Baharla dirilen tabiat, gümrah açan çiçekler, tomurcuklanmış nice tohum, yerin altında ve üstünde insanlığa sunulan her bir güzellikle Ramazan geldi.

Yorgun ve yıpranmış gönüllere çerağ olmak için, aşkla yürüne şehadet türkülerine ilham için geldi kutlu mübarek ay.

Şimdi Filistin’de, acının, dayanılmaz haksızlıkların orucu tutuluyor. Sahurlar ve iftarlar ve teraviler şehit kanlarıyla ıslanıyor. İnsanlık an an ölüyor Filistin sokaklarında. Yaralıyız, kırgınız, ne yapacağımızı bilemez halde, hangi duaya koşacağımızı şaşırmış durumdayız.

Şimdi Filistin’ nin yetimleri için, çiğnenen kadınları için, kutlu toprakları mübarek mescitleri, Kubbetül Sahra ve Mescid- i Aksa için duadayız. Rabbim bir kurtuluş gönder. Kahhar olan Rabbim, biliriz sen Es Sebûr’sun, Sabredensin. Kahretmek için, zalimleri cehenneminde ağırlama için sabredersin. Rabbim bizlere de dayanma gücü ve sabır ve kurtuluş ver.

Şimdi sahurlarda, iftarlarda,  meleklerin indiği o mübarek bereketli kutlu sofralarda, dualarımız daha içli daha derin yaralarımız için.

Vatan topraklarını korumak ve birliğimiz beraberliğimiz için cephelerde bulunan tüm vatan evlatlarımıza mübarek Ramazan’ın en kutlu dualarını göndermek için birlik zamanlarındayız.

Şimdi sıcak savaşların gölgesinde, bir kurutuluş adası gibi direnen ülkem bağrında konaklayan nice muhacir için mücadele veriyor. Onlara umut oluyor, dua oluyor.

İhlaslı dualarımızla camilerde cem olduk şimdi. Kabul olmuş duaların muştusu gibi, bölüşülen ekmeklerin sıcaklığı gibi, dizdize kurulan iftar ve sahur sofralarının bereketi… Paylaşılan acılarımıza, yokluklarımıza her dem su azizliğiyle akan Ramazan…

Dayanılmaz acılarla yoğrulan bu toprakların insanları bilir: Samimiyetle Allah’a yönelen Allah’ın dostlarına hüzün yoktur, kaygı, elem yoktur, ümitsizlik yoktur.

Bizler umudun, muştunun kapısında durmuşuz.

Gözyaşlarımız ırmak ırmak, yetim gözlerin mahzun bakışları, yiğit anaların çökmüş yüzlerinde derin teslimiyet, Anadolu bozkırları gibi sert babaların yüzlerinde aydınlık güneşler ve omuzlarında nice yetim yükününün ağırlığı…

Bizler biliriz acının derinden yaralayan ırmak ırmak akan iklimlerini ve Ramazan’ın esenlik sağan iklimine yükleriz dualarımızı.

İhlaslı, yüreği yumuşatan, o bitimsiz vakitlerde kurtuluş sedasını an an yüreğe akıtan kutlu vakitlerin en bereketli zamanlarına adım almaya...

Çöllerde susuz kalmış Hz. Hacer gibi bir kurtuluş koşusudur bu. Ramazan çölleşmiş zamanlarımıza kurtuluş sakası gibi akıtır arıtan anlarını. Biliriz ve iman ederiz, sonra teslim oluruz Rabbimin kutlu vakitlerine.

“Bilesiniz ki, Allah’ın dostlarına korku yoktur; onlar üzülmeyecekler de.” (Yunus - 62)

Sofralarımız olsun dostlar, fakirleri, yoksulları, yolda kalmışları ağırlayacağımız iftar ve sahur sofralarımız olsun.

Sonra cem olduğumuz teravilerimiz olsun. Tanıdık, tanımadık birlik ve beraberlik zamanlarını kuşatan o en güzel vakitlerinde buluşmalarımız olsun. Şimdi bir olma zamanlarındayız. Ve birlik olup o tek olana yüce Rabbimize, zamanların, mevsimlerin ve dahi kutlu ayların sahibine yönelme zamanlarındayız.

Ve inanırız, biliriz ki; Ramazan bize hep gelir…

Her bahar, her yaz, her kış, arınmış vakitlerin bereketiyle gelir. Kutlu duaların sırrıyla, yüküyle, kurtuluşu ile gelir.

Ramazan bize gelir de,  acaba biz Ramazan’a gider miyiz? Onun tevbelerine, kurtuluşuna, arıtan zamanlarına günahkâr yükümüzü bırakma cüretimiz olur mu?

Dostlar Ramazan bize geldiğinde biz de Ramazan’a iltica edelim. Seherlerine, kuşluklarına, teheccüdlerine dualarımızla sığınıp, günahlarımızdan arınmaya çalışalım…

Ramazan bizim mevsimlerimize geldiğinde biz de Ramazan’a gidelim, hep gidelim… Her dem arınmaya, duaya, kutlu vakitlerin seherlerine gidelim…

Rabbim sana gönülden yalvarıyoruz, mübarek ayı kana bulaşan katil İsrail’i katlet, yok et Rabbim. Rabbim o mübarek günleri bizlere göster.

Filistin’in özgürlüğünü bizlere nasip eyle Allahım. Bizleri yetimlere, öksüzlere, mustazaflara, hami eyle Allahım. Yardımını büyük nusretini gönder Filistin halkına Rabbim şu mübarek ay hürmetine…

AMİN AMİN AMİN…

Ramazan ayınız mübarek olsun, kutlu olsun, kurtuluş olsun…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.