09 Şubat 2018 Cuma 19:52
CHP paramparça

NEŞAT GÜNDOĞDU/ANKARA

CHP Parti Meclisi(PM)’e giremeyen İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu'na yönelttiğimiz sorular Bekaroğlu'nu çok kızdırdı. Yapılan gazeteciliğe “Parti Militanı” suçlaması yapan Bekaroğlu'nun Türkiye'ye karşısında çalışan ve vatana ihanet ile suçlanan Cumhuriyet Gazetesi eski çalışanı Can Dündar ve MİT Tırları Fotoğraflarını servis etmekten hükümlü olan Enis Berberoğlu'nun gazetecilik faaliyetleri hakkında konuşmaması dikkat çekti. CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, Eski CHP'li Savcı Sayan ve CHP Eski Milletvekili Mehmet Yıldırım olay kurultay hakkında önemli değerlendirmelerde bulundular.

CHP DİĞERLERİNDEN FARKLI BİR PARTİ

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, kurultay hakkında konuştu. CHP’de yaşananların parti içi demokrasinin bir sonucu olduğunu söyleyen Bekaroğlu şu açıklamaları yaptı:  “Temel politikalarda partide birden fazla görüş yok. CHP diğer partilerden farklı bir parti. Tamdır değildir, tamamdır eksiktir ama bir şekilde parti içi demokrasinin işlediği bir parti. Bütün organlar seçimle geliyor. Böyle olduğu zaman ister istemez parti içi siyaset gündeme geliyor kurultaylarda. Parti içi siyaset gündeme gelince elbette rakibini zayıf düşürecek kendisini güçlü kılacak argümanları kullanacaktır adaylar. 36. Kurultay’da da olanlar bunlardır. Bunun dışında partinin temel politikaları ile ilgili bir şey olduğu kanaatinde değilim. Farklı düşünenlerin farklı kimliklerin değişik şekillerde siyaset yapabildiği bir siyasi parti yani. Dolayısıyla bu tartışmaların olması doğal kaçınılmaz. Muharrem ince Genel Başkan olmak istiyor. Bunun için Genel Başkanı’ın önceki yönetiminin hatalarını, yanlışlarını kendi üslubunca söylüyor. Derin siyasetle ilgili de Cumhuriyet Halk Partisi’nin siyasetleri ile ilgili de bir şey söylemedi dikkat ederseniz. ‘daha evvel şunu aday yaptınız bunu yapmadınız’, yönetimin eski MYK’nın hatalarını söylüyor kendine göre bunlar da gayet doğal şeyler.”

CAHİLLER...

Sözcü Gazetesi Yazarı Yılmaz Özdil’in CHP’de delege dağılımı hakkındaki görüşlerine de değinen Bekaroğlu,  Özdil için “kendini şey yapar o her tarafı yönetir” dedi. Bekaroğlu şöyle devam etti: “Siyasi Partiler Kanunu hangi ilden kaç delege olacağını tespit eder. Bu AK Parti’de de böyledir, CHP’de de böyledir. MHP’de de diğer partilerde de böyledir. Milletvekili sayısının iki katı kadar kurultay delegesi seçilir. Bu kanun hükmüdür. Bu cahiller bu kanunu bilmiyorlar. CHP mahalle, ilçe, il delegelerinde kanunda bir zorlayıcı hüküm olmadığı için alınan oya göre dağıtmıştır delegeleri. Ama kurultay, genel kurul delegeleri kanunla tespit edilmiştir. Dolayısıyla burada ne Kılıçdaroğlu’nun bir hatası var ne de bir başkasının, kanun böyle.”

İNCE NEYE KARŞI ÇIKACAĞINI BİLİR...

Muharrem İnce'nin Kılıçdaroğlu'ndan 300 oy çekmesinin İnce tarafından partide baskı olduğu eleştirileri hakkında da konuşan Bekaroğlu şunları dile getirdi: “Muharrem bey iyi bir konuşma yaptı,  delege etkilendi ona oy verdi. Kötü bir şey mi bu? Bu da demokrasinin bir gereği, niye böyle görülmüyor? Baskı unsuru olsa vermezdi. Bunlar demokrasi de güzel şeyler. Eleştiri konusu olacak şeyler değil.  Muharrem İnce,  üç dönem Grup Başkan Vekilliği yapmıştır. Partinin hangi politikalarını eleştireceğini hangisine karşı çıkılacağını bilir. Elbette partinin genel politikaları vardır,programı vardır. Üst yönetimde bu program çerçevesinde kararlar alır,  herkeste bu kararlara uyar. Ama seçim zamanları gelir,  kongreler zamanı gelir o kararlar eleştirilir; ‘Yanlış karar aldın' denir, ‘Biz bu yanlış kararları almayacağız ey delege bizi seçin’ denir. Muharrem İnce’de bunu yaptı.”

BEKAROĞLU ÇOK GERGİN

Kurultayın CHP’nin parti içi demokrasinin göstergesi olduğunu söyleyen Bekaroğlu’na  “CHP parti içi demokrasiye verdiği değeri sandıktan çıkan AK Partiye göstermiyor gibi sanki orada farklı sonuçlar sergiliyor söylemimize “Sen gazeteci misin, AK partinin militanı mısın? niye gazetecilik yapmıyorsun. Kim şey göstermedi? Elbette sandıktan çıkan sonuç geçerlidir. Elbette sandıktan çıkan sonucu kabul edeceğiz. Etmişiz de…” şeklinde sert bir çıkış gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yapılan “Diktatör” yakıştırmalarını hatırlatmamız üzerine Bekaroğlu şöyle cevap verdi: “Diktatörce davranılıyor denilmez mi? Seçilen diktatör olmuyor mu? Hitler seçilmemiş miydi? Referandum’da dedik ki hile yapıldı. Mühürsüz oylar var ama bu bize göre meşru değildir ama mer’i dir, dedik. Mer’i, geçerli demek. Niye geçerlidir? Çünkü prosedür içinde ilan edilmiştir seçim sonuçları. CHP öyle bir şey yapmaz. Öyle bir şey olmaz. Seçilen kim,  sandıktan çıkar iktidar... Ama seçilen iktidar hukuk içinde yönetmeyince, kuralları çiğneyince elbette ona diktatör benzetmesi yapılır. CHP’nin yaptığı da budur. Yoksa sonucu kabul etmiyoruz, ediyoruz... Bir de gazetecilik vardır arkadaş. Vallahi gazetecilik yapmıyorsunuz parti militanı gibi davranıyorsunuz.”

MİLLETİN İRADESİNİ SATIYORLAR

Eski CHP’li Savcı Sayan, kurultayın Adalet ve Cesaret sloganını çok beğendiğini dile getirerek, “Muharrem çok cesur davrandı, Kılıçdaroğlu’da çok adaletsiz davrandı” ifadelerini kullandı. Sayan sözlerini şöyle sürdürdü: “Adalet ve Cesaret derken herhalde bunu kast etmişler. Kılıçdaroğlu bence bu kurultayda aynaya baktı kendisini tarif etti. Bu güne kadar AK Partiye yaptığı suçlamaların hepsi bir baktı ki kendisinde mevcut, AK Parti’de yok. Çok komik bir şey… ‘49 tane delegeyi ben sana verdim Muharrem al' diyor. Halkın iradesiyle seçilene saygı göstermeyen Cumhurbaşkanı’nın iradesine mi saygı gösterecek diyebilirsiniz… Kamuoyunda hep adaletten bahseden 500 km yürüyen Kılıçdaroğlu beş metrede dünyanın bütün adaletsizliklerini yapıyor. Bütün despotluğunu, diktatörlüğünü gösteriyor. Delegeye baskıyı gösteriyor, Milleti’nin iradesini satıyor. Faruk Eminağaoğlu’na ve Ümit Kocasakal’a da 120 şer oy vererek onları da aday yapsaydı. Nasıl olsa böyle kendisi veriyor. Divan’a da gerek yok. Yılmaz Büyükerşen, onların gözde adayı, Türkiye’nin umudu bir divanı yönetemedi. Bir divanı yönetemeyen adam Türkiye’yi yönetebilir mi? Çok acayip şeyler döndü orada.. Muharrem kazanmıştı aslında CHP’nin Baykal Ekibi son anda Kılıçdaroğlu ile anlaştı. Telefonlaştılar, onlar, ‘Önder Sav Muharrem’i destekliyor’ diye Muharrem’den desteğini çekti. Yoksa Muharrem kazanmıştı kurultayı. CHP’li delegelerin aciz durumuna bak, sekiz seçim kaybetmiş Kılıçdaroğlu’ndan vazgeçmiyorlar, girdiği bütün seçimleri kazanmış Erdoğan’dan ‘vazgeçin’, diyorlar. CHP, bu kararları hangi masada saat kaçta alıyor çok merak ediyorum. Konuşmaları hangi saatte hazırlıyorlar, yani bunların belli bir saatten sonra kafa biraz hoş, herhalde o zaman hazırlıyorlar bu konuşmaları.”

“CHP’de başkalaşım büyük mesafe aldı”

CHP Kastamonu Eski Milletvekili Mehmet Yıldırım, delegeye büyük baskılar yapıldığını belirterek, CHP Kurultayı’ndaki en önemli sonucun farklı çıkan 219 oy olduğunu söyledi. Yıldırım şöyle devam etti: “illerde ilçelerde o kadar baskı yapıldı ki delegeye, Kemal Bey dönemindeki 291 delege sayısı gidiyor Kılıçdaroğlu’na imza veriyor ama kapalı alana gidince imzasının geri çekiyor. Bu en önemli noktalardan bir tanesidir. Cumhuriyet Halk Partisi delegeleri büyük baskılar altında kalarak büyük bir başkalaşım yaşamışlardır. 127’yi bulamadıkları dedikleri insan 447 oy alıyor. Bu düşündürücüdür. Hiçbir yerde olmaz bu. Ben yıllarca CHP’de siyaset yaptı. Biz kongrelerde imzalar verdik, biz imzalarımızın arkasında durduk. İmza namustur. Ben, ‘Bunu destekliyorum’ diyorsun, kapalı alana girince de ‘Benden baskıyla aldın’ diyor, kapalı alanda ‘Ben oyumu sana vermiyorum’ diyor. Esas sıkıntı bu. Bana göre Kemal Bey’in bu partiyi getirdiği noktayı düşünmesi lazım. Partinin kurultay delegelerinin bu noktaya gelmesini sağlayan kişi Kemal Bey’in baskıcı, antidemokratik uygulamalarıdır. Bana göre kurultayın en düşündürücü yanı 291 delegenin başka yönde oy kullanmasıdır. CHP’nin diriltilmesi lazım. CHP’yi dirilmeye Muharrem’in gücü yetmez, yetmedi de. Çünkü CHP’de başkalaşım çok büyük bir mesafe almıştır. Deniz Baykal’dan sonra CHP, yeni CHP olmuştur. Tayyip Bey’in babısının da oy verdiği o Kuvayi Milliye CHP’si artık kalmadı. Ama düşünün ki 790 oy almış Genel Başkan, listesini 10 fire ile koruyabildi. Bana göre istifa etmesi lazım.”

Son Güncelleme: 09.02.2018 20:03
Anahtar Kelimeler:
CHP
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
cemaleddin 2018-02-10 05:17:43

ya ecel ile veya onu oraya getirenlerin emri ile kk o makami birakir. adam parayi bol duldu,bashka derdi yok. isbank, alman vakiflari,israil+abd adam oynuyor. bilmiyorlarki bu adamcik korkak,beceriksiz genel kültür =0=