Bu yakınlaşma dengeleri değiştirecek

Rus Büyükelçisi’ne düzenlenen suikast sonrası Rusya’nın stratejik aklının tuzağa düşmediğini ifade eden Abdullah Ağar, “Türkiye ve Rusya arasındaki diplomatik yakınlaşma sadece Suriye’de değil dünyadaki dengeleri değiştirecek bir öneme sahip. ABD’nin ve Batı blokunun bundan rahatsız olması çok normal” dedi.

Bu yakınlaşma dengeleri değiştirecek

Rus Büyükelçisi’ne düzenlenen suikast sonrası Rusya’nın stratejik aklının tuzağa düşmediğini ifade eden Abdullah Ağar, “Türkiye ve Rusya arasındaki diplomatik yakınlaşma sadece Suriye’de değil dünyadaki dengeleri değiştirecek bir öneme sahip. ABD’nin ve Batı blokunun bundan rahatsız olması çok normal” dedi.

27 Aralık 2016 Salı 09:45
Bu yakınlaşma dengeleri değiştirecek

SÖYLEŞİ: ÖZLEM DOĞAN

Art arda yaşanan terör saldırıları, Rus Büyükelçisi'ne düzenlenen suikast, Rusya ile geliştirilen ilişkiler ve Türk askerinin El-Bab, Münbiç operasyonlarıyla Türkiye oldukça hareketli bir dönem yaşıyor. Birçok koldan verdiği mücadelelerin yanı sıra büyük projeler üretmeye de devam ediyor. Yaşanan son gelişmeleri Güvenlik Uzmanı Abdullah Ağar'la konuştuk.

Türkiye büyük bir saldırı altında

Son yaşanan terör saldırıları ve Rus Büyükelçisi'ne yönelik suikast doğrultusunda değerlendirirsek bu oyunun planlayıcıları Türkiye'ye nasıl bir mesaj vermek istiyor?

Türkiye çok alanlı, çok katmanlı ve çok aktörlü ve çok devletli hibrit bir saldırı kuşağı altında. Bu kuşağın içinde çok provokatif saldırıyla karşı karşıya kalıyor. Türkiye de bunun farkında.  Dikkatli ve dengeli bir şekilde mücadele ediyor. Aynı zamanda Rusya'ya da mesaj vermeye çalışıyorlar. Rus Büyükelçisi suikastında temel olayın Rusya'ya yönelik bir mesaj olduğunu Trump başkan olmadan önce kucağına pek çok patlamaya hazır bomba bırakılmak istendiğini düşünüyorum.

Rusya'nın saldırısı sonrasındaki tutumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Rusya'nın stratejik aklı böyle bir tuzağa düşmedi. 24 Kasım'da ülkemize karşı yapılan asimetrik saldırıyla birlikte büyükelçi saldırısıyla hedeflenen tuzak etki üretemedi. Her iki ülkede böyle bir tuzağa düşmeyecek kadar akıllı ülkeler. Türkiye ve Rusya arasındaki diplomatik yakınlaşma sadece Suriye'de değil dünyadaki dengeleri değiştirecek bir öneme sahip. ABD'nin ve Batı blokunun bundan rahatsız olması çok normal.

Vekâletler savaşı yürütülüyor

Türkiye'nin Rusya ile yakınlaşması nasıl bir netice oluşturur?

Karşılıklı işbirliği ve stratejik bir yakınlaşmayla birlikte Türkiye'nin karşı karşıya kaldığı tehditleri bertaraf edecek bir boyutta şekillenirse mutlaka bir etkisi olur. Şu anda var olan vekâletler savaşı üzerinden Türkiye'nin bekası tehdit edilmeye devam edilirse elbette Türkiye de bununla ilgili bir denge üretmek isteyecektir.

Rusya, İran ve Türkiye görüşmesinin Suriye adına olumlu bir sonuçla noktalanma ihtimali üzerinde durabilir miyiz?

Bu görüşmeler önemli. Denge üretmesi açısından farklı bir boyut ortaya koyuyor. Diğer taraftan Batı dünyasının elindeki kozları da görmezden gelmemek gerek. Çünkü onlar da kendi hedef ve amaçları doğrultusunda hamlelerini yapacaktır.

Daha büyük krizler çıkabilir

Suriye krizi Türkiye açısından ileri vadede nasıl bir sorun üretebilir?

Suriye yüzünden şu an büyük bir kriz var. Çok daha büyük krizlere evrilme ve kırılganlık üreterek var olan stratejik birliktelikleri çatırdatma boyutunda hem diplomasi alanında hem de sahada bazı olaylar yaşanabilir.

 Suriye'de yıllardır süren sonu belirsiz bu savaş nereye doğru gidiyor?

Bir mezhepsel savaşın çıkma riski var. Türkiye ve İran'ın birkaç mekanizmayı devreye koyarak her türlü gayreti göstermelidir. Mezhepsel anlamda kırılmada ortak bir payda üretilmesi mümkün olursa İslam dünyasının 1400 yıla damgasını vurmuş olan o mezhebi kırılmanın da önüne geçilebilecek kavramsal bir fırsat olabilir ama şu an için zor görünüyor. 

Mehmetçik film çevirmiyor

Mehmetçik'in bölgedeki operasyonları yine o bölgede kan dökülmesine neden olan güçleri neden rahatsız ediyor?

Mehmetçik Bab'ta film çevirmiyor. Vuruyor, vuruluyor, canlı bombalarla bombalı araçlarla son çare kendini patlatan bomba yeleklilerle gırtlak gırtlağa savaşıyor. Bizim bölgede olmamız bölgedeki aparat terör örgütleri olmak üzere pek çok yapıyı fazlasıyla rahatsız etmiş durumda. Burada üretmiş olduğumuz inisiyatif onların üretecekleri insiyatifin önüne geçiyor. Sahanın aynı zamanda kendi dinamikleri de var olduğu için sayısız manipülasyonla karşı karşıya kalabilme olasılığı da var. 

Suriye'nin canavarı DEAŞ nasıl yok edilebilir?

DEAŞ'ın şeytani aklı, 2003'den beri pratiği vardır. Çok iyi zihin savaşı yapar. Uluslararası ilişkiler alanında üretilecek dengeye ve stratejik işbirliğine bağlı. Bu denge oluşturulduğu takdirde DEAŞ'ın panzehiri Türkiye. 

Bu bir savaş

Başta El Bab olmak üzere DEAŞ'ın bulunduğu bölgelerde hem bölge halkı hem de Türk askeri hangi tehlikelerle karşı karşıya?

Bab'ta ortalık ağzına kadar EYP-GEYP, mayın, bubi-tuzak dolu. DEAŞ'ın tuzaklarından çocuklar, kadınlar, siviller, hatta DEAŞ'lılar bile ölüyor. Askerimiz Fırat Kalkanında şu ana kadar DEAŞ'a ait 2335 EYP ve 42 mayın bulup imha etti. Bu bir savaş. Bu örgütleri kısa bir sürede yok etmek kolay değil. 

Vatanımızı savunmaya devam edeceğiz

Ortadoğu'da yaşanan bu belirsizlik ve dengeler arasında Türkiye'nin üzerine düşen nedir?

Günümüzün savaş biçimi bu ve bu savaşın içinde şu ana kadar kazanamayanlar ellerinden gelen her türlü oyunu sergilemeye çalışacaklar. Biz de kendimizi, vatanımızı, milletimizi, devletimizi ve silahlı kuvvetlerimizi savunmaya devam edeceğiz.

Son Güncelleme: 27.12.2016 09:45
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.