15 Şubat 2018 Perşembe 10:44
Diyaliz teknikerlerinden önemli çağrı

Sağlık Bakanlığı'nın yıllar önce diyaliz "sertifikası" verdiği hemşireleri diyalizde çalışmaya teşvik ettiğini ve bu uygulamanın hala devam ettiğini belirten Diyaliz Teknikerlik mezunları, "İşin ehli biziz ama alanımızda çalışamıyoruz" diyor. İşte konuyla ilgili olarak bir Diyaliz Teknikerliği mezunundan gelen e posta:

Biz diyaliz teknikerleri diyaliz hastasının tedavi ve takibinden sorumlu sağlık teknikeridir. Gerek diyaliz makinası gerekse hasta bakımından meslek yüksek okullarının diyaliz programından mezun olmuş donanımlı teknikerleriz.

Sağlık bakanlığı yıllar önce hemşirelere diyaliz "sertifikası" vererek onları diyalizde çalışmaya teşvik etti. Yıllar geçti ancak bakanlık sertifikayı kaldırmadı. Bizler işin ehli olmamıza rağmen hala alanımızda çalışamıyoruz. Soruyoruz size? Diplomanın olduğu yerde sertifika uygulaması doğru mudur?"

Uygulamadaki sayısal veriler

Sağlık Bakanlığı geçmiş yıllarda hemodiyaliz servislerinde yaşanan sağlık personeli sıkıntısından dolayı hemşire unvanlı kişilere diyalizde çalışma sertifikası vermiş, ve yukarıda saymış olduğumuz yönetmeliğe göre hemşirelere bu görevleri tanımlamıştır. Günümüz itibarıyla Türkiye'nin çeşitli yerlerinde diyaliz hastaları artmış ve hemşirelere verilen sertifikalarda çoğaltılmıştır. Aynı şekilde üniversitelerde diyaliz teknikerliği programı da yaygınlaştırılmıştır. Bugün diyaliz teknikeri mezun sayısı ortalama 15.000 üzerindedir. Sağlık bakanlığı bünyesinde hemodiyaliz servislerinde çalışan sertifikalı hemşire sayısı 8.000 civarında. Kamuda görev yapan Diyaliz teknikeri sayısı da sadece 400 civarındadır.

Uygulamadaki sıkıntılar

Hemsireler hastayı sadece normal tedavi boyutunda alıyor. Diyaliz hastasında oluşabilecek ani olumsuz durumlara karsı çaresiz kalabiliyor.

Ayrıca hemşireler tekniker gibi hem hastaya hemde makinaya hakim değil. Tekniker iki işi birden yürütür. Birincisi makina kontrolü, ikincisi de hasta kontrolü. Hemşire sadece hasta kontrolüne göre hareket eder.

Şöyle bir örnek verelim: kulak burun boğaz doktoru düşünün. Ama cildiye ile uğraşıyor. Evet doktorluk bilgisiyle hastaya yardımcı olabilir ama alanı dışı olduğu için pek bir şey yapamaz. Bizim durumda buna benzer.

Üç sorun birden çözülecek

Bugün kamu hastanelerinde diyaliz servisinde çalışan hemşireler eski görev yerleri olan, servislerine çekilirse hem Türkiye geneli hemşire ihtiyacı karşılanmış olacak, hem de diyaliz teknikeri ihtiyacı ... Ayrıca yukarıda belirtilen hasta bakımına ve tedavisine ilişkin sorunlar çözülecek.. O yüzden sağlık bakanlığımız diyaliz teknikerleriyle ilgili yeni bir düzenlemeyi bir an önce yapmalıdır. Artık,biz diyaliz teknikerleri yeterli mezun sayısına ulaştığımız için hemşire ünvanlı kişilere verilen diyalizde çalışma sertifikasının durdurulmasını talep ediyoruz.

Teknikerlerin resmi görev tanımı

Diyaliz teknikeri sağlık bakanlığının 2014 yılında güncellediği görev tanımı yönetmeliğine göre:

A) Diyaliz hastalarını diyaliz uygulamaları hakkında bilgilendirir.

B) Hemodiyaliz cihazının her işlem sonrasında iç ve dış dezenfeksiyonu ile malzemelerin sterilizasyon işlemlerini yürütür.

C) Diyaliz işlemi öncesinde ve sonrasında hastayı tartar, diyaliz işlemi süresince hastanın yaşam bulgularının takiplerini yapar ve tedavilere ilişkin kayıtları tutar.

D) Hastayı diyalize almadan önce damar yolunu değerlendirir, diyaliz giriş yerinin bakımını yapar, hemodiyaliz işlemini başlatır ve bitirir.

E) Su sisteminden elde edilen suyun bakteriyolojik, kimyasal analizlerin takibinin yapılmasında görev alır ve kayıtlarını tutar.

Anahtar Kelimeler:
Diyaliz Teknikerliği
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Rıdvan klc 2018-02-15 11:34:44

Çok doğru hakkımızı yenilmesin artık. Biz yıllarımızı verdik mesleğimizi de en güzel şekilde yaparız

Avatar
Rıdvan klc 2018-02-15 11:35:43

Çok doğru hakkımızı yenilmesin artık. Biz yıllarımızı verdik mesleğimizi de en güzel şekilde yaparız

Avatar
Ahmet tcr 2018-02-17 12:30:54

Sesimiz olduğunuz için çok teşekkür ederiz..

banner624