13 Ekim 2017 Cuma 16:36
'Kırım, bir Kerkük bir Kıbrıs meselesi gibidir'

Neşat GÜNDOĞDU/ANKARA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ukrayna ziyareti sırasında Rusya’nın kırım işgalinin hukuksuzluğunu dile getiren bir açıklama yapması üzerine konuşan Şahin, “Orada Rusya’nın Kırım’ı işgal etmesi, Ukrayna’nın topraklarının bir kısmını işgal etmesinin hiçbir açıklaması yok. 

Günümüzde kaba kuvvetle, ‘askerim var’ diyerek toprak işgal etmek; dünyanın düzenini bozacak, uluslararası hukuku bozacak bir durumdur” dedi.Kırım Derneği Genel Başkanı Mükremin Şahin, Rusya’nın Kırım ilhakı ile Kırım-Tatar Türkleri hakkında Kırım halkının yanında olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ukrayna ziyareti sırasında Rusya’nın kırım işgalinin hukuksuzluğunu dile getiren bir açıklama yapması üzerine değerlendirmelerde bulundu.

“Türkiye’ye Yeni Bir Kapı Açıldı”

Kırım Derneği Genel Başkanı Mükremin Şahin, “Rusya’nın Ortadoğu’da Türkiye ile birtakım müttefiklik ilişkisi içerisinde olması ya da Amerika’nın bazı politikalarına karşı Türkiye’nin İran ve Rusya ile işbirliği yapması bu devletler için doğal karşılanabilir değerlendirmesini yaparak şu şekilde konuştu: “Kafkasya ve Ortadoğu’daki politikalar farklı ama Karadeniz’deki politikalar daha da farklı.  Yani orada Rusya’nın Kırım’ı işgal etmesi, Ukrayna’nın topraklarının bir kısmını işgal etmesinin hiçbir açıklaması yok. Günümüzde kaba kuvvetle, ‘askerim var’ diyerek toprak işgal etmek; dünyanın düzenini bozacak, uluslararası hukuku bozacak bir durumdur. Dolayısıyla bu kabul edilecek bir şey değil.  Şuanda Türkiye Ukrayna arasındaki işbirliği her geçen gün artmakta, çünkü iki ülkenin de ortak stratejik menfaatleri söz konusu. İki ülke de aynı coğrafyada barış ve huzur istiyor.  Bu durum doğal bir müttefiklik geliştirmektedir. Her geçen gün ticaret, turizm, kültürel ilişkiler ve askeri işbirliğimiz gelişmekte.  Ukrayna ile Türkiye arasındaki dostluk ilişkilerinin çok kalıcı ve uzun vadeli olacağını düşünüyoruz. Sadece Ukrayna değil, Polonya, Litvanya, Baltık ülkeleri ile Türkiye arasında yeni bir kapı, yeni bir perspektif açıldı. Dolayısıyla Türkiye’nin bu gelişen şartları çok iyi kullanacağını düşünüyoruz. Çünkü bu ülkelerin menfaatleri yüzde yüz örtüşüyor.”

“İşgali kabul etmeyeceğiz”

Rusya bizim komşumuz ama uygulanan yayılmacı politikalar yanlış diyen Şahin sözlerini şöyle sürdürdü: “Doğrulara, doğru; yanlışlara, yanlış dememiz lazım. Dış politikada Türkiye’nin menfaatleri ne gerekiyorsa o yapılır. Türkiye’de milyonlarca Kırım-Tatar yaşamakta ve orada kardeşleri var, akrabaları var,  soydaşları var. Yani Kırımlı olmasa da Kırım meselesi; bir Kerkük meselesi, bir Kıbrıs meselesi gibi Türkiye’nin milli bir meselesidir. Oradaki Kırım-Tatarların insani, kültürel, medeni, siyasi hakları söz konusu.  Dolayısıyla bunlara da dikkat edilmesi bizim vicdani, insani aynı zamanda milli bir vazifemizdir. Biz, ‘Rusya’ya savaş açalım’,  demiyoruz ama her şeyden önce işgali kabul etmeyeceğiz. Zaten orada yaşayan halkta bunu kabul etmiyor. Yani Kırım’da yaşayan Kırım-Tatarlar, Kırımlılar ve diğer Ukrayna halkları işgali kabul etmiyorlar.  Orası askeri bir üs haline getirildi. Silah zoruyla referandum yapıldı. Bu uluslararası hukuka da aykırı zaten şuan Rusya’nın Kırım’ı işgalini Kuzey Kore ve Suriye dışında kabul eden bir ülke yok. Türkiye olarak resmi politikamızda Kırım’ın işgalini ve oradaki Kırım-Tatarlarına karşı yapılan zulümleri Türkiye kabul etmiyor. Rusya’nın Ukrayna’nın toprak savunuyor.”

Rusya Herkesi Kullanıyor

Avrupa’nın Kırım’a karşı yapılan bu müdahaleye karşı tavrını da değerlendiren Şahin şunları söyledi: “Avrupa’yı iyi takip etmek lazım. Her Avrupa ülkesinin farklı politikası var.   Mesela Fransa’da ırkçı ve marjinal partiler Rusya’yı destekliyor. Rusya’da onları destekliyor çünkü Avrupa Birliği’nin bütünlüğünü bozmak istiyor. Avrupa Birliği bir blok,  güçlü bir Avrupa Rusya’nın işine gelmiyor. O bakımdan Avrupa’daki milliyetçi partiler Rusya’yı destekliyor. Amerika’da Birleşmiş Milletlerin almış olduğu kararlar doğrultusunda Kırım’daki hukuksuz durumun sonlandırılmasını istiyor. Amerikan, İngiliz ve Avrupa şirketleri şu an da Ukrayna’da son derece aktifler. Ukrayna’nın Avrupa bloğuna girmesini istiyorlar. Kırım çok stratejik bir yer, petrol ve yer altı zenginliği yok ama büyük bir turizm merkezi ve Rusya, Kırım’ı büyük sabit bir uçak gemisi olarak görüyor. Rusya için orası askeri bir değer taşıyor. 1783 yılında Rusya, Kırım’ı aldığı zaman ilk önce Sivastopol askeri limanını yaptı. Tarihçilerin söylediği bir şey var: Ruslar Sivastopol limanını Karadeniz’de balık tutmak için yapmadılar. İstanbul’u işgal etmek için yapılan askeri bir limandır. Sıcak denizlere inme politikası, Karadeniz’de güçlenme politikası için Kırım hayati derecede önemlidir. Çünkü Rusya’nın sıcak denizlerde limanı yok. Rusya, Akdeniz’de olmak istiyor. Aynı gerekçelerle bugün Rusya Suriye’de üsler elde etmiştir. Ruslar, Suriyelilerin ülkelerini kullanmaktadır. Türkiye’nin de kendine göre stratejik hedefleri olması gerekir. Ve Ukrayna-Türkiye dostluğu bu stratejik değerler açısından doğru tercihtir. Türkiye büyük bir devlettir yeni kurulmuş bir devlet değildir ve meseleye nereden nasıl bakacağını gayet iyi bilir.”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.