamaya çalışalım.

Sözleşmeli öğretmenliğe dönüş, 2011 öncesine dönüştür. Hükümet 2011’de sözleşmeli öğretmenleri kadroya geçirmişti. Bunun gerekçesini de “Kamu hizmetlerinin daha etkili, verimli ve hızlı bir şekilde yürütülmesini sağlamak ve çalışmalarda etkinliği artırmak” gerekçesiyle TBMM’ye sunulan bir kanunla yaklaşık 70 bin sözleşmeli öğretmen kadroya alınmıştı.

Gerek sendikalar gerekse kamu vicdanı, hem sözleşmeli öğretmenliği hem de mülakat sistemini doğru bulmuyor. Hükümet aynı hükümet, niçin sözleşmeli öğretmenliğe dönüldü? Güveni ve vicdanı yaralayan mülakat sisteminde niçin ısrar edilir? İster istemez haksızlık olabiliyor. Mülakat sisteminde hem bürokratların hem de siyasilerin üstünde ciddi bir baskı da var. Herkes mülakata müdahil olmak istiyor. Mülakat komisyonlarının özgür iradeleri ile karar verebilmeleri çok zor.

Şaibeleri ve dedikoduları ortadan kaldırmak için KPSS puanı ve mezuniyet notunun ortalaması esas alınarak atama yapılabilir. Mülakattaki gerekçelere baktığınızda çok gülünç geliyor. “Sözleşmeli Öğretmen Sözlü Sınav Değerlendirme Formu” dört bölümden oluşuyor.

Sırasıyla bölümler: I- Bir Konuyu Kavrayıp Özetleme, İfade Yeteneği ve Muhakeme Gücü, II- İletişim Becerileri, Özgüveni ve İkna Kabiliyeti, III- Bilimsel ve Teknolojik Gelişmelere Açıklığı, IV- Topluluk Önünde Temsil Yeteneği ve Eğitimcilik Nitelikleri.

Şimdi bu forma göre öğretmen adayı mülakata alınıyor. Bu forma ve her bölümde yer alan sorulara gerek yok! Neden gerek yok derseniz, derim ki öğretmen adayımız YÖK’ün yetki verdiği eğitim fakültelerinden başarıyla mezun olmuş ve bu sayılan tüm yeterlikleri yerine getirmiştir. Mülakatta beş dakikada bir kişinin öğretmen olup olamayacağına itimadımız var da dört yıl süresince verilen lisans eğitimine mi itimadımız yok?

Mülakat sisteminin siyasi sonuçlarının olduğu da ortadadır. Bir alana yüz kişi atanacak, siz üç yüz kişiyi mülakata alıyorsunuz ve bunun yüzünü atıyorsunuz. Geriye kalan iki yüz kişi küsüyor. Mülakat sistemini güvenlik amaçlı yapıyorsanız buna da gerek yok. Atamalardan önce güvenlik soruşturması yapılır, örgütsel bağı olan veya başkaca suçu olan varsa burada engellenir.

Gençlerimiz umudumuz, her şeyimizdir. Hayata ve mesleğe atılacakları ilk adımda onların umudunu kıracak ve güvenlerini azaltacak uygulamalardan kaçınmak gerekir.

2011 yılına dönmüş bulunuyoruz. Sendikal anlamda da kayıptır bu uygulama. Öğretmen atamalarını konuşuyoruz şimdilik. Aslında asıl problem öncesinde yatıyor. Her yıl eğitim fakültelerinden binlerce öğretmen adayı mezun oluyor. Bakanlıkta zaten norm fazlası öğretmen çok fazla. Emekli olmak isteyen kimse yok. Çünkü emeklilikteki şartların iyileşmesi gerekir. Böyle giderse yüz binleri bulan öğretmen adayı birikecek.

MEB ve YÖK bir araya gelmeli ve eğitim fakültesi sayılarını gözden geçirmeli. Öğretmen olma hayali ile dört yılını geçiren bir gencimiz atanamayınca bunalıma girebiliyor. İşsizlik acı bir durum. Gerçi çoğu öğretmen adayı polis, asker olarak görev alıyor. Mülakatta yetersiz görüp elediğimiz gençler, vatan savunmasında şehit veya gazi olduğunda kahraman oluyor! Bizde kahraman bitmez!

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Öğretmen 2018-02-23 13:25:48

Geçen yıl bu mülakat yüzünden elendim. Üstelik güvenlik soruşturmasınıda geçmeme rağmen şimdi yüksek puan aldım elenme ile karşı karşıyayım. Bütün seçimlerde reisi destekledim. Derdimizi anlattığınız için teşekür ederiz.