Sana sesleniyorum Ey Kadın!

          Öylesine bir münadi halimle sanadır hitabım!

          Sen ey yeryüzünün en mahrem, en nadide, en şahika ve en özel kadını!

          Sözüm bütün kadınlara. Zayıflara, tıknazlara, kısalara, uzunlara, açıklara, kapalılara, esmerlere, kumrallara, sarışınlara… Şehir de iş kadınlığı, kırsal da tarla başında ırgatlık yapanlara… Okumuşlara, cahil kalmışlara, amir olmuşlara, memur olmuşlara… Kimi elinde kalem, kimi de hamur tutanlara… Ama aslında kadınlığın ecrini ve mükâfatını, “Ev hanımı” olmanın gizemini sırtlanıp ruzi mahşerin ertesine saklayanlara.

           Ey yeryüzünün en özel kadını… Unuttun mu yoksa?

         

           Hani Rabbin seni ilk can sahibinin narin bir uzvundan, kırılgan bir o kadar hassas eğesinden halk etmişti. Ve sonra bu letaif haline yeryüzünün en güzel elbisesini anneliği giydirdi. Öyle bir elbise ki ne bilinen bir tonu var ne de seçilir rengi ama bütün renklerden daha güzel, ölçüsüz ama ölçülebilen onca nimetten daha özel, tarifini ve de tasvirini ancak giyenin bileceği ve anlatabileceği güzellikte namütenahi bir elbise…

        

           Bir paye ki erkeğin, kadının, baba olacak çocuğun ve de anne olacak kızın hülasa neslin devamını ancak senin giyeceğin o mucizevi, o fevkalbeşer ve o sırlı elbiseyle mümkün kılınan lahuti annelik payesi. Ve sonra Rabbin senin için, bir tek sana has ve bir tek senin adına "Kadınlar Sûresi” indirip seni baş tacı etti. Ömür denen sona varışın zübdesi olmuş ailenin, yuvanın hâsılı, yaratılış gayesi nesebin müsebbibi kıldı.

         Rabbin her şeye ve herkese hitap etti. Ama sana… Yeryüzünün zarif ve nazenin emaneti kadına… Başka, bambaşka bir şey daha dedi… “Evlerinizde oturun. Önceki cahiliye dönemi kadınlarının açılıp saçıldığı gibi siz de açılıp saçılmayın” dedi. Duymuş muydun? Ya da görmüşlüğün, belki de okumuşluğun var mıydı sana hitap eden bu namütenahi kıvamdaki bu kutsi sözü? Sahi Allah (azze ve celle) böyle esrarlı bir sözü kadına/anne olmuş/olacak canana niye demiş olabilir ki?

        Bilirim bütün kadınlar zariftir, narindir, nazenindir, güzeldir. Öyle der insanoğlu, öyle yazar sözlükler ve öyle görür gören. Ama sen başkasın, bambaşkasın. Sen hepsinden öte özelsin… Çünkü sen imtihan edilenler arasında imtihanı kazanmaya en yakın olansın. Ev hanımlığı ki Rabb’in kadınlara sunduğu imtihan içinde mündemiç bir imtiyazdır bilesin. Bir kadın ya ev hanımı olup Rabbi’nin katında nadide bir mücevher olur,  ya da evini barkını bırakıp hevesleri uğruna ömrünce mücevher kazanma peşindeyken, kolayca kazanıvereceği o imtihanından uzaklaşır da uzaklaşır…

         Hemen de alınırsınız ya. Elbette olmalı kadın. Hastanede hemşire, hapishanede gardiyan… Bir masa başında ya da bir tezgâhın yanı başında… Yazar, çizer… Gerektiğinde aşçı, gerektiğinde müdire olmalı öyle ya. Olmalı kadın, olmalı elbet. Lakin benim sözüm öldükten sonra sonsuz bir âlemde kendisini bekleyen köşkün sahibi olabilmek için, ölmeden evvel evini saray bilip sarayının sultanı olmayı seçen “Ev hanımlarına!

         Anneliği ve de ev hanımlığını küçümseyen dizilere, reklamlara, billboardlara, giydiği şatafatın altında gizlediği doyumsuzluğun esiri olmuş çağdaş kadınlara, her şeye sahip olmanın peşinde sahip olduklarına şükretmeyen, bir türlü yetmeyen yetemeyen modern kadınlara. Kariyer yapmanın, iş kadını olmanın rüyasına dalıp evini sessizliğe, çocuklarını öksüzlüğe terk eden asri kadınlara rağmen içindeki hayat ağacı kuruyup, bedeni toprağa yar olana dek “ev hanımlığı” elbisesini giymeye ant içmiş kadınlaradır sözüm.

         Dünyanın göz alıcı çekiciliğinde kaybolup, geçici bir rüyanın orta yerinde uyuya kalmış ve ölüm ansızın geliverdiği gün, uyanamadan uyandırılmanın bahtsızlığıyla rüyası son bulacak milyonlarca kadına inat dışarıdaki işim bittiyse, hemen evime döner Rabbim istedi diye otururum sarayımda diyen, diyebilen kadın…

   

         İnsan için, insanlar için. Hem erkekler hem de kadınlar için, kadınlar güzeldir ve de özeldir elbette. Ama sen ev hanımlığı payesini üzerine bilerek ve isteyerek çul etmiş “Eh Hanımı”…    Sen, Rabbinin katında özelsin ve bu yüzden bilesin ki yeryüzünün en özel kadınısın sen…

    

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner623

banner624