Ülkemizin her alanda üretmeye ihtiyacı var. Üretmeyen toplumların hem iktisadi hem de sosyal açıdan kalkınmaları mümkün değildir. Dış açık vermemek, kişi başına düşen milli geliri yükseltmek ve milli gelirin bireyler arasında adil olarak dağılımını sağlamak için üretmek zorundayız.

Üretmeyen toplamların dışa bağımlı olmaları kaçınılmazdır. Özellikle ileri teknoloji katma değerli ürünler bugün Dünya ekonomisinin kimden yana taraf olacağını ve bu ekonomiden aslan payını kimin alacağını belirlemektedir.

Her ülkenin belirli bir oranda istihdam sorunu olduğu su götürmez bir gerçektir. İstihdam sorunlarının başat aktörleri ise elbette ki tüketime dayalı bir ekonomi modelinin benimsenmiş olmasıdır. Tüketime dayalı bir ekonomik modeli benimsemek ülkedeki işsizlik oranlarını tavan yaptırdığı gibi ülkenin azami oranlarda cari dış açık vermesinde baş müsebbibidir.

***

Bahsettiğimiz göstergeleri referans aldığımızda ortaya çıkan tablo ülkemiz olarak son derece nettir. Ülke olarak bizim üretmeye ve nitelikli meslek elemanları yetiştirmeye ne denli mecbur olduğumuzun yaptığımız çıkarımlardan sağlamasını yapmak mümkündür.

Her ülkenin belirli bir oranda istihdam sorunu olduğundan bahsetmiştik. Ülkemiz için bu istihdam oranını asgari seviyelere çekmenin yolu mesleki eğitime önem vermekten ve üretime dayalı bir ekonomik modeli benimsemekten geçer.

İstihdam sorununun en önemli nedenlerinden birisi niteliksiz iş gücünün ortaya çıkmasıdır. Niteliksiz iş gücü elbette ki belirli bir  oranda her ülkenin ekonomisi için gereklidir. Fakat bu oran aşıldığında hem ülkenin üretim gücünü düşürür hem de işsizliğin fahiş oranlara çıkmasına sebebiyet verir.

Artık Dünya da rekabetçi olabilmek için yüksek teknolojili ve katma değerli ürünler üretmek  bir mecburiyet haline gelmiştir. Ağır sanayi hamlesini kaçırdığımız gibi bu trendi de kaçırırsak önümüzdeki yılarlıda kaybetmemiz işten bile değildir.

***

Gerekli tedbirleri almak bu yönde çalışmalar yaparak projeler geliştirmek mecburiyetindeyiz. Meslek liselerinin sayısını artırarak öğrencilere kaliteli eğitimler vermeli ve liseden mezun olan gençleri meslek sahibi olarak mezun etmeliyiz.

Savunma sanayinde yapmış olduğumu yatırımları teknoloji alanında da yapmalı ve ürettiğimiz katma değerli ürünlerin ticaretini Türk Lirası üzerinden yaparak her ticaretimizde mutlaka komisyon ödemek zorunda kaldığımı Doların gücünü kırmaya çalışmalıyız.

Türk Hava Yolları gibi gurur duyduğumuz bir değerimizin aldığı riskler karşında sağladığı katma değer ile mesajlaşma ya da sosyal medya dediğimiz uygulamaların ürettikleri katma değer arasında dağlar kadar fark vardır. Dolayısı ile gençlerimizin önünü açmak ve onlara gereken her türlü desteği vererek Ar-Ge yatırımlarımızı katlamak zorundayız. İktisaden güçlü olan toplumların küresel oyuncu olmaları kaçınılmazdır. Dünya liderliğine oynayan Türkiye’nin, bu bilgiler ışığında gerekli yatırım ve atılımları yapması ise son derece  elzemdir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner623

banner624