Ülkemizde bir çok kamu kurum ve kuruluşu var. Hizmet kurum ve kuruluşları, düzenleyici kurum ve kuruluşlar ve kamu iktisadi teşebbüsleri ve daha niceleri...

Fakat bu kurum ve kuruluşların bir çoğunun ne iş yaptığına dair kamu oyunun büyük bir bölümümün her hangi bir fikri yok. Kamu yararına faaliyet gösteren bu kurum ve kuruluşlarının görevlerinin ve kamuya ürettikleri faydaların kurum ve kuruluşlar tarafından iyi anlatılması gerekli. Böylece vatandaş hakkını nasıl arayacağını ve sorunlarını hangi merci ile çözebileceğini kavramış olur. Bu şekilde kamu hizmetlerinin hem gelişeceğini hem de daha verimli hale geleceğini düşünüyorum.

***

Vatandaşlık bilincinin gelişmesi ve kamu hizmetlerinin geliştirilmesi için kilit önem arz eden diğer bir konu ise gençlerimizin kamu hizmetleri ve kamu kurum ve kuruluşları hakkında çekirdekten bilgi sahibi olarak yetişmeleri.

Örneğin Türkiye İstatistik Kurumu diye bir kamu kurumumuz var. Bu kurumumuz gerek hanelere gidip tek tek anket yaparak, gerek idari kayıtlar vasıtası ile derlediği bilgiler ile ülkemizin tüm bilgilerini veri haline dönüştürerek kamu oyunun bilgisine sunuyor. TÜİK bir bakıma ülkemizin kurumsal hafızası. TÜİK bünyesinde bir çok istatistik ve veri bulunuyor. Fakat acaba gençlerimiz üniversite tezlerini yazarken ya da çeşitli konularda araştırmalar yaparken bu TÜİK' e ne kadar başvuruyor?

***

TÜİK örneğinde olduğu gibi gençlerimize kamu kurum ve kuruluşlarımızı tanıtmalı tam olarak hangi konuda kamu hizmeti gördüklerini anlatmak zorundayız.

Vatandaşlık bilincinin gelişmesi ve vatandaşların sorunlarının daha hızlı olarak giderilmesi noktasında bu son derece önemli. Devlet ile alakalı çözüm bekleyen bir meselesi olan vatandaş bu meselenin devletin hangi kurumu tarafından çözüleceğini bilirse süreç hızlanmış ve kamu hizmeti hem zamanlılık hem de verimlilik adına kalite çıtasını yükseltmiş olur.

Kamu kurum ve kuruluşlarının gençlere ve vatandaşlara kendini ve gördüğü kamu hizmetini tanıtması halinde vatandaşların kamu kurum ve kuruluşlarına bakışları da değişecektir. Soğuk, hantal bürokrasinin yerini  çözüm odaklı ve daha hızlı bürokrasinin aldığını göstermek ve bunu ispat etmek ancak kamu kurum ve kuruluşlarının kendisini vatandaşa doğru ifade etmesi ve tanıtması ile mümkün olabilir.

Ayrıca vatandaşta hak arama bilincinin çocuk yaşlarda gelişmesi için okullarda kamu hizmetleri dersi okutulmalı ve bu derslerde kamu kurum ve kuruluşları çocuklarımıza ve gençlerimize kendisini tanıtmalıdır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.