Seçim sath-ı mailindeyiz. Her yerde Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri konuşuluyor. Siyaset alemi çok hareketli. Ülkemiz için iyi olur inşallah. Aday adaylığı için bir çok isim açıklandı. Kültürle, sanatla ve edebiyatla münasebeti olan isimlerin son zamanlarda ortaya çıkması olumlu bir gelişme olarak görülüyor. Daha bir kaç gün önce bir milletvekilinin parlamento kürsüsünde şiirli bir konuşma yapması sempati toplamış ve alkış almıştı. Demek ki, mecliste de nükte yapan, şiir okuyan mebuslara ihtiyaç var.

Geçenlerde Meryem Aybike Sinan, Türkiye gazetesindeki köşesinde “Şair vekiller olacak mı acep?” diye soruyordu. Değerli kardeşimize bu müjdeyi verelim. Evet aday adaylığı için farklı partilerde kültür sanat dünyasından pek çok müracaat olduğunu öğrenmiş bulunuyorum. Elbette farklı sanat alanlarındaki isimlerden şairler de çıkacaktır. Bu da şüphesiz ki çok sevindiricidir.

Geçmişte çok vardı

Meclisin tarihçesine baktığımızda edebiyat dünyamızdan pek çok aşina isimle karşılaşıyoruz. Meselâ İstiklal Marşı Şairimiz Mehmed Âkif, Şehir Mektupları yazarı Ahmet Rasim, romancı Hüseyin Rahmi Gürpınar, sosyolog Ziya Gökalp, şair Mehmet Emin Yurdakul, Sinekli Bakkal romanının yazarı Halide Edib Adıvar,  “Han Duvarları” şairi Faruk Nafiz Çamlıbel, Beş Şehir ve Huzur’un yazarı Ahmet Hamdi Tanpınar, hikâyeci Memduh Şevket Esendal, Çalıkuşu’nun yazarı Reşat Nuri Güntekin ve Yaban’ın romancısı Yakup Kadri Karaosmanoğlu siyasetin merkezinde bulunmuş edib ve şairlerden sadece bir kaçı. Bu arada Türkolojinin büyük ismi Mehmet Fuat Köprülü’yü de unutamayız. Ki Demokrat Parti’nin dört kurucusundan biri olup uzun yıllar Hariciye Vekaleti (Dışişleri Bakanlığı) da yapmıştır. O da merhum Başvekil Adnan Menderes ve diğer siyaset arkadaşlarıyla birlikte Yassıada’da çile çekmiştir. Tabii Yassıada deyince o zulüm dönemini şiirlerinde yansıtan Faruk Nafiz Çamlıbel’in hisli şiirlerini, dörtlüklerini unutamayız. Daha yakın döneme geldiğimizde Bayrak şairimiz Arif Nihat Asya’yı hatırlıyoruz. Edebiyat tarihçisi Vasfi Mahir Kocatürk ve fikir adamı Fethi Tevetoğlu da meclise mebus olarak ayak basanlardan. Coğrafya bilgini Remzi Oğuz Arık, gazeteci yazar Çetin Altan... Dil alimi Tahsin Banguoğlu, mebusluğun yanısıra Milli Eğitim Bakanı olarak da hizmet etmiş bilgin bir siyasetçidir. Cumhuriyet devrinde Ankara’ya taşınan ama gözü İstanbul’da olan edebiyatçıların başında Yahya Kemal Beyatlı gelir. Ki, Urfa milletvekili olduğu hâlde bu şehri görmediği söylenir. Malum Cumhuriyet devrinin ilk yıllarında seçimle değil de tayinle de Ankara’ya gönderilenler vardır. Liste uzayıp gider ama gazeteci Gökhan Evliyağlu, Osman Bölükbaşı, şair Ömer Öztürkmen ile şair/yazar ve Mevlâna muhibbi Feyzi Halıcı’yı ve Necip Mirkelâmoğlu’nu da unutmamak gerek. Tabii meclisin yanısıra senato da var. Meselâ Halıcı senatör olarak görev alanlardandır. Süleyman Arif Emre ve Erdem Bayazıt da Ankara’da siyaset yapmış şair milletvekillerimiz. Daha yakın döneme gelecek olursak Prof.  Dr. Necat Birinci ile şair, yazar ve ressam Recep Garip de parlamentoda oturmuşlardır.  

Şair Milletvekilleri

            Kendisi de Şanlıurfa Milletvekili olarak görev alan şair ve yazar Mehmet Atilla Maraş’ın Şair Milletvekilleri kitabında isimleri geçenlerden bir kısmı şöyle: Abülhak Hamid Tarhan, Celal Sahir Erozan, Veled Çelebi İzbudak, Samih Rıfat, Fuad Hulusi Demirelli, Halil Nihat Boztepe, Aka Gündüz, Fazıl Ahmet Aykaç, Hamdullah Suphi Tanıröver, Ali Canip Yöntem, Hasan Basri Çantay, İbrahim Alaeddin Gövsa, Orhan Seyfi Orhon, Ruşen Eşref Ünaydın, Yusuf Ziya Ortaç, Hasan Ali Yücel, Halûk Nihat Pepeyi, Ahmet Kutsi Tecer, Mehmet Faruk Gürtunca, Ömer Bedrettin Uşaklı, Selahattin Batu, Sıtkı Yırcalı,  Hıfzı Oğuz Bekata, İsmail Fehmi Cumalıoğlu, Yusuf Sıtkı Mardin, İskender Cenap Ege, İsmail Hakkı Yılanlıoğlu, Şinasi Özdenoğlu, Kemal Or, Necdet Evliyagil, Ali Naili Erdem, Gökhan Evliyaoğlu, Nurettin Özdemir, Hasan Lâtif Sarıyüce, Talat Sait Halman, Yılmaz Karakoyunclu, Mehmet Sılay, Avni Doğan, Süleyman Gündüz.

Ankara’ya yola çıkanlar

Şüphesiz siyaset sadece dün edebiyatçıların ilgisini çekmemişti. Bugün de farklı sanat dallarında tanınan isimler de aday adaylığında bulunmuşlar ve bir ümit ile Ankara’ya doğru yola çıkmak üzere hazırlanmaktadırlar. Meselâ dergicilik alanında başarılı olan ve geçenlerde ESKADER Dergi Ödülü’nü alan Şehir ve Kültür’ün Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Kâmil Berse de ‘İstanbul Milletvekili aday adayı’ olarak hazırlık yapanlardan. Hazırladığı ansiklopedik eserlerle ilim dünyasında ve kültür âleminde haklı olarak takdir edilen İhsan Işık ise memleketi Diyarbakır’dan milletvekili olmak isteyen isimlerden. Mehmet Aycı, Cafer Vayni, Necla Petek, Necmettin Çakmak, Mustafa Canbey, Ali Mazak, Mehmet Ali İşbuğa ve Turan Kışlakçı, şimdiye kadar aday adaylıklarını öğrendiğim bazı gazeteci, kültür ve sanat insanları. Allah hayırlı muvaffakiyetler nasip etsin. Medeniyet odaklı düşünen, kültüre, sanata, edebiyata ve kitaba değer verenlerin meclise girmesi, şüphesiz irfanımız adına büyük bir kazanç olacaktır.  

KUTU-1

Yağmur

Uyu! Gözlerinde renksiz bir perde,

Bir parça uzaklaş kederlerinden.

Bir ruh gülümsüyor gibi derinden,

Mehtabın ördüğü saatler nerde?

Varsın bahçelerde rüzgar gezinsin,

Yağmur ince ince toprağa sinsin,

Bir başka alemden gelmiş gibisin,

Dalmış gözlerinle pencerelerde.

        *Ahmed Hamdi Tanpınar

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.