Okuyucularımızdan en çok gelen sorulardan biri de ölen SSK'lı çocuklarından ana babaya aylık bağlanmasına ilişkindir. Bu hususta okuyucularımız özelikle SGK'nın farklı işlemlerinden yakınmaktadır. Gerçekten de SGK değişen mevzuata göre işlem yapmaktadır. Bu konuda işlem yapılırken ölen SSK'lı çocuğun ölüm tarihi esas alınmaktadır.

06.08.2003 TARİHİNDEN ÖNCE ÖLEN SİGORTALILAR

06.08.2003 tarihinden önce ölen sigortalılardan dolayı ana ve babalara aylık bağlanması için öncelikle sigortalının ölüm tarihinde eş ve çocuklarına verilecek aylıklardan artan hisse olması gerekmektedir. Ölüm tarihinde artan hisse yoksa ana ve babaya daha sonra artan hisse olsa bile aylık bağlanmaz.

Diğer bir koşul ise yine ölüm tarihinde ana ve babanın geçiminin ölen sigortalı tarafından sağlandığının tespitidir. Ölüm tarihinde ana babanın geçiminin ölen sigortalı tarafından sağlanıp sağlanmadığının tespiti sosyal güvenlik denetmenleri tarafından yapılacaktır. Denetmen tarafından düzenlenen raporda, ölüm tarihinde bu şartın yerine gelip gelmediği tespit edilmektedir.

Ölüm tarihinde bu şartlara sahip olan ana ve babaya ölüm tarihini takip eden aybaşından itibaren aylık bağlanmaktadır.

Ana ve babaya bağlanan aylıklar, hisse bulunmaması durumunda kesileceği gibi çalışmaları veya kendi çalışmalarından dolayı gelir ve aylık almaları halinde de kesilecektir. Çalışmaları halinde işe giriş tarihini takip eden, gelir/aylık almaya başlamaları halinde de gelir/aylık başlangıç tarihini takip eden ödeme dönemi itibariyle ölüm aylığı kesilecektir. Ana ve babaya yapılan yersiz ödemeler de geri alınmaktadır.

06.8.2003 İLA 2008/EKİM AYI BAŞI ARASINDA ÖLEN SİGORTALILAR

06.08.2003 tarihinden sonra ölen sigortalının ana ve babasına ölüm aylığı bağlanması için ise; sigortalının ölüm tarihinde artan hissenin bulunması ile ana ve babanın çalışmaması ve 2022 sayılı Kanuna göre alınan 65 yaş aylığı hariç olmak üzere her ne ad altında olursa olsun gelir ve aylık almaması gerekmektedir.

06.8.2003 ila 2008/Ekim ayı başı arasında ölen sigortalıların ana ve babalarının ölüm aylığı bağlanması için gerekli şartları yerine getirip getirmediğinin tespiti işlemi sosyal güvenlik denetmeni yerine dosya memuru tarafından yapılmaktadır. Ölüm tarihinde SGK mevzuatında belirtilen şartları yerine getiren ana ve babaya ölüm tarihini takip eden aybaşından itibaren aylık bağlanacaktır. Bağlanan aylıklar; hisse bulunmaması durumunda kesileceği gibi, ana ve babanın çalışması halinde işe giriş tarihini takip eden, gerek kendi sigortalılığı gerekse hak sahibi olarak gelir/aylık almaları durumunda ise gelir /aylık başlangıç tarihini takip eden ödeme döneminden kesilecektir.

EMEKLİLİK İLE BİRLİKTE ÖLEN EŞTEN DUL AYLIĞI

Malullük, vazife malullüğü veya yaşlılık aylığı ile birlikte, ölen eşinden dolayı da aylığa hak kazanan sigortalıya her iki aylık birden bağlanacaktır.

Emekli aylığının alınması ayrıca eşten dolayı dul maaşı alınmasına engel değildir.

Örneğin Ali Bey 11.11.2008 tarihinden itibaren 830 TL emekli aylığı almış olsun. Eşinin 01.09.2009 tarihinde ölmesi nedeniyle 660 TL dul maaşına da hak kazanması halinde 830 TL emekli aylığının yanı sıra 660 TL dul maaşına da hak kazanacaktır.

GÜNÜN SÖZÜ: “Kendi ışığına güvenen, başkasının parlamasından rahatsızlık duymaz.” V.Hugo

Nasıl Erken Emekli olurum? Nasıl Yüksek Emekli Maaşı Alırım? Kıdem Tazminatı Ne Kadardır? Kıdem Tazminatım Ödenmedi Nasıl Bir Yol İzlemeliyim? Haksız Yere İşten Atıldım, Nasıl Hakkımı Alırım? Yıllık İzinim Ne kadar? İş Kazası Geçirdim, Haklarım Nelerdir? Ayrıca İş Sağlığı, Mazeret İzinleri, Annelik İzinleri, Doğum Yardımları, 65 Yaş Ve Özürlü Maaşı, Malulen Emeklilik, Gazi-Şehit Maaşı, Ücret Alacakları, İş Güvencesi, Genel Sağlık Sigortası, Çalışan Hakları Ve Hak Arama Yolları, İhbar Tazminatı, SSK, SGK, BAĞ-KUR, İŞKUR, İşsizlik, En Etkili İşe Başvuru Yolları… Ve Çalışma Hayatına İlişkin Tüm Sorularınızı Sosyal Güvenlik ve Emeklilik BAŞUZMANI İsa KARAKAŞ cevaplıyor. www.isakarakas.com

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner624