Kaos planı hep aynı masadan

Bir zamanlar sokaklardaki ve üniversitelerdeki çatışmaları organize edenlerin şimdi de terör saldırılarıyla kaos ortamı oluşturmaya çalıştıklarını ifade eden Yasin Şamlı, “Planlar hep aynı masadan yapılıyor. Sınırları değiştirmek için her yolu deniyorlar. Çünkü Üst Akıl Türkiye’nin ümmeti toparlayacağını biliyor” dedi.

Kaos planı hep aynı masadan

Bir zamanlar sokaklardaki ve üniversitelerdeki çatışmaları organize edenlerin şimdi de terör saldırılarıyla kaos ortamı oluşturmaya çalıştıklarını ifade eden Yasin Şamlı, “Planlar hep aynı masadan yapılıyor. Sınırları değiştirmek için her yolu deniyorlar. Çünkü Üst Akıl Türkiye’nin ümmeti toparlayacağını biliyor” dedi.

02 Ocak 2017 Pazartesi 09:15
Kaos planı hep aynı masadan

SÖYLEŞİ: ÖZLEM DOĞAN

Türkiye yeni yıla girerken yine bir terör saldırısıyla saldırdı. Gece kulübün yapılan saldırıda 39 vatandaşımız hayatını kaybetti. 2016'da da birçok canımızı teröre kurban verdik.  15 Temmuz'da darbe girişiminde bulunan hainler 248 vatandaşımızı şehit etti. Şimdi FETÖ terör örgütüne mensup isimlerin davaları görülüyor. FETÖ terör örgütünün yargılandığı davaları yakından takip eden Hukukun Üstünlüğü Platformu Başkanı Avukat Yasin Şamlı'yla davaların seyrini, Türkiye'nin darbe geçmişini, yeni anayasa ve başkanlık sistemini konuştuk.

Hedefleri kaos

15 Temmuz'u Türkiye'de yaşanan diğer darbelerden farklı kılan nedir?

15 Temmuz'u dünyanın gözü önünde hep birlikte yaşadık. Türkiye'deki diğer darbe girişimlerinden farklıydı. Diğer darbe girişimleri iktidarı ele geçirmek için, bu kalkışma ise ülkeyi kaosa sürükleyip kan gölü haline getirmekti. Türkiye'de her on yılda bir darbe olmuştur. Ama ilk defa halk darbeyi bozguna uğrattı. Bu da tarihimizde bir ilktir.

Türkiye ilkleri yaşıyor

Önceki darbelerde 15 Temmuz'daki gibi neden kan akmadı?

Kenan Evren'in yargılanmasıyla birlikte Türkiye'de ilkler dönemini yaşıyoruz. Aslında tüm darbelerde silah kullanıldı. Ama 1960 ve 1980 darbesinde de direnme söz konusu olsaydı can kaybı olurdu.

İslam dünyasında yaşanan darbelerle 15 Temmuz darbe kalkışması arasında bir bağlantı var mı sizce?

Darbe girişiminde 248 vatandaşımız şehit oldu. 15 Temmuz'un sorumluları Ortadoğu'yu kan gölüne çevirip Mısır'da, Libya'da darbeyi yapanlardır. Bu planlar aynı masadan yapılmıştır. Sınırları değiştirmek için darbeyi denediler. Çünkü Üst Akıl Türkiye'nin ümmeti toparlayacağını biliyor.

FETÖ davalarını yakından takip ediyorsunuz. Davanın açısından yargılamaların seyri nasıl gidiyor?

Yargılamalar başladı. Hukuki anlamda tüm sanıkların aynı mahkemede ve aynı davada yargılanmaları daha iyi olur. Birinin söylediği diğeri için delil olabilir. Aynı darbenin kalkışmacıları oldukları için çok daha iyi netice alınabilir ama fiili anlamda binlerce kişiyi aynı mahkemeye sığdırıp muhakemesini yapmak mümkün görünmüyor.

 

Bu davalara sahip çıkılmalı

FETÖ yargılamalarına yeterince ilgi gösteriliyor mu sizce? Zira sanıklar Türkiye'yi işgal etmeye kalkışıp vatandaşlarımızın üzerine ateş açtı, kurşun yağdırdı…

İlk duruşma Silivri'de 29 polisin yargılanmasıyla baladı. Ama üzülerek ifade edeyim ki duruşmaya yeterince sahip çıkamadığını gördüm. Hukukçular olarak bu kabahatte bizim de payımız var. Milletimizin de bu davalara sahip çıkması lazım, çünkü onlara saldırıldı, canlarına kast edildi.

Güvenlik gerekçesiyle salona alınmıyor olabilirler mi?

Güvenlik önlemleri çok fazla ama salonu dolduracak kadar insanın bu davayı takip etmesi gerekiyor. Çünkü dün meydanlarda niçin bekledilerse bugünde mahkeme salonu önünde beklemeleri gerekiyor. Bu davanın sahipleri olduklarını göstermeliler.

İhanetin her şekline giriyorlar

Başta yargıda olmak üzere özellikle 15 Temmuz'dan sonra terör örgütü sanıklarına yönelik temizlik başladı. Fakat duruşmalar esnasında sanıkların lehine karar veren FETÖ'cü hakimler çıkma olasılığı var mı?

HSYK'nın bu konuda çok ciddi çalışması gerekiyor. Adil Öksüz vakası ortada. Darbenin ilk sıralarında yer alan Öksüz serbest bırakıldı. Bu hainler her kalıba giren insanlar. İhanetin her şeklini icra edebiliyorlar. Hukukçular olarak biz, hâkim usule aykırı bir yargılama yapıyor ve sanıkları koruyorsa bunu anlarız ve karşı çıkarız.

FETÖ'cülere idam şart

Halk FETÖ'cü hainlere idam istiyor. Sizce idam cezası tekrar kanunlarımıza dâhil olmalı mı?

Bir hukukçu olarak idam ceza hukuk sisteminde mutlaka olmalı. Fakat yalnızca adam öldürenlere uygulanması gerekiyor. Emri, veren, azmettiren, yardım eden ve planı yapanlara da idam verilmelidir. İdam cezası geçmişte Türkiye'de doğru uygulanmadı. Siyasi suçlarda kullanıldı. Bu yüzden sadece kasten adam öldürenlere bu ceza uygulanmalı. Siyasi suçlara asla idam cezası verilmemeli. Bu darbe girişiminde hiç acımadan insanların üzerine kurşun yağdıran bomba atan bu hainlerin yaptığına karşılık olan idamdır.

Türkiye'nin mevcut anayasası bir darbe anayasası. Bu bile yeni bir anayasanın gerekliğini ortaya koymuyor mu sizce?

Ülkemizin tüm anayasaları olağanüstü dönemleri aittir. Darbeciler tarafından yapılmıştır. Türkiye darbelerle boğuşuyor ama hala darbe anayasasıyla yönetiliyor. Şu an hem anayasa hem yönetim sistemi değişikliği tartılıyor. Mutlaka halk tarafından kabul gören yeni ve sivil anayasaya ihtiyacımız var.

Türk tipi başkanlık neden olmasın

Anayasa değişikliğiyle birlikte başkanlık sistemi de çok tartışılıyor. Muhalefetin karşı çıktığı Türk tipi başkanlık sistemini uygulamak mümkün değil mi? 

Hukuk normlarının en tepesinde anayasa var.  Diğer kanun yönetmelikler tüzükler ve hukuk kuralları anayasaya uygun olması gerekiyor. Anayasalar ayı zamanda devletin işleyişini düzenler. Türk usulü bakanlığı birçok hukukçu eleştiriyor. Fransa, ABD tipi başkanlık oluyor da neden Türk usulü olmasın.

Başkanlık sisteminin siyasi istikrara katkısı nasıl olur?

Her iki sisteminde avantajları ve dezavantajları var. Türkiye gibi ülkelerde en başta gerekli olan şey istikrar. Türkiye'yi karıştırmak ve geri götürmek isteyenlerin amaçları siyasi istikrarı yok etmek. İstikrarı sağlayacak sistem de başkanlık sistemidir.

Özellikle 2016 terör saldırılarının yoğun olarak yaşandığı bir yıldı. Geçmişte üniversitelerde ve sokaklarda çatışma ortamını hazırlayanlar şimdi de aynı kargaşa ortamını hazırlamak için terör örgütlerini kullanıyorlar diyebilir miyiz?

Sokaklardaki ve üniversitelerdeki çatışmaları organize edenler darbeyi yapanlardı. Bu yüzden o kaosu ortaya koydular. Şimdi de patlamalarla bu ortamı oluşturmaya çalışıyorlar Oysa tek partinin yönetimde olması ve karar alıp uygulamakta zorlanmaması ve halk kendi seçtiği hükümetin arkasında durdu.

İşte Batı ikiyüzlülüğü

Başta PKK/PYD olmak üzere Türkiye'nin terör örgütü ilan ettiği oluşumlara ve gazeteci kisvesi altındaki isimlere Avrupa'nın kucak açmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türk halkı Avrupa'nın niyetini net olarak gördü. Batının Türkiye için istediği demokrasi Türkiye'yi istediği şekilde yönetmek, şekillendirmek. Türkiye'yi istikrarsızlığa sürüklemek isteyen insanlar Avrupa tarafından kucaklandı. Orada terör örgütü adına faaliyet yapmalarına izin verildi. Sergiler açtılar. Ama meşru bir cumhurbaşkanının telekonferansla bağlanmasına izin vermediler. İşte Batı ikiyüzlülüğü. Bize hiçbir zaman suçluları da vermeyecekler.

Erdoğan tarihi çıkışlar yaptı

Türk halkının ve İslam dünyasındaki halkların Erdoğan'a olan sevgisini ve arkasında bu denli durmasının nedeni nasıl açıklanabilir?

Ülkemiz üzerinde hesabı olanlar mevcut iktidarı ve liderini kötülediği halde Türk halkı Batının gerçek yüzünü gördüğü için AK Parti'ye ve Erdoğan'a sahip çıkıp yıllardır iktidara taşıyor. Geçmişteki cumhurbaşkanı ve başbakanlar o makama geldikten sonra büyük oranda değiştiler. Oysa Erdoğan meydanlarda söylediğini makamında da uygulamaya çalıştı ve düşüncelerini BM'de de söyledi. Dünyanın beşten büyük olduğunu ve bu düzenin böyle gitmeyeceğini ifade etti. Rabia yaptı, One Minute dedi. Bunlar ümmet adına tarihi çıkışlardır.

Son Güncelleme: 02.01.2017 09:15
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.