Yapılan son araştırmalar, bir satın alma kararının yaklaşık on saniye içerisinde verildiğini gösteriyor. Peki, mağazada raflara bakan tüketiciler, karşılarında duran ürünün cazibesi, değeri ve kalitesi konusunda 10 saniyede nasıl ikna olabilir? Hedef odaklı tasarımlarıyla markaların itici gücü olan Tasarist ekibi, dikkat çeken ambalajların satın alma sürecine etkisini yorumladı.

Süpermarket raflarında tüketicilere yaklaşık 25 bin ürün sunuluyor. Buna karşılık tüketiciler süpermarketlerde ortalama 45 dakika geçiriyor. Yapılan son araştırmalar, tüketicilerin bir satın alma kararını yaklaşık on saniye içerisinde verdiklerini gösteriyor. Bu da demek oluyor ki, ürünün tüketiciyi etkilemek için en fazla 10 saniyesi bulunuyor. Tüketicinin rafta tamamen kendisiyle baş başa kaldığı karar anında ürünle ilgili yapılan tüm reklam, pazarlama, halkla ilişkiler faaliyetleri geride kalıyor. Tüketiciyi o anda, o ürünü almaya ikna edebilecek tek şey ise ürünün ambalajı oluyor.

Tasarist ekibine göre, iyi bir ambalaj, tüketicilerin dikkatini cezbetme yetisine sahiptir. Doğru bir ambalaj tasarımı, marka bilinirliğine katkı sağlar, ürünün görünürlüğünü ve satılabilirliğini artırır. Bir ürünü, faydalarını net bir şekilde ifade eden ve tüketiciyle konuşan bir öğeye dönüştürmenin yolu kuşkusuz iyi bir ambalaj tasarımından geçer.

Süpermarket, alışveriş merkezi veya ürün satışının yapıldığı herhangi bir yere gittiğinizde, etrafınızda değişik renk, şekil ve boyutlarda yüzlerce ambalaj görürsünüz. Farkında olun veya olmayın en sevdiğiniz yiyeceği tek bakışta kolayca ayırt etmenizi sağlayan da her şeyden önce sahip olduğu ambalajdır.

Günümüzün rekabetçi pazarında tüketici, satın alma noktasındaki birçok alternatif ürün içerisinden dikkatini çekeni tercih ediyor. Kalabalık market raflarında son derece kaliteli, tüketiciye birçok özelliğiyle hitap eden, uygun fiyatlı bir ürün bile, bakılan fakat görülmeyen durumunda kalabiliyor. Bu da markaları ister istemez ambalaj tasarımlarıyla farklılaşmaya itiyor.

***

Şüphesiz ki ambalajın esas işlevi ürünün imalattan tüketiciye ulaşıncaya kadar geçen sürede istenen koşullarda korunmasını sağlamaktır. Bunun yanında ambalajın bir diğer önemli işlevi de ürün hakkında bize bilgi vermesi ve bu bilgilere istinaden bir bakıma üretici ile tüketici arasında bir sözleşme niteliğinde olmasıdır. Mesela bir ürünün içinde koruyucu madde olup olmadığına dair bir bilginin ambalaj üstünde yazılması bir hukuki taahhüttür.

Ambalajın, satış ve pazarlama açısından çok önemli bir özelliği daha vardır. Dikkat ederseniz peynir, un, şeker gibi temel tüketim mamullerinin ambalajları son derece sade tasarımlıdır ve bunların ambalajları, farklı markalar arasında ayırt edici özellik taşımaz.

Oysa tüketilmesi zorunlu olmayan ürünlerde bunun tam dersi bir durum söz konusudur. Parfüm, hediyelik eşya, abur cubur gibi ürünlerin ambalajları daima parlak, canlı ve ilgi çekicidir. Özellikle de besin değeri düşük gıda maddelerinde kullanılan ambalajlar insanları cezbetmek amacını güderler.  Zaten pazarlama insanlara ihtiyacı oldukları ürünleri değil ihtiyaç duymadıkları ürünleri satma sanatıdır. 

[email protected]

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
mustafa demir 2017-10-08 21:51:41

Pazarlama; ürününe ihtiyacı olan insanı bulma ve ihtiyacını diğer markalar yerine sizin ürününüzle karşılamasını tercih ettirme sanatıdır.
Ürünü müşteriye sunarken, müşterilerden topladığı geri bildirimlerle ürünün arkasındaki ar-ge den müşteri hizmetlerine kadar istisnasız her departmanın kendini sunduğu hizmeti, ürünü ve müşteri memnuniyetini geliştirmeye odaklı zincirin çok önemli birparçasıdır.

Vahşi kapitalizm ya da yasal dolandırıcılık tarzını çağrıştıran; " müşteriye ihtiyacı olmayan ürünü satmak pazarlama sanatıdır." Cümlesi çok ama çok yanlıştır.

banner623

banner624