TSK ve ÖSO’nun birlikte düzenlediği başarılı operasyonla Afrin şehir merkezi ele geçirildi. İnanıyoruz ki Hatay’dan İran’a kadar olan doğu-batı hattı, 50 Km’lik bir derinlikle genişletilir. Kamuoyunda yeterince konuşulduğu için Zeytin Dalı operasyonu yerine bugün Rusya-İngiltere arasında gerçekleşen Ajan zehirleme krizinin arka planını irdeleyelim.

Rusya 2004 yılında istihbarat elemanı Albay Serguei Skripal’ı “vatana ihanet” suçlamasıyla 13 yıl hapse mahkûm etmiştir. Skripal’ın Rusya için çalışan ajanların isimlerini deşifre etmesi yönünde bir suçlama var. ABD, 2010 yılında, on Rus ajanı karşılığında üç ajanı (Biri de Skripal) takas yapmış. Skripal, ajan takasından sonra İngiltere’ye yerleşmiştir. Skripla ve kızı bir parkta otururken zehirlendi. İngilizler bu olayın sorumlusu olarak Rusya’yı suçladı ve 23 diplomatı sınır dışı etti. Rusya’da benzer bir tepki vererek 23 diplomatı sınır dışı etmiştir. Karşılıklı sert sözler medya ve diplomatik kanallar üzerinden devam ediyor. Sanırız, Rus-İngiliz gerilimi bir süre daha devam edeceği gözüküyor.

Çünkü…

Öncelikle şunu net vurgulayalım. ABD ve AB’nin Kırım ve Ukrayna meselesinden ötürü ekonomik ambargosuna maruz kalan Rusya, açıktan muhalif olan bir ajan eskisini niye zehirletmek istesin?? Üstelik 2018 Dünya Kupası gibi prestijli bir uluslararası organizasyon öncesi Rusya’nın PR’ına pozitif katkı sağlayacak bir etkinliği fırsata çevirmek yerine Rusya’yı gangester gösteren, bu zehirleme hadisesine neden yönelsin??

Rusya’daki finans çevreleri, ülkeye sıcak para girdisini sağlamak için Londra’daki Rus oligarkların Londra bankalarındaki paralarını, Moskova’ya çekmek için çeşitli indirim ve teşvik uygulamalarına gitti. Bunun dışında hukuksal bazı sözler/güvenceler verildi. Londra borsalarındaki Rusların milyar euro/paund’un Moskova’ya geçişini durdurmak için Rusların soğuk ve suikastçı yönünü ön plana çıkarmak için, eski bir ajan eskisi zehirletildi. Böylelikle zaten bir güvensizlik duygusu yaşan Rus işadamları, böylelikle kibarca tehdit ve algı operasyonuna maruz kalarak, Londra borsalarındaki sermayelerinin Moskova’ya geçişine engel olunmuştur. Bu bağlamda ABD’nin Suudi Arabistan Petrol şirketi Aramco’nun Londra bankalarındaki mevduatların ABD’ye taşınmak istenmesi sır değil. Haliyle bu asayiş olayı bir uluslararası suikastten daha çok uluslararası mevduatın yer değiştirmesine engel olunması amacı taşımaktadır. Yani futbol, medya, TV, moda... sektörlerindeki Rus işadamlarına, Moskova’ya paranı taşırsanız, Putin’in yanında rahat çalışamazsınız mesajı verildi.

Nitekim Rus-İngiliz gerilimi dünyanın pek çok yerinde farklı konu başlıklarında zaten yaşanıyordu; kısa süre de bu gerilimin son bulacağı da görünmektedir.

İngiltere, Suriye’de Rusya'nın hakimiyet alanını genişletmesinden rahatsız ve her fırsatta medya yoluyla veya İngiltere Dışişleri Başkanı Boris Johnson üzeriden açıklıyor. Özellikle Rusya’nın Türkiye ile yakınlaşmasından oldukça rahatsız. Dolayısıyla da Türkiye’nin ABD ve İngiltere’ye karşı ‘denge’ yerine ‘bağımsız’ bir pozisyon takınmasında; geliştirmiş olduğu yeni strateji yani Rus-Türk müttefiklik ilişkisinden güç aldığından farkında.

Diğer yandan 1900’lü yıllardan günümüze kadar Rusya, Afganistan’dan Hindistan’a ulaşabilmek için Pakistan ve Afganistan’ın içişlerinde rol almaya çalışmış. İngiltere’de sömürgesi olan Hindistan’ı korumak ve diğer Avrupa ülkelerinin Hindistan’a ulaşmasını engelleyecek yolları kapatmıştı. Ancak Hindistan’da Modi iktidarının Rusya ile silah araç ve teçhizat alımı ABD ve İngiltere’yi rahatsız etmiştir. Hattı atında Rusya’nın İran, Türkiye ve Pakistan’a yakınlaşması ABD gibi İngilizleri de çıldırtmakta. Bu bağlamda Rus-Çin ekonomik, askeri ve stratejik işbirliği kutuplar arasında gerilime neden olmakta.

Moskova’ya bir ziyaret gerçekleştiren Johnson, Twitter hesabından yaptığı açıklama da "Dışişleri Bakanı Lavrov ile önemli görüşmeler için Rusya'ya geldim. Muhtemelen, bir sürü anlaşmazlığımız var, ancak Suriye, İran ve Kuzey Kore de dahil olmak üzere birlikte çalışmamız gereken çok şey var." diye yazdı. Johnson, daha önce de, ‘Moskova ile Londra arasında ortak bir şekilde çalışma fikrinin olağan şekilde yapılamayacağını, çünkü ilişkilerde ciddi engellerin olduğunu’ söylemişti. Başbakan Theresa May geçtiğimiz yıl Moskova'yı askeri saldırganlık göstermekle, Dışişleri Bakanı Borris Johnson da batılı ülkelerin seçimlerinde Rusya'nın parmağının olduğuna dair kanıtların olduğunu açıklamıştı. Johnson, Rus mevkidaşı Lavrov ile basın toplantısı düzenlerken, Rusya'nın İngiltere'nin iç siyasetine siber saldırılarla müdahale etmeye çalıştığını açıkça söyledi Bunun dışında askeri deniz ve hava unsurlarınca çeşitli vesilelerce casusluk adı altında gerilimler yaşanmakta. Örneğin 2017'nin son aylarında ise İngiltere kara sularına yaklaşan Rus savaş gemisiyle kısa süreli bir gerilim yaşanmış. Yine benzer tarihlerde İngiltere hava sahasına yakın bir bölgede Rus jetlerinin önünü kesilmişti.

Rusya, AB üyesi Bulgaristan’da, Rusya’ya yakınlığıyla tanınan sosyalist bir lider cumhurbaşkanı seçildi. Vladimir Putin’e yakınlığıyla tanınan Rus Ortodoks Kilisesi’nin patriği, Paris’teki Eyfel Kulesi yakınlarında yeni bir kilise açtı. Bunun ışında Fransa seçimlerine müdahil olarak, milliyetçi Le Pen’e seçim yardımı olarak yaklaşık 30 milyon Euro yardım etti. Ne kadar Cumhurbaşkanı Macron seçilse de Le Pen’in seçilme olasılığa göz ardı edilmedi. Özellikle de geçmişten beri Rusya’nın dan nüfusunun büyük kısmı Rus olan Baltık ülkelerinde etkisi devam ediyor.Haliyle ekonomik anlamda sıkı bir ilişki de söz konusu. Ayrıca, Pekin ile Londra arasında kurulacak olan "Bir Yol Bir Kuşak" projesinin tüm geçiş güzergâhlarında (Türkiye, İran, Pakistan, Afganistan)Rusya’nın etkisinin artması İngiltere'yi ürkütüyor.

Sonuç olarak İngiltere, Rusya’nın ve özellikle de Londra bankalarındaki Rus oligarkların sermayesinin, Rusya tarafından yapılan teşviklerle Moskova’ya aktartılmasından rahatsız. Türkiye’nin Almanya, Fransa, İngiltere, ABD ve Rusya ile Katolik nikâhı kıyamayacağı tarihi bir gerçeklik ise; bu gerilimi Türkiye liberal ekonomik politikalarla fırsata çevirmelidir. ABD'nin küresel üstünlüğünün tartışıldığı bir dönemde İngiltere ve Rusya rekabeti çok mühimdir. Zira iki ülkenin Türkiye'yi çevreleyen coğrafyanın neredeyse tamamında var olması, gelişmeleri yakın takip etmenin yanı sıra ülkemin başat aktör olabilecek fırtsalar sunabilir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner624