Şiddete toleransımız sıfır

Cinsel istismar suçlarıyla ilgili çalışmalar yaptıklarını ifade eden Öznur Çalık, “Bu vakaları işleyen caniler herhangi bir cezai indirim uygulanmadan en ağır cezalara çarptırılacaklar. Başta çocuklarımıza olmak üzere tüm canlılara yönelik şiddete toleransımız sıfır” dedi.

SÖYLEŞİ: ÖZLEM DOĞAN

Türkiye’yi yeni bir sistemle tanıştıracak olan 24 Haziran seçimlerini geride bıraktık. Halk, büyük bir çoğunlukla partili cumhurbaşkanlığına onay verdi ve ülkenin 2002 öncesi yaşadığı koalisyonlu karanlık dönemlerini geride bırakacak olan büyük değişime Erdoğan’la birlikte yürümek istediğini net olarak ortaya koydu. Artık politikada, ekonomide, eğitimde, bilimde, teknolojide, yerli ve milli üretimde yani kısacası her alanda Türkiye’yi zirveye taşıyacak adımlar için düğmeye basıldı. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sosyal Politikalar Başkanı Öznur Çalık’la seçim sonrasını konuştuk.

Milletimizin feraseti yansıdı

Türkiye için bir dönüm noktası olan 24 Haziran seçim sonuçlarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Seçim sonuçlarını milletimizin ferasetinin yansıması olarak görüyoruz. Herkes yapılması gerekeni, eksikleri çok net görüp okumuştur. Cumhurbaşkanımız cumhurbaşkanlığı hükümet sistemin ilk başkanı oldu. En yakın cumhurbaşkanı adayına yüzde 20’lik bir fark attı. Seçim sonucu netleştiği zaman sosyolojik olarak her kesimden insanın sokaklardaki coşkulu kutlamalarından oluşan fotoğraf bizler için çok anlamlıydı.

Demokrasi açısından seçimi değerlendirdiğimizde nasıl bir tablo ortaya çıkıyor?

Yeni sistemle birlikte milletimize çok daha hızlı, çok daha etkin ve denetlenebilir bir icraatla hizmetlerimizi sunmaya devam edeceğiz. Bu seçim dünyaya örnek olacak bir model. Baraj ittifaklarla sıfıra düştü ve sekiz parti mecliste yer alıyor. Rekor bir katılımla seçim gerçekleşti. Halk hem cumhurbaşkanını hem milletvekillerini seçti. Bu demokratik bir devrimdir.

Halk hükümetine güvendi

Doğu ve Güneydoğu’dan çıkan oy oranlarıyla Kürt seçmen nasıl bir mesaj verdi?

Hakkâri’den de, Şırnak’tan da milletvekili çıkardık.  Kilis’te iki milletvekili sayımız iki, Diyarbakır’da iki olan milletvekili sayımız üç oldu. Bölgenin hemen hemen tamamından oy aldık. Bitlis’te AK Parti iki milletvekili çıkardı. Halk PKK’nın terörize ettiği ortamdan duyduğu rahatsızlığı devletine, hükümetine, cumhurbaşkanına teyit ederek göstermiştir.

Bu başarıda bölgeye yönelik politikaların katkısı nedir?

Her bölgenin birincisi olan AK Parti, bazı şehirlerde birinci bazı şehirlerde ikinci ama üçüncü olduğu hiçbir il yok. Bu çok büyük bir başarıdır. Bizim hedefimiz 81 ilin tamamında birinci çıkmaktır. Bununla birlikte Iğdır ve Tunceli hariç 81 ilin 79’undan milletvekili çıkaran tek partiyiz. Terörle mücadele ederken sosyal devlet anlayışıyla devletin şefkat elini vatandaşımızın üzerinden hiç çekmedik. Doğu halkı da seçimde verdiğimiz hizmetlere cevap verdi.

Artık dağa gitmeyecekler

Bu hizmetler terörün de önüne geçer öyle değil mi?

Devletin belediyelere vermiş olduğu paraları HDP’li belediyeler terör örgütüne gönderiyor ve çukur kazıyorlardı. Kayyumlar bölgeye büyük hizmetler gerçekleştiriyorlar. Artık dağa çocuklarımızın gitmesine müsaade etmeyeceğiz. Onların örgüte gönderilmelerinin gerekçelerini tamamen ortadan kaldıracağız. Milletinin emrinde olan bir devlet anlayışını orada tesis ederek tüm Türkiye’nin Cumhurbaşkanının ve hükümetinin iktidarda olduğunu göstereceğiz.

Cumhurbaşkanlığı sistemi özellikle hangi dezavantajı ortadan kaldıracak?

Şu an parlamenter sistem 7 Haziran’da yaşanan krizler yeniden yaşanacaktı. Bir kez daha insanımız, ülkemiz ve ekonomimiz zaman kaybedecekti. Hükümetin başı olan Cumhurbaşkanımız yeminini ettikten sonra hemen hükümet üyelerini atayacak ve ülke vakit kaybetmeyerek istikrar sürecek. Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin en büyük kazanımı budur.

Bürokratik oligarşi azalacak

Bakanlıklarda ne gibi düzenlemeler olacak?

Bakanlıkların sayılarını düşürdük. Bürokratik oligarşinin azalıp hizmetlerin hızlanması için önemli çalışmalar yaptık. Hem politika üreteceğiz hem de önerilerimizi sunduğumuz gibi sonrasında da denetlemenin ve etki analizlerinin yapılacağı sistemde önemli yapılar oluşturacağız. Toplumsal ve sosyolojik analizler yapıp bakanlıklarımıza ve Cumhurbaşkanımıza iletilecek.

Sosyal anlamda ne tür adımlar atılıyor?

Meclisin güçlendirdiği komisyonların sayısının arttığı, milletin daha fazla temsil edilebilme imkânının sağlandığı bir sistem hayata geçiyor. Milletimize ilk kez sosyal devlet anlayışını AK Parti yaşattı. Sosyal Politikalar ve Çalışma Bakanlığı’nın birleştiriliyor olmasıyla tek elden hizmetlerin sunuluşu ve bütüncül bakış açısı önemli hale gelmiş olacak.

Meclis asıl görevini yapacak

Meclisin en büyük görevi ne olacak bundan sonra?

Meclisimiz asıl görevine dönerek yasa yapacak. Yürütmenin göndermiş olduğu bütçeyi meclisten oylayacak. Güçlü bir ülkenin, güçlü meclisinin, güçlü hükümetinin, güçlü temsilcisi ve lideri olacak. Temsilde adalet ve katılımcılık sağlanmış olacak. Tüm ülkeyi kapsayacak şekilde politikalar üretilecek. Adaletin tesis edildiği, hukukun, demokrasinin ve eğitim politikalarının milletimizle buluşturulduğu, hızlı karar alan, hızlı uygulayan bir mekanizma olacak.

AK Parti’nin seçim beyannamesinde yer alan toplumsal başlıklara değinelim. Emekliler ve yaşlılara yönelik nasıl bir politika izlenecek?
Yaşlılarımızla ilgili çok önemli çalışmalar yaptık. 65 yaş maaşı 24 lira iken biz iktidara geldiğimizde bu rakamı 500 liraya yükselttik. Üç ayda bir alınan maaşı aylık olarak ödeyeceğiz. Eşi vefat eden, çocuğu askere giden kadınımıza, evinde ayni ve nakdi ihtiyacı olan insanımıza, şartlı nakit ve sağlık transferleriyle, engellerimize yaptığımız desteklerle, evde baktığımız insanımıza ayırdığımız bütçemizle, emekli ikramiyesiyle Türkiye’de ilk kez sosyal devlet anlayışını biz inşa ettik. Eski Türkiye’de sosyal devlet anlayışı sadece kâğıt üstündeydi, biz icraata geçirdik.

Anne üzerinden desteğe devam

Peki, aile ve kadına destek konusunda neler yapılacak?

Aile en önemli kurumumuz. Dolayısıyla aile odaklı politikalarımız devam edecek. Anne üzerinden maddi desteğe devam diyoruz. Kadınlarımıza vermiş olduğumuz istihdam, teşvik, girişimcilik destekleri ve yapmış olduğumuz yasal düzenlemelerle büyük yeniliklere imza attık. Bununla birlikte TBMM’de kadın temsiliyet oranı da yüzde 18 seviyesinde.

Çocuklara yönelik cinsel istismar ve cinayetler toplumun en büyük hassasiyet ve tepki noktası. Küçük Eylül ve Leyla’nın ölümünü de göz önüne alırsak bu konuda cezalar artırılacak mı?

Cinsel istismar suçlarıyla ilgili kimyasal kastrasyon dahil olmak üzere bununla ilgili düzenlemeler yaptık. Hepimizin yüreklerini kanatan, canilik olarak tarif ettiğimiz ve cezaların en ağırını hak eden bu vakalara yüreği sızlamayan, insanlıktan nasibini almamıştır. Bu caniler herhangi bir cezai indirim uygulanmadan en ağır cezalara çarptırılacaklar. Bu konuda hepimizin ayrı ayrı üzerine düşen vazifeler var.

Hayvan yasaları iyileştirilecek

Peki ya hayvan hakları konusunda ne gibi düzenlemeler yapmayı hedefliyorsunuz?

Başta çocuklarımız olmak üzere şiddete toleransımız sıfır. Bir canlıya zarar verebilmek nasıl bir ruh haliyle izah edilebilir ki… Sokak hayvanlarıyla sahipli hayvan arasındaki fark kaldırılacak. Hayvan haklarıyla ilgili yaptığımız düzenlemede sokak hayvanlarını mal olarak gören düzenleme can olarak değiştirilecek.

ÖZNUR ÇALIK KİMDİR?

1965 yılında Malatya’da dünyaya gelen Öznur Çalık Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesini bitirdi. Sosyal Politika alanında yüksek lisans yapan Çalık, çeşitli meslek kuruluşlarında ve aile, kadın, çocuk, bebek, sağlık ve sosyal alanlarda faaliyet yürüten ulusal ve uluslararası sivil toplum örgütlerinde görev yaptı. 23 ve 24. Dönemde Malatya Milletvekili seçildi. Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Kurucu Üyeliği ve Başkanvekilliği, Erken Yaşta Evlilik İnceleme Komisyonu Başkanlığı, Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Üyeliği, Avrupa Parlamenterler Forumu Başkan Yardımcılığı, AK Parti Halkla İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. AK Parti MKYK Üyesi, TBMM Nüfus ve Kalkınma Grubu Başkanıdır. İyi düzeyde İngilizce bilen Çalık, evli ve 2 çocuk annesidir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.