SGK, sigortalılarına bir çok yardımda bulunmaktadır. Ancak bir çok sigortalı bu yardımların farkında bile değil.

SGK’nın yapmakta olduğu yardımlardan biri de halk arasında “Emzirme Parası” olarak bilinen emzirme ödeneğidir.

Bu yazımızda okuyucularımızın emzirme ödeneğinden nasıl faydalanabilecekleri  hususunda bilgilendirilecektir.

                                                                            Erkeklere De Emzirme Parası Var

               Analık sigortası kapsamında yapılmakta olan bu yardım sadece annelere değil, sigortalı olmayan eşinin doğum yapması nedeniyle sigortalı erkeklere de yapılmaktadır.

              SSK’lı  olarak bir işte çalışanlar ya da kendi adına ve hesabına (4/b’li olarak ) bir işyeri işletenler de faydalanabilmektedir. Ayrıca ev hizmetlerinde ay içinde 10 gün ve daha fazla süre ile çalışan sigortalı kadına, sigortalı erkeğin, sigortalı olmayan eşine, yine aynı kapsamda sayılanlardan, kendi çalışmalarından dolayı gelir veya aylık alan kadına ya da gelir veya aylık alan erkeğin sigortalı olmayan eşine emzirme ödeneği ödenmektedir.

           Emzirme ödeneği her bir çocuk için doğum anında yaşaması şartıyla (canlı doğum) doğum tarihinde geçerli olan ve  SGK Yönetim Kurulunca belirlenerek Bakanlık Makamınca onaylanan tarife üzerinden verilmektedir.

        2017 yılı için emzirme ödeneği 133,00 TL olarak belirlenmiştir. Bu rakam her yıl değişmektedir.

                                                     Erkekler İçin Resmi Nikah Şart, Kadınlara Nikah Şart Değil

Sigortalı erkeğe emzirme ödeneği verilebilmesi için, doğum tarihinde doğum yapan kadınla Medeni Kanuna göre evliliğin gerçekleşmiş olması  başka bir deyişle resmi nikahla evli olması şartı aranmaktadır. Ancak sigortalı kadının doğum yapması halinde, emzirme ödeneği ödenebilmesi için doğum tarihinde evli olma şartı aranmamaktadır.

              Emzirme ödeneği alabilmek  için;

  • SSK kapsamında olanlar için doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 gün kısa vadeli sigorta kolları primi bildirilmiş olması,
  • Bağ-kur kapsamında olanlar için doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 gün kısa vadeli sigorta kolları primi yatırılmış ve genel sağlık sigortası primi dâhil prim ve prime ilişkin her türlü borçlarının ödenmiş olması,

             Gerekmektedir.

                                                                  İşten Ayrılanlar Da Alabilir

              Emzirme ödeneğine hak kazanan sigortalılardan Kanuna göre sigortalılığı sona erenlerin, bu tarihten başlamak üzere 300 gün içinde çocukları doğarsa, sigortalı kadın veya eşi analık sigortası haklarından yararlanacak sigortalı erkeğe, doğum tarihinden önceki 15 ay içinde en az 120 gün prim ödenmiş olması şartıyla emzirme ödeneği verilmektedir.

Örnek: İşyerinden 01.08.2012 tarihinde ayrılması nedeniyle 10.08.2012 tarihinde sigortalılık niteliğini yitiren sigortalı erkeğin eşinin sigortalılık niteliğinin yitirildiği tarihten itibaren 300 gün içinde, yani 10.08.2012-05.06.2013 tarihleri arasında 09.01.2013 tarihinde doğum yapması ve doğum tarihinden önceki 15 ay içinde yani 09.10.2011-08.01.2013 tarihleri arasında en az 120 gün kısa vadeli sigorta kolları primi ödendiğinin tespit edilmesi halinde emzirme ödeneğinin ödenmesi mümkün bulunmaktadır.

Sigortalılara ödenecek emzirme ödeneklerinin ödeme sürelerinin kısaltılması ve mağduriyetlerin asgariye indirilmesi amacıyla, daha önce talep dilekçesi şartına bağlı bulunan emzirme ödeneği, kadın sigortalının evde kendi başına yaptığı doğumlar ile hemşire veya ebeler tarafından evde yaptırılan doğumlar haricinde;

Elektronik ortamda düzenlenen raporlarda çocuğun doğum bilgisi ve tarihi e-Ödenek programı tarafından ödeme aşamasında otomatik olarak sorgulanarak anılan program üzerinden talep dilekçesi aranmaksızın ödenmesi gerekmektedir.

                                                                       Nereye Müracaat Yapılacak?

Emzirme ödeneği ile ilgili taleplerde hangi sosyal güvenlik il müdürlüğü sigortalısı olursa olsun sigortalının müracaatına göre başvurduğu sosyal güvenli il müdürlüğü/sosyal güvenlik merkezlerince emzirme ödeneği ödenmektedir.

Başvuru  için gerekli belgeler ise;

  • Talep dilekçesi ve
  • Doğum raporudur.

 Söz konusu ödeneğin ödenebilmesi için e-Ödenek programı kurum modülünde T.C. kimlik numarası ile sorgulama ve arşivleme menüsünden açılan pencereden emzirme ödeneği raporu “dosya devri” yapılarak başvuru yapılan sosyal güvenlik merkezine aktarılacak ve ödeme işlemi gerçekleştirilecektir.

GÜNÜN SÖZÜ:

“İşinle ne kadar küçük olursa olsun ilgilen; hayattaki dayanağın odur. Seveceğin bir iş seçersen yaşamında bir an bile çalışmış ve yorulmuş olmazsın. İşini öyle sev ki, başarıların bedenini ve yüreğini güçlendirirken, verdiklerinle de yepyeni hayatlar başlamış olsun.”Xsentius

 Nasıl Erken Emekli olurum? Nasıl Yüksek Emekli Maaşı Alırım? Kıdem Tazminatı Ne Kadardır? Kıdem Tazminatım Ödenmedi Nasıl Bir Yol İzlemeliyim? Haksız Yere İşten Atıldım, Nasıl Hakkımı Alırım? Yıllık İzinim Ne kadar? İş Kazası Geçirdim, Haklarım Nelerdir? Ayrıca  İş Sağlığı, Mazeret İzinleri, Annelik İzinleri, Doğum Yardımları, 65 Yaş Ve Özürlü Maaşı,  Malulen Emeklilik, Gazi-Şehit Maaşı,  Ücret Alacakları, İş Güvencesi, Genel Sağlık Sigortası, Çalışan Hakları Ve Hak Arama Yolları, İhbar Tazminatı, SSK, SGK, BAĞ-KUR, İŞKUR, İşsizlik, En Etkili İşe Başvuru Yolları… Ve Çalışma Hayatına İlişkin Tüm Sorularınızı   Sosyal Güvenlik ve Emeklilik BAŞUZMANI İsa KARAKAŞ cevaplıyor.  www.isakarakas.com

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner623

banner624