Partilerin seçim beyannameleri yayımlandıktan sonra içindekiler kısmının tamamını inceledim. Bazı bildirgeler oldukça uzundu. Partilerin “eğitim” konusunda ne vaat ettiklerini okudum… Eğitim ile ilgili bölümlerde dikkatimi çeken hususları sizlerle paylaşacağım…

Eğitim bölümleri…

Partilerin beyannamelerinin eğitim ile ilgili açıklamaların yer aldığı -belirleyebildiğime göre- toplam sayfa sayısı ve eğitim bölümleri şu şekildedir:

İlk olarak Cumhur İttifakı partilerinin durumu:

— AK Parti en uzun seçim beyannamesine sahip. Toplamda 360 sayfalık bir beyanname hazırlamış ve eğitimle ilgili vaatlerini sayfa 85-92 arasında sunmuş.

— MHP toplamda 132 sayfalık bir beyanname hazırlamış. Eğitimle ilgili vaatlerine sayfa 97-99 arasında yer vermiş.

İkinci olarak Millet İttifakı partilerinin durumu:

— CHP’nin beyannamesi 244 sayfa olup eğitimle ilgili vaatleri 95-106 arasındadır.

— İYİ Parti ise daha kısa bir beyanname hazırlamış. Bu partinin beyannamesi ise toplamda 84 sayfa ve eğitim vaatleri 9-17. Sayfaları arasında yer bulmuş durumda.

— Saadet Partisi (SP) ise beyanname olarak daha da kısa, 18 sayfalık bir metin hazırlamış ve sayfa 11-12’de yarım sayfa kadar eğitime yer verilmiş.

Bu yazdıklarımı özetleyecek olursak şu şekilde özet bir tablo ortaya çıkacaktır:

Parti

Toplam

Eğitim

AK Parti

360

85-92

CHP

244

95-106

MHP

132

97-99

İYİ

84

9-17

SP

18

11-12

Bilgisiz fikir sahibi olmak

Tüm partilerin eğitim ile ilgili vaatleri toplandığında en fazla 30 sayfalık bir metin olacaktır. Sizce okuması çok zor mudur? Daha dar bir kesimi kast ederek soracak olursak bir eğitimcinin (öğretmen/akademisyen) bu metni okuması zor mudur?

Gel gör ki arkadaş çevremin çoğu akademisyen ve öğretmen olmasına rağmen bu metinleri okuyan/inceleyen yok gibi…

Eğitimciler böylede örneğin sağlıkçılar veya hukukçular arasında bir inceleme yapılsa farklı bir sonuç çıkar mı sizce?

Maalesef araştırmıyoruz, okumuyoruz. Bilgi sahibi olmadan kanaat/düşünce sahibi olmak hastalığı sanki salgın halinde…

Seçmenlerin, partilerin en azından kendileri ile ilgili vaatlerini incelemesini öneririm…

Neler yaptık

Beyannamelerde eğitim ile ilgili bölüm AK Parti’ninkinde diğerlerinden farklı. Şöyle ki AK Parti seçim bildirgesinde “Neler Yaptık” başlığı altında eğitimle ilgili yapılanlar sıralanmış.

Yapılanlar incelendiğinde dikkati çeken hususlardan bazıları şu şekilde:  Yükseköğretim Kurumu sayısının 207’ye çıkarılması; üniversiteye girişte uygulanan katsayı adaletsizliğine son verilmesi; 800 bin öğrenciyi kapsayan genel af; başörtüsü yasağının kaldırılması; üniversite öğrenim harçlarını kaldırılması; yükseköğrenim gören gençlerimizin barınma, beslenme, burs ve kredi imkânlarını iyileştirilmesi.

Bu başarıların önemsenmesi gerekir.

Eğitimde en sıkıntılı konu geçişlerde yaşanmaktadır. Örneğin ortaöğretimden liselere geçişte sınavın uygulanma şekli strese neden olmuştur…

Sınav stresi

Nitekim bu duruma Cumhur İttifakı’nı oluşturan partilerden MHP’nin seçim beyannamesinde “müfredat ve sınav sistemi gibi temel konulara istikrar kazandırılmalıdır” şeklinde yer verilmiştir.

Liselere geçiş sınavı (LGS) 2 Haziran 2018 tarihinde yapılmıştır. Bu sınav adaylar ve velilerde strese neden olmuştur. Sorular zor, süre kısadır. Özellikle matematik sorularını adayların 8. sınıf olduğu dikkate alındığında bu kadar kısa sürede çözmesi zordur. Nitekim uzmanlar; “30 dakikada bu nitelikteki 20 soruyu matematik öğretmenleri bile çözemez” demektedirler. 

Sonuçta 22 Haziran’da açıklanması planlanan LGS sınavları seçim sonrasına, 26 Hazirana ertelendi… Henüz 13-15 yaşındaki çocukların bu tür stresler yaşaması doğru mudur?

Siyasilerin önemli kararları bürokrasinin çarkları arasında-LGS sınavında olduğu gibi- çileye dönüşebilmektedir... Bu nedenle vaat edenler ve vaat edilenler vaat edilen konunun takipçisi olmalıdır…

Eğitim sürekli güncellenmesi ve takibi gereken bir konudur. Elbette yapılanlar yanında sorunlarda olacaktır…

Son söz: Vaatler takip edilir ve desteklenirse hayat bulur.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.