08 Ağustos 2018 Çarşamba 14:17
Motorlu taşıt vergisi nedir?

Araç sahiplerinin vergisini vermek suretiyle yükümlülük sahibi olduğu konulardan biri de (MTV)  Motorlu taşıt vergisidir. trafik şubelerine kayıtlı bulunan motorlu taşıtlar Uçak,helikopter ve deniz taşıtları da bu vergiye tabi tutulur. Bu haberimizi okuduğunuzda Motorlu taşıt vergisi nedir? Neye göre hesaplanır ve nasıl ödenir? Motorlu taşıt vergisi nasıl sorgulanır? sorularının yanıtını alacaksınız.

Ulaşım, tekerleğin ilk bulunmasından itibaren önemi anlaşılmış, her geçen gün eksikliği en çok hissedilen hayatımızın en önemli sorunudur. Çağımız dünyasında teknolojinin de ilerlemesiyle ulaşımda   hava,deniz ve kara sahalarında yapılan ve bir çok yeniliği üzerinde barındaran araçlar icat edilmiş ve geliştirilmiştir. Tekerleğin icadı ile başlayan bu serüven, bilgisayar sistemlerininde devreye girmesiyle hayatımızda büyük kolaylıklar sağlamıştır. Tabi devletler de ülke gelirine katkı sağlaması amacı ile bu araçlara sahip olanları vergiye bağlamış ülke ekonomisine büyük katkı sağlamışlardır. İşte Motorlu taşıtlar vergisi de bu minvalde çıkmış bir vergi çeşididir.

MTV BORÇ SORGULAMA VE ÖDEME İŞLEMİ NASIL YAPILIR?
1- MTV yönünden mükellefiyet kaydının bulunduğu veya MTV’yi tahsile yetkili diğer Vergi Dairesi müdürlüklerine başvurarak vergi ödenebilir.
 
2- Anlaşmalı bankaların internet bankacılığını kullanarak veya banka şubelerine başvurarak ödeme yapılabilir.
 
3- gib.gov.tr'de yer alan “Borç Sorgulama ve Ödeme” bölümüne 02:00 - 22:00 saatleri arasında giriş yaparak kredi kartı ve banka kartı ile ödeme yapılabiliyor.
 
4- GİB Mobil uygulamasını (IOS ve Android) kullanarak da ödeme mümkün.
 
MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİ NEDİR?
 
Araç sahipleri MTV vergilerini her yıl iki kez ödemekle yükümlüdür. MTV vergisi Motorlu Taşıtlar Vergisi olarak da tanımlayabiliriz. Kara taşıtlarının yanında uçak, helikopter ve motorlu deniz taşıtları gibi araçlar da MTV vergilerini ödemek zorundadırlar.
 
Araçların trafik sicil kaydı başladıktan sonra MTV vergileri ödenmeye başlanır. Aracın üzerinden trafik sicil kaydı silinene kadar MTV vergisi zorunludur.

MTV VERGİSİ NE ZAMAN ÖDENİR?

Tüm araç sahiplerinin ödemekle yükümlü olduğu MTV her yıl Ocak (1 Ocak – 31 Ocak) ve Temmuz (1 Temmuz - 31 Temmuz) aylarında iki eşit taksit halinde ödeniyor.

HANGİ ARAÇLAR İÇİN MTV ÖDENMEZ?

Sosyal güvenlik kurumları ile il özel idareleri, genel ve özel bütçeli idareler, belediyeler, köy tüzel kişilikleri ve Türkiye Kızılay Derneği adına kayıt ve tescil edilen taşıtlar,
Karşılıklı olmak şartı ile, yabancı devletlerin Türkiye’de bulunan elçilik ve konsoloslukları ile elçi, maslahatgüzar ve konsoloslarına, elçilik ve konsolosluk memurlarına ait taşıtlar,
Sakatlık dereceleri %90 ve daha fazla olan malul ve engellilerin adlarına kayıtlı taşıtlar ile diğer malul ve engellilerin, bu durumlarına uygun hale getirilmiş özel tertibatlı taşıtlar,
Aracın geçmiş döneme ait borcu olmaması kaydıyla hurda halinde olan araçlar.MTV ödemekle yükümlü değildirler. Bu araçlardan MTV tahsil edilmemektedir.

MTV ÖDENMEZSE NE OLUR?
Şayet Motorlu Taşıtlar Vergisi ödeme zamanlarını geçirmeniz durumunda faiz işlemeye başlayacaktır. Yani ödeyeceğiniz tutarın üzerine her bir aylık gecikme için %2.5 gecikme zammı eklenir. Bu sebepten dolayı Ocak ve Temmuz aylarında olan ödeme zamanlarını kaçırmamanız gerekmektedir. Şayet hiç ödeme yapmadıysanız bu sefer de Maliye Bakanlığı tarafınıza bir uyarı mektubu iletir. Bu uyarının sonunda da herhangi bir ödeme işlemi gerçekleştirilmez ise, banka hesaplarınıza haciz konulabilir. Ayrıca verginin tahsil edilmesi adına vergi dairesince araca haciz konulabilir. Bu duruma düşmemek adına araç vergimizi zamanında ödemek gerekmektedir.

 MTV GİDER YAZILIR MI?
Motorlu Taşıtlar Vergisi gider yazılması sadece oto kiralama işi ile uğraşanlara tanınmış bir haktır. Harici olarak taksiciler, sürücü kursları ve benzeri işletmeler ne yazık ki gider olarak MTV ödemelerini gösteremezler.

Her sene iki kere ödemek durumunda bulunulan Motorlu Taşıtlar Vergisi hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümünden dile getirebilirsiniz.

Son Güncelleme: 08.08.2018 14:52
Anahtar Kelimeler:
Motorlu Taşıt Vergisi
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.