İsa Bey, değişik internet siteleri ve gazetelerde asgari ücret üzerinden işçilerin SGK'ya bildirilmesinin kaldırılacağı, işçilerin yüksek ücretten bildirilmesi gerektiği şeklinde haberlere yer verilmektedir. Bu haberler gerçek mi? S.PAMUK

Sayın PAMUK, SGK'nın en önemli sorunlarının başında kayıtdışı istihdam gelmektedir. Kayıtdışı istihdam sadece işçinin bildirilmemesi şeklinde olmamaktadır. Aynı zamanda işçinin SGK'ya bildirilmesi ile birlikte çalışma gün sayıları ve/veya ücretlerinin SGK'ya gerçeğe aykırı bir şekilde eksik bildirilmesi hallerinde de sözkonusu olmaktadır.

Bu bağlamda çalışanların gerçek ücretleri üzerinden bildirilmesi yönünde SGK tarafından düzenlemeler yapılmaktadır. Yapılmakta olan düzenlemelerin esasını “Meslek Kodu Uygulaması” teşkil etmektedir.  SGK'ya yapılan aylık prim bildirgesi bildirimlerinde Meslek kodu da yazılmaktadır.

      Meslek kodu uygulamasının yürürlüğe girmesi ile birlikte asgari ücret üzerinden tüm çalışanlarının bildirilmelerinin yasaklanması yönündeki haberler gerçekdışıdır.  Bu uygulamanın esasını çalışanların gerçek ücretleri üzerinden Kuruma bildirmelerinin sağlanmasıdır.  Bu bağlamda vasıfsız işçiler asgari ücret üzerinden gerçekten çalışıyorsa yine bu ücretleri üzerinden bildirilmeye devam edilecektir. Ancak bir şirkette genel müdür, profesyonel futbol kulübü futbocuları, teknik direktör gibi pozisyonlarda yer alan çalışanların elbette ki asgari ücret üzerinden bildirimleri sözkonusu olamayacaktır.

İŞÇİNİN İŞVERENİN BAŞKA İŞYERİNE TAYİN EDİLMESİ HALİNDE CEZA UYGULANIR MI?

İsa Bey, şirketimize ait  değişik alanlarda faaliyet gösteren 5 işyerimiz bulunmaktadır. Zaman zaman bu işyerlerimiz arasında işçilerimizin tayini söz konusu olmaktadır. Bu durumda işçilerin giriş ve çıkış işlemlerinin bildiriminde gecikme olması halinde SGK idari para cezası uygulanır mı? Hurşit BAYKAL

Sayın BAYKAL, İlk işyerindeki çalışmasına ait sigortalı işe giriş bildirgesi yasal sürede SGK'ya verilerek tescil işlemi yapılmış olan sigortalının, naklen ve hizmet akdi sona ermeden aynı işverenin aynı ya da başka SGK'nın ünitesinde tescil edilmiş diğer işyerinde çalışmaya başlaması halinde, yasal süresi dışında SGK'ya yapılan bildirimler de süresinde yapılmış sayılmaktadır. Bu durumda Sigortalının hizmet akdinin sona erip ermediğinin tespiti SGK'ya intikal eden Aylık Prim ve Hizmet Belgeleri kayıtlarından kontrol edilmektedir. Ayrıldığı işyerinden sonra ara vermeden nakil edildiği işyerinde işe başlaması halinde bu sigortalının gerek sigortalı işten ayrılış bildirgesi gerekse sigortalı işe giriş bildirgesinin yasal süresi dışında verilmesinden dolayı idari para cezası uygulanmamaktadır.

İşveren olarak  bu durumdaki sigortalılarınız için e-sigorta yoluyla verececeğiniz işe giriş bildirgesinde “İstisna Durum Bildirim Tablosu”nda “Naklen ve hizmet akdi ilişkisi sona ermeden aynı işverenin SGK'nın aynı ya da başka sosyal güvenlik il müdürlüğü/sosyal güvenlik merkezince tescil edilmiş diğer işyerinde çalışan sigortalı” alanı, işten ayrılış bildirgesinde ise işten ayrılış nedenlerinden “16 Sözleşme sona ermeden sigortalının aynı işverene ait diğer işyerine nakli” alanını seçerek işlem yapmanız  gerekmektedir.

İŞSİZLİK ÖDENEĞİ BAŞVURU SÜRESİ VE BU SÜRENİN GEÇİRİLMESİ

İsa Bey, 31 Temmuz 2017 tarihinde işten çıkarıldım. 18 Ağustos 2017 tarihinde trafik kazası sonucu halen hastanede yatıyorum. İşsizlik ödeneği başvuru hakkım sona erdi mi? H. BECERİKLİ

Sayın BECERİKLİ, Sigortalı işsizin, hizmet akdinin sona erdiği tarihi izleyen günden itibaren 30 gün içinde İŞKUR'un  birimine şahsen veya elektronik ortamda başvurması gerekmektedir. İŞKUR'a zorunlu nedenler olmaksızın herhangi bir nedenle geç başvurulmuş ise başvuruda gecikilen süre toplam hak sahipliği süresinden düşülerek kalan süre kadar işsizlik ödeneği hesaplanır.

 Sigortalı işsiz, zorunlu nedenleri belgelendirmek zorundadır. Sigortalı işsizin, işsizlik ödeneği için Kuruma müracaat etmesini engelleyen zorunlu nedenler; önceden tahmin edilemeyen ve herhangi bir kimse tarafından alınacak tedbirlere rağmen önüne geçilmesine imkân bulunmayan, beklenmedik, harici ve kendisinin iradesi dışında meydana gelen olaylardır.   Bu bağlamda doktor raporu ile kanıtlamanız kaydıyla geçirmiş olduğunuz trafik kazası sonucu raporlu olduğunuz süreleri  İŞKUR'un zorunlu neden (mücbir sebep) olarak kabul etmesi gerekmektedir. Rapor sürenizin bitmesine müteakip İŞKUR'a başvurada bulunabilirsiniz.                    

11 Aydır Çalışıyorum. Senelik İzin Kullanabilir Miyim? R. ÇETİN/ MARDİN

Sayın ÇETİN, Senelik  ücretli izin uygulamalarına ilişkin esaslar, İş Kanununda düzenlenmiş olup  buna göre  aynı işverene bağlı çalışma süresi deneme süresi de içinde olmak üzere en az 1 yıl olan işçinin yıllık ücretli izin hakkı oluşmaktadır. 1 ay daha çalıştıktan sonra 14 gün ücretli yıllık izin kullanabilirsiniz.

      İsa Bey, Kanser hastasıyım. Uzun süreli tedavi nedeniyle rapor almaktayım. İşverenimin yasal olarak  beni işten  çıkarma hakkı varmı? D. DOĞAN

Sayın DOĞAN, İş sözleşmesinin işveren tarafından sağlık nedenlerine dayalı devamsızlıklar kapsamında feshi mümkün olabilmektedir. Böylesi bir feshin mümkün olabilmesi için; rapor süresinin çalışma süresine bağlı olarak belirlenen bildirim süresini "6" hafta aşması gerekmektedir. Hemen belirtelim ki bu  işten çıkarılmanız bir yıllık çalışmanız varsa  kıdem tazminatına hak kazanmaktasınız. Bu tazminatın size  ödenmesi gerekmektedir.

KISSADAN HİSSE:

Hz EbuBekir (r.a), Birgün bir ceviz için kavga eden çocukların arasına girer,
- Durun ben ikinize de pay edeyim der.
Cevizi kırar, içi boş çıkar.

Mübarek, çocuklara döner; 
“Biliyor musunuz” der
“uğruna dövüştüğümüz dünya bu işte….”

MİLAT GAZETENİZE; Ne Zaman, Nasıl, En Yüksek Maaşla Emekli Olurum? Kıdem Tazminatı, Genel Sağlık Sigortası, İşsizlik Sigortası Ve İşsizlik Maaşı, Malulen Emeklilik, Eş-Çocuk, Ana-Baba Genel Sağlık Sigortası İşlemleri, İş Kazası Ve Meslek Hastalığı, İstirahat Parası, Senelik İzinler, Fazla Mesai Ücretleri, Erken Emeklilik Ve Yüksek Emeklilik Aylığı Almanın Yolları, Özürlü Emekliliği, Vergi İndirimi İle Çalışma Ve Sosyal Güvenlikle İlgili Tüm Sorularınızı İSA KARAKAŞ Cevaplıyor. www.isakarakas.com

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.