Bütün terör örgütleri ABD'nin müttefiki

ABD’nin daima ikiyüzlü bir siyaset güttüğünü ve İslam dünyasına huzur gelmesini istemediği için İran’a göz yumduğunu ifade eden Dr. Xalid Amedi, “Başta Haşdi Şabi olmak üzere tüm terör örgütleri ABD’nin müttefikidir” dedi.

Bütün terör örgütleri ABD'nin müttefiki

ABD’nin daima ikiyüzlü bir siyaset güttüğünü ve İslam dünyasına huzur gelmesini istemediği için İran’a göz yumduğunu ifade eden Dr. Xalid Amedi, “Başta Haşdi Şabi olmak üzere tüm terör örgütleri ABD’nin müttefikidir” dedi.

17 Ekim 2016 Pazartesi 10:52
Bütün terör örgütleri ABD'nin müttefiki

SÖYLEŞİ: ÖZLEM DOĞAN

ORTADOĞU'da yıllardır iç savaş ve terör bitmiyor, sular durulmuyor. Başta katil Beşar Esed olmak üzere, terör örgütü DAEŞ, PYD ve küresel güçlerin ajanları yüzünden Suriye halkının yüzü bir türlü gülmüyor. Kadın, çoluk, çocuk bombalar altında can vermeye devam ediyor. Suriye'de yaşanan iç savaş dolayısıyla Türkiye'nin sınırlarını korumak amacıyla başlattığı operasyonlardan rahatsız olan küresel terör destekçisi ülkeler ve kuklaları, Türkiye'nin kendini savunma hakkından duydukları rahatsızlığı dile getiriyorlar. Osmanlı'dan beri gittiği her yere huzur ve barış getiren Türkiye'nin, bölge üzerindeki karanlık planlarını bozmasından endişe duyan ABD, İran ve destekçilerinin gizli hesaplarını ve son yaşanan hadiseleri  Roja Zêrîn Örgütü Genel Başkanı Dr. Xalid Amedi'yle konuştuk.

Şii koridoru peşindeler

-Suriye ve Irak'ta yaşanan kanlı saldırıların ve hadiselerin içinde mutlaka İran'ın da adı geçiyor? İran'ın bölgedeki amacı nedir?

İran, Tahran ve Irak'tan Şam'a kadar ulaşacak bir yol açmak istiyor. Buna Sünniler ve Barzani karşı çıkıyor. Ve yine istiyorlar ki Haşdi Şabi Musul'a girsin ve Türkiye Musul'dan çıksın. Fakat bölgedeki Sünnilerin hepsi Türkiye'nin kalmasını istiyor.

Haşdi Şabi terör örgütüdür

-Haşdi Şabi nasıl bir örgüt ve kim finanse ediyor?

Bizzat kamplara gidip araştırdım. Şii milis güçlerinden oluşan Haşdi Şabi'nin yarısı İran'a aittir. Bu grubu kuran kişi Kasım Süleymani adlı bir teröristtir ve adı İnterpol listesinde de yer alıyor. Bu terörist grubu da Musul'a girmeleri için İran finanse ediyor.  YPG ve Esed de Musul'a girmesi için Haşdi Şabi'ye yardım ediyor.

-Bölge halkı Haşdi Şabi'yi nasıl tanımlıyor?

Bölgedeki mültecilerle tek tek konuştum. Hepsi Haşdi Şabi'yi hırsız, tecavüzcü ve işkenceci olarak tanımladı. DAEŞ ne kadar teröristse bu grup da o kadar terörist. Musul ve Şengal'deki  kamplara da gittim. Kimse Haşdi Şabi'yi istemiyor ama Türkiye'yi dört gözle bekliyor. Eğer bir seçim olursa Musul halkının yüzde doksan dokuzu onlara hayır diyecek.

 

Fitnenin başı İran

-Türk askerinin bölgedeki varlığından kimler rahatsız?

İran dile getirmese de Irak, İbadi, Şiiler ve Haşdi Şabi, Türkiye'nin bölgeden çıkması hususunda ağız birliği içerisindeler. Türkiye'nin işgalci olduğu iftirasını atıyorlar. Bunu onlara söyleten de İran.  Madem ordusuyla Türkiye'nin bölgede bulunması işgal sayılıyor, o zaman İran'ın orada ne işi var?

-Türkiye'nin gerçekleştirdiği operasyonları nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye halkı bu konuda ordusuna ve Erdoğan'a destek vermeli. Türkiye diğer ülkeler gibi işgalci değil hatta bölge halkına yardım ediyor. Yüz yıl önce o topraklar zaten Türkiye'ye aitti. Cerablus'taki tüm hizmetleri Türkiye yapıyor. Halk çok memnun. Gerektiğinde sağlık desteği için hasta ve yaralılar Adana'ya ve diğer ülkelere naklediliyor. Musul halkı da bunları görüyor.

 

Şiiler intikam duygusu içinde

-Şiilerin gerçekleştirdiği katliamların altında ne gibi bir sebep yatıyor?
İran ve Şiilerin kafasında intikam duygusu var ve bu duygu Sünnilere karşı. Buna rağmen ben Türkiye'nin zafer kazanacağına inanıyorum.

-DAEŞ'in varlığı başka ülkelerin işine gelmiş olabilir mi sizce?

DAEŞ'i İran, Maliki ve Esed kurdu. Bugüne kadar DAEŞ İran'a ve Şiilere bir şey yapmadı. Musul'u kısa bir süre içinde teslim aldı. Irak'ın üç yüz bin kişilik ordusu olmasına rağmen bunu nasıl başardı? Çünkü Musul'u DAEŞ'e teslim ettiler. Silahları da onlara bıraktılar. Bunun nedeni de Haşdi Şabi'yi bölgeye yerleştirmek için sebep oluşturdular. DAEŞ de bahaneleriydi.

Irak Hükümeti PYD'ye maaş veriyor

-DAEŞ, Haşdi Şabi ve diğer güçlerin varlığı bir yana Irak Hükümeti bunlar olurken nasıl bir yol izliyor?

Irak hükümeti Şengal'deki PYD'li teröristlere maaş veriyor. Ve bunların içinde Haşdi Şabi'li teröristler de var. Bu teröristlere karşı tek güç de Sünniler. Sünnileri de sadece Türkiye destekliyor. Bu yüzden Türkiye'yi bölgede istemiyorlar zira Necef, Kerbela gibi birçok Irak şehri İran'ın elinde.

-Barzani'nin gerek bölgedeki örgütler ve gerekse Türkiye'nin adımları hususundaki açıklamalarını ve tutumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Sünniler Barzani'yi seviyor. Barzani ‘eğer bölgeden Türkiye'nin çıkması isteniyorsa İran ve Haşdi Şabi de çıksın' dediği için ona karşı nefret besliyorlar. PKK ve YPG medyası Barzani'den Erdoğan'ın elemanı olarak söz ediyor. Ben İranlıyım ama diktatör İran'ın vatandaşlığını terk ettim. Yirmi yedi ülke gezdim. Türkiye de bunlardan biri. Eğer oy hakkım olsaydı oyumu mutlaka Erdoğan'a verirdim.

ABD'nin kozu İran

-İran'ın Suriye ve Irak'taki hareketlerine ABD'nin sessiz kalmasındaki gerekçe nedir?

Bölgede sadece Türkiye değil, Arap ülkeleri de olmalı ve Sünnilere destek vermeli. ABD niye İran'ı bölgeden çıkarmıyor? Çünkü İran bölgede istikrarı bozan ülke. Kendi menfaatini düşünen ve halka zulmeden bir ülke. ABD de İslam dünyasına huzur gelmesini istemediği için İran'ın varlığına sesini çıkarmıyor.

İran, ABD ve İsrail'in Ortadoğu'daki gardiyanı

-Türkiye'nin Başika harekâtı kimlerin planlarını alt üst ediyor?

Türkiye Başika'da kalırsa ABD ve İran'ın planlarını bozacak. Bu yüzden Erdoğan'a karşı çıkıyorlar. İran'ın sinsi planlarını gerçekleştirebilmesi için Musul'u alması lazım. Suriye'ye Hz. Zeynep türbesini koruma iddiasıyla giren İran'ın Halep ve Haseke'de ne işi var öyleyse? Lübnan Hizbullahı eliyle oralara saldırarak orada terör estiriyor. ABD de İran'ı bu yolla kullanıyor. Obama'nın İran'a para verdiği ortaya çıktı. İran, ABD ve İsrail'in Ortadoğu'daki gardiyanıdır.

-ABD'nin Musul operasyonunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

ABD Musul'da ikiyüzlü bir siyaset güdüyor. Başta Haşdi Şabi olmak üzere diğer terör örgütleri de ABD'nin müttefikidir.

-Ortadoğu'da terörün tırmanmasında İran'ın rolü nedir?

İran'da rejim değişirse İslam coğrafyasında terör biter. Çünkü İran terör gruplarını finanse ediyor. Türkiye'nin Suriye ile uzun bir sınırı var. Bence Türkiye Cerablus'la yetinmemeli, Şam'a da girmeli.

Aslan lider Tayyip Erdoğan

-15 Temmuz'da darbeye karşı kazanılan Türk halkının zaferini nasıl yorumluyorsunuz?

Halk iradesini korudu tanklara karşı durdu. Toprağına vatanına sahip çıktı. Bence Recep Tayyip Erdoğan'ın kimliği Aslan Tayyip Erdoğan diye değişmeli. Aslan gibi cesur olan Erdoğan gibi bir lider her millete nasip olmaz.

 

-----------------------------------Dr. XalidAmedi kimdir?-----------------------------------------

1960 yılında İran'ın Urmiye kentinde doğan XalidAmedi yirmi yıl önce İran rejiminin zulüm ve baskıcı rejiminde dolayı Finlandiya'ya yerleşti. Orada Tıp eğitimi alarak doktor olan Amedi uzun yıllar Finlandiya ve İngiltere'de hastanelerde çalıştı. 2014'te Londra'da Roja Zerin yardım kuruluşunu kuran Amedi, evli ve üç çocuk babasıdır.

 

Son Güncelleme: 17.10.2016 10:52
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.