Ülkemizde her zaman problem olan “atama” işi yine bir kriz ile gündeme geldi. Prof. Dr. Aydın DURMUŞ, 22/01/2017 tarih ve 29956 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanlığının 2017/4 Atama Kararı ile Batman Üniversitesine Rektör olarak atanmış.

Sayın Rektör’ün atanma usulü yukarıda yazıyor. Kendisi, Yükseköğretim Kurulu tarafından önerilen bir isim. Rastgele bir isim de değil.

Bir üniversiteye rektör olabilmek şöyle bir zamanda hiç kolay değil. Bilindiği üzere rektörler önceden seçim ile belirleniyordu. Bu uygulama 15 Temmuz süreci ile kalktı. Seçimsiz bir sistem geldi. Bu şu demek aslında: Atadığın rektör senin adamındır ve güvendiğin, inandığın ve her şeyine kefil olduğun kişidir.

Batman Üniversitesinde yaşanılan kıyafet sıkıntısı ile gündeme gelen Rektör Prof. Dr. Aydın DURMUŞ gündemi meşgul ediyor. Rektör istifaya davet ediliyor. İstifaya davet edilme gerekçesi basına yansıdı. Üniversitenin bu konuda yaptığı açıklamadan bir bölüm:

“Üniversitemiz Rektörünü suçlu göstererek, dolayısıyla Rektörü atayan İslam âleminin birliği ve dirliği için durmadan çalışan Sayın Cumhurbaşkanımızın yaptığı bu atamalara gölge düşürmek için algı operasyonları yapılmış ve üniversitemiz tipik FETÖ tuzağıyla karşı karşıya kalmıştır.”

Üniversite tarafından yapılan açıklamada herkesin aklından geçirdiği ama söylemeye cesaret edemediği atama şekliyle ilgili “Sayın Cumhurbaşkanımızın yaptığı bu atamalara gölge düşürmek” şeklinde bir hatırlatmada bulunulmuş. Evet, bu cümle önemlidir. Düğüm de burasıdır.

Ancak dikkat edilirse Batman’daki olay, kılık kıyafet uyarısının yapıldığı yazı ile değil, İslami İlimler Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Davut Okçu’nun bu yazıyı basına bildirmesi sonucunda açığa alınması ile başladı. Şayet Yrd. Doç. Dr. Davut Okçu açığa alınmamış olsaydı bu olay bu kadar gündem olur muydu, yoksa Üniversite içinde basit bir disiplin soruşturması şeklinde kalır mıydı? Özellikle sosyal medyada Yrd. Doç. Dr. Davut Okçu lehine çok ciddi paylaşımlar yapıldı. Rektör istifaya çağrıldı, 28 Şubat kalıntısı dendi. Daha çok şeyler de yazıldı Rektör aleyhinde.

Yaşanılan olaylara baktığımıza yine çok aceleci ve duygusal olduğumuz görülüyor. Kılık kıyafet sorunu aslında tam çözülebilmiş değil. Ortaöğretimden üniversiteye kadar gerek öğrenci gerekse çalışanlar açısından kıyafet konusu basit bir yönetmelik ile çözülmüş gözüküyor. Memurlar açısından özellikle bayanları rahatlatan yönetmelik, başörtüsü konusunda serbestlik getirmiş ama erkek memurlar açısından bir serbestlik getirmemiştir. Sendikaların aldıkları eylem kararlarına istinaden erkek memurlar, serbest kıyafet ile çalışmaktadır. İnsanın aklına şu geliyor: Ya iktidar değişirse, ne olacak? Bu mesele kökünden çözülmelidir.

Batman’daki olay aslında dikkatli incelenmeli. Artan terör olayları güvenlik riskini artırmış durumda. Bu olayla Rektör Prof. Dr. Aydın DURMUŞ harcanmış veya harcanmak üzere gözüküyor. Harcanacak adam olsa Sayın Cumhurbaşkanımız atamazdı, diyorlar birileri ama içlerinden diyorlar! Hayır, içimizden konuşmayacağız! Diğer taraftan açığa alınan Yrd. Doç. Dr. Davut Okçu da önemli bir isim. Onun da açığa alınması doğru değil. Ancak tartışma özünü kaybetmek üzere. Mesele “Nasıl olur da bizim adamımız açığa alınır?” şeklinde bir konuya kayarsa yine kaybederiz. Burada ciddi bir kafa problemi, krizi yönetememe ve yöneticilik zaafiyeti var. Özelikle 15 Temmuz sonrasında hortlayan klasik devlet refleksi vardır burada. Bir problem de -özellikle böyle anlar fırsattır- Rektör’ü çekemeyenlerin varlığı olabilir.

Bizim hak arama mücadelemiz canımız acıdığında ortaya çıkıyor. Kılık kıyafet sorunuyla birlikte üniversitelerde bekleyen onlarca sorun var. Hâlâ Yrd. Doçentlerin işi çözülemedi. Araştırma görevlilerinin durumu netleşmedi, akademik ilanların keyfî ve şahsî şartlara göre yapıldığı, hak edenlerin değil, adamı olanların kadro aldığı bir ortamda neyi konuşacağız? Bir Rektör, randevu talep eden bir akademisyeni adam yerine koyup, ona randevu bile vermiyorsa, görüştüklerinde azarlayacak kadar kendisini güçlü hissediyorsa biz hangi bilimselliği, hak ve adaleti konuşacağız? Sahi ya Rektörler bu gücü nereden alıyor? Bir de bunu tartışsak!

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.