08 Ağustos 2018 Çarşamba 14:49
Kasko fiyatlarında son durum

Kasko araçlarınızı herhangi bir kaza, yanma veyahut çalınma gibi durumlarda koruma altına alabilmeniz için oldukça önemli bir uygulama. Kasko yaptırarak bir nevi aracınızın güvenliğini sağlamış olursunuz, olası bir olumsuzlukta kasko şirketi zararınızı karşılar. Önümüzde ki seneye yaklaştığımız şu günlerde kasko fiyatlarının akıbeti ise şimdiden merak konusu olmuş durumda. Araç sahipleri şimdiden en ucuz kasko fiyatlarına bakmaktalar.

Standart Kasko Teminatları Nelerdir?

Standart bir kasko hizmetinde birden fazla teminat genellikle hizmetinize sunulur. Hareket halinde veya aracınız durur vaziyetteyken sizin tarafınızdan veya karşı taraftan çarpma eylemi gerçekleştiğinde kaskonuz oluşan zararı karşılamakla yükümlüdür. Aynı zamanda aracınızın çalınması yahut kazası gibi durumlarda aracın içinde bulunan radyo, telefon ve benzeri ürünlere gelecek zararda kasko teminatınızın içinde bulunur. Standart bir kasko hizmeti aracınızın ehliyeti kadar önemlidir. Aracın yaşayacağı bilimum sorunlara karşı standart bir kasko teminatı oldukça işinize yarayacaktır. Eğer kaskonuz yoksa aracınızın yaşayabileceği sorunlar için mutlaka yola çıkmadan önce bir kasko şirketi ile görüşmelisiniz.

Kasko da Ek Hizmetler

Eğer standart kasko hizmetini yeterli bulmuyorsanız kaskonuza ek maddelerde ekletebilirsiniz. Teminata eklenebilecek, hastalık veyahut yaralanma gibi durumlarda sigortalının uygun kuruma nakli gibi eklentiler ile kasko güvencenizi iyice donatabilirsiniz. Bu şekilde ek teminatlar ile kasko yaptıracağınız şirket ile detaylı bir biçimde görüşebilirsiniz. Yaptıracağınız ek teminatlar ile güvenliğinizi oldukça artırabilirsiniz. Eğer standart bir kasko teminatı size yetmiyor ise özel olarak ek teminatlar ekletmeniz sizin için iyi bir seçenek olabilir.

Trafik Sigortası Ve Kasko

Zorunlu trafik sigortası ile kasko sıkça karıştırılan iki kavram. Zorunlu trafik sigortasını her yıl muhakkak düzenli olarak yaptırmak zorundasınız. Trafik sigortasını yaptırmadığınız taktirde aracınız tespit edilirse, trafiğe çıkamazsınız. Zorunlu sigortanızı yaptırmış iseniz bile kaskonuzu yaptırmanız gerekmektedir. Çünkü kasko her türlü güvenlik probleminde aracınızdan sorumludur. Ancak trafik sigortası kasko görevi görmez. Trafik sigortasının amacı yaşayacağınız olası bir durumda karşı tarafın yaşam güvenliğini ve sağlığını güvence altına almaktır. Aracınızın güvenliği için ise kasko yaptırmanız gerekiyor. Trafik sigortası sadece yaralanma gibi durumlarda hizmet sağlarken kasko yaptırmanız durumunda aracınızla ilgili bir çok hakkı da satın almış oluyorsunuz. Çalınma, aracı hasara uğratacak derece de bir kaza, aracın yanması veya ağır hasarlanması veya aracın çalınması gibi durumlarda size yardımcı olacak hizmet kasko hizmetidir.

Neden Kasko Yaptırmalıyız

Eğer bir araca sahipseniz aracınıza kasko yaptırmanız, karlı havada kar lastiği kullanmanız kadar önemlidir. Oluşabilecek herhangi bir olumsuzlukta kasko sigortanız sizin yardımınıza yetişecek bir elçi gibidir. Aracınızın olağan bir kaza yaşaması, çalınması, yanması gibi durumlarda kasko sigortanız aracınız için endişe duymamanızı sağlayacaktır. Böyle bir durumda yeni bir otomobil almak yerine kasko yaptırmanız aracınızın güvenliği için oldukça önemlidir. Otomobilinizin seyahat esnasında yaşayacağı bir arıza, veya anlık kazalarda ihtiyacınız olan şey araç kaskosu olacak. Eğer bir araç sahibiyseniz ve bir kaza nedeniyle veya çalınma gibi durumlarda yenisini almak istemiyorsanız başvurmanız gereken ilk yol muhakkak kasko yaptırmak olacaktır. Standart bir kasko veya ek seçeneklerle donatılmış bir kasko hizmeti otomobilinizin güvenliği adına biçilmiş kaftan gibi görünüyor.

Kasko Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Bir aracın değeri kasko için bir fiyat belirleme de önemli olsa da tek belirleyici bu değildir. Bütün otomobillere ait fiyatlar, Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği tarafından yayınlanan kaskonun değeri listesinden alıntılanarak yapılır. Bunlara ek olarak ise aracın kendisine özel eklemeler de fiyata eklenir ve bu şekilde bir fiyat listesi çıkartılır. Bunlara ek olarak ise, teminatlar, hasarsızlık indirimleri gibi belirlemeler yapılır. Standart kasko teminatlarında yangın, çarpma ve çarpılma, çalınma gibi durumlarda kasko teminatı verilir. Hasarsızlık teminatı ise sigorta döneminde aracın sorun yaşamaması durumunda yapılan indirimdir. Bir diğer indirim sebebi ise, aracınızda alarm ve benzeri hırsızlığa karşı caydırıcı ekipman mevcutsa, yaptıracağınız kaskoda da buna binayen indirime gidilir. Bir diğer fiyat belirleyici unsur ise aracınızın yaşı. Aracınızın modeline göre de fiyatlar da belirleme yapılır. Tüm bu detaylar yaptıracağınız kaskonun fiyatını belirleme de önemli unsurlar olarak göze çarpıyor.

Araç Kasko Değeri

Her aracın kendine ait bir kasko değeri bulunur. Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği’nin 1987’den bu yana yayınladığı değer listesi aracın kasko değerini belirler. Yılın her ayında güncellenen ve son 15 yıla ait araçların listesini kapsayan araç kasko değeri listesi tüm araçların üretim yılı, modeli ve cinsi gibi bir çok detaya yer veriyor. Otomobil sahiplerinin kasko yaptırmadan önce araç kasko değerlerini mutlaka kontrol etmeleri gerekmektedir. Araç kasko işlemi aracınızı aldığınız an yaptırmanız gereken oldukça elzem bir işlemdir. Zira aracınızı aldığınız andan itibaren güvenliğinden sorumlusunuz ve ancak kasko yaptırdığınız taktirde yaşayacağınız olası bir sorunda aracınızı koruma altına almış olursunuz. Araç kasko değerlendirmenize ek olarak ise araca yaptırdığınız ek ilaveler de belirli oranlarda kasko değerini yükseltebilir. Öte yandan yayınlanan liste motorlu araçlar vergisi içinde baz alınıyor. Kasko yaptırmadan önce mutlaka aracınızın kasko değerini kontrol ederek daha sonra kasko şirketiniz ile görüşünüz.

Kışın Kasko Daha Önemli

Kaskonuz eğer imkanınız varsa ve önemli bir gereklilik olarak aracınızı aldığınız an yaptırmanız gereken en önemli husus. Ancak eğer kasko yaptırmadıysanız kış mevsiminde kaskonun çok daha önemli olduğunu hatırlatmak isteriz. Kış aylarında otomobiller yaz aylarına oranla çok daha fazla sorun yaşamaktadırlar ve bu nedenle kaskonun önemli bir hayli artıyor. Yollar yağmur ve kar nedeniyle çoğu zaman kötü durumda oluyor ve araçlar kışın çok sık arızalanabiliyor. Bir kaza yaşamasanız dahi aracın arızalanma durumunda tamirine ödeyeceğiniz para muhtemelen kaskoya ödeyeceğinizden çok daha fazla olacak. Kışın kaza oranlarının da bir hayli arttığını düşünürsek, eğer hala kasko yaptırmadıysanız bir an önce aracınız için bir kasko sigortası yaptırmanız gerekiyor. Kasko zorunlu değil ancak otomobil güvenliği açısından ehliyet kadar gerekli bir ihtiyaç.

Kasko Poliçesi Ve Yanlış Bilgi

Kasko yaptırırken doldurduğunuz poliçe, araç kaskonuz için büyük önem taşımakta. Unuttuğunuz veya yanlış girdiğiniz bir bilgi kötü sonuçlar doğurabilir. Poliçe satın aldığınız da verdiğiniz bilgilerin tümüyle doğru olması, olası bir sorunda önem taşır. Eğer bilgi yanlışsa olası bir sorun halinde tazminat dahi alamayabilirsiniz ve kasko yaptırmanızın da bu durumda hiç bir anlamı kalmamış olur. Böyle durumlar yaşamamak adına kasko poliçenize oldukça dikkat edin ve her konuda mutlaka destek almayı ihmal etmeyin.

Hasarsızlık İndirimi Nedir?

Araclarda hasarsızlık indirimi kullanıcı için oldukça faydalı bir uygulamadır. Trafikte kurallara uyarak aracını kullanan ve düzenli olarak kaskosunu yaptıran sürücülere adeta verilmiş bir ödül gibidir. Hasarsızlık süreleri dikkate alınarak %30’dan %70’e varan muazzam hasarsızlık indirimleri mevcut. Hasarsızlık indiriminden yararlanmak için temel koşul aracın herhangi bir şekilde hasara uğramamış olmasıdır. Buna aracın içinde ki radyo, telefon ve benzeri eşyalar da dahildir.

ARAÇ FİYATLARIYLA YARIŞIYOR

Son dönemlerde ciddi manada artan trafik sigortası ve kasko fiyatları neredeyse araç fiyatları ile yarışır duruma geldi. Artışlar özellikle ticari taksi sahiplerini ciddi manada sıkıntıya düşürmüş durumda.

Kasko ve sigorta fiyatlarının neredeyse araçların fiyatlarıyla yarıştığını ifade eden Ağrı Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Cezmi Alpaslan, artışların ciddi manada mağduriyetler meydana getirdiğini belirterek, artışların önüne geçilmesi gerektiğini söyledi.

Trafik sigortası ve kasko fiyatlarındaki artışta devletin el atması gerektiğini belirten Cezmi Alpaslan, 'Esnafımız kasko ve sigortadan gerçekten de rahatsız. Eski model araçlara binen vatandaşlar sigortanın ücretini ödemekte zorlanıyor. 3-4 binlik araçları kullanan vatandaşlar bin 500 TL sigorta ücreti ödemek zorunda. Sadece sigorta için konuşuyoruz bu durumu. Diğer masraflar hariç. Ağrı'da ticari araçları olanlar ise daha başka bir sıkıntıda. Son 5-6 ay oldu, özellikle sigorta başını almış gidiyor. Önü kesilemiyor. Devlet bu durumdan haberdar ve devlet bu duruma bir an önce el atmalı.” dedi.

Fiyatların eski seviyeye getirilmesi gerektiğini dile getiren Alpaslan, “Kaskonun durumu belki biraz farklı olabilir ama trafik sigortası tek yanlıdır. Sigorta fiyatlarını neden artırıyorlar. Şu an ki durum resmen ranta dönüşmüş durumda. Tüm Türkiye'de bu durum söz konusu. Ayrıca batıda ticari taksi çalıştıranlar ile bu bölgede ticari taksi çalıştıranlar bir tutuluyor. Bu durum çok yanlıştır. İstanbul'da bir ticari taksi plakasının fiyatı bir milyon 500 bin TL değerinde. Ağrı'da ise bu fiyat 45-50 bin TL değerinde. Peki nasıl eşit olabilirler. Bu haksızlıklar giderilmeli. Kaza yapan vatandaşın sigortası 3 bin 500 TL-4 bin TL'ye çıkıyor bu sefer. Kasko ve sigorta fiyatları tekrar eski haline getirilmeli. Yoksa mağduriyetler gün geçtikçe artacak.' diye konuştu.

'Kazancımızın yüzde 80'ini geri vermek zorunda kalıyoruz'

13 yıldır ticari taksi çalıştıran Metin Taştan, bu sektörün kendilerine yük olduğuna dikkat çekti. Taştan, 'Daha önce ticari taksi sektörü ekmek kapısıydı. Son zamanlarda ticari taksiler yük oldu vatandaşa. Ne kasko ve nede sigorta yapamıyoruz. Ticari taksi kasko 5-6 bin TL'ye çıkmış durumda. Bizim bütçemizi zorladığı için kasko yapamıyoruz. Ticari trafik sigortası da bizi sıkıntıya sokuyor. Bin 200 TL'ye şu anda ticari taksi sigorta yapıyoruz. Pul parası, beyanname gibi birçok kalemde giderlerimiz var. Artık evimize ekmek götüremiyoruz. 6 ay boyunca kış mevsimini yaşadığımız Ağrı'da günlük 50-60 TL kazanamıyoruz çoğu zaman. Bu kazandığımızı kaskoya mı, trafik sigortasına mı, gelir vergisine mi, belediyeye mi, pula mı verelim. Giderlerimiz çoğalmış. Kazancımızın yüzde 80'ini geri veriyoruz. Yetkililer bu duruma el atmalı.' şeklinde konuştu.

'Neye ödeme yapacağımızı şaşırmış durumdayız'

Giderlerinin kendilerini ciddi manada sıktığını belirten Ferit Albaş, geçimin zorlaştığını söyledi.

Ferit Albaş, şöyle konuştu: '10 yıldır kasko ödemesi yaptım. Ciddi manada bir artış olunca kasko yapmaktan vazgeçtim, yaptığım yıllar da boşa gitti. 12 nüfus bu yaptığım işe bakıyor. Çoğu zaman iş yapamadığımız günler oluyor. Pul ödeme vakti geldi, bu araçlar kayıtlı olduğu için BAĞ-KUR da ayrı bir sıkıntı. Yaptığımız ödemelerin hepsine ciddi fiyat artışları getirildi. Hangi alana ödeme yapacağız şaşırmış durumdayız. İstanbul'da ticari taksi çalıştıranlar ile Ağrı'da ticari taksi çalıştıranlar bir tutuluyor. Bu mağduriyetler giderilmeli.'

Kasko Değer Listesi Nedir?

Araç kasko değer listesi Türkiye Sigorta Birliği (TSB) tarafından araçların marka, model ve üretim yılına göre değerlerinin sıralandığı aylık olarak yayınlanan bir listedir.
Hasar anında aracın rayiç değerinin tesbitinde bazı sigorta şirketleri TSB tarafından açıklanan kasko değer listesini referans olarak alır.
Fabrika orijinal çıkışlı aksesuarlara ek olarak sonradan araca monte edilen dvd oynatıcı, navigasyon, özel ses sitemleri gibi aksesuarların bedelleri teklif ve poliçe aşamasında ayrıca belirtilmelidir.
Kasko araç değer listesinde son 15 yıllık araçların değerleri yer alır.
Araç kasko değer listesindeki bedeller, ayrıca motorlu taşıtlar vergisi için de baz oluşturur.


soru: Internet üzerinden hangi tip araçlar için teklif veya poliçe alabilirim?
Internet üzerinden araç tipi otomobil, minibüs ve kamyonet van olan araçlar sigortalanabilmektedir.

Anahtar Kelimeler:
Kasko FiyatlarıKasko
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner623

banner624