DEĞERLİ dostlar, bugün ülke gündemini değerlendirme yerine, yaşadığım ilçe Simav'ın Belediye Başkanı Süleyman Özkan'la yaptığım söyleşiyi yayınlıyorum. Lakin söyleşiye geçmeden önce, Sayın Belediye Başkanıma çok teşekkür etmek istiyorum. Çünkü kendisi bizi; gerek yeşiliyle, gerekse nefis organik yiyecekleriyle ünlü bir mekânda ağırladı. Sayın Başkan'ın ağırladığı mekânda masaya konulan ekmeğin unu bile işletme sahibi tarafından övütülüyor desem, herhalde mekânda yenilenlerin ne kadar doğal ve ne kadar organik olduğu anlaşılır.

-Sayın Başkanım, söyleşiye görev sürenizin kısa bir değerlendirmesini alarak başlamak istiyorum.

Sayın Avcıoğlu, ben göreve geldiğim 30 Mart 2014'ten itibaren, Simav'da sorunların üzerine sorun ekleme yerine, sorunları ortadan kaldırarak ilerleme stratejisini uyguladım. Örneğin, göreve geldiğimde ilçemde, yılan hikâyesine dönmüş bir hastane yeri sorunu vardı. Biz yönetim olarak, ilk Meclis Toplantımızda bu sorunu ortadan kaldırarak hastane inşaatının başlamasına imkân sağladık. Hamdolsun, 11 Aralık itibariyle hemşerilerim beş yıldızlı otel konforunda hastane hizmeti almaya başladılar.

-Sayın başkan, Simav Belediyesi’nin bütçesi, hizmetler için yeterli geliyor mu?

Güngör Bey siz de biliyorsunuz, Simav Belediyesi'nin bütçesi birçok ilçe belediyesinin bütçesinden daha büyüktür. Bütçedeki bu büyüklük belediyenin hizmet verirken edindiği gelirlerden oluşmaktadır. Jeotermal hizmeti, kaplıca hizmeti bunlardan bir kaçı… Tabii hizmet verirken oluşan maliyetler de bütçenin önemli bir kısmını kaplıyor. Yani bizim bütçemiz bir yatırım bütçesi değil. Dolayısıyla, Simav’da büyük yatırımlar yapmak için borçlanmak gerekiyor. Meselâ, biz görevi önceki yönetimden 36 milyon TL. borçla devraldık.

-Simav, kaplıca turizmi açısından nerelere gidecek sayın başkan?

Bana göre, geçmişte uygulanan bu politika doğru bir politika değildi. Biz Simav'a yapılacak büyük yatırımlar için, yatırımcılara fırsat sağlamalıydık. İşte bakın, biz yönetim olarak geçmişteki yanlışları devam ettirmediğimiz için, ünlü bir otel firması Eynal Kaplıcalarına beş yıldızlı otel yapmaya başladı. Ayrıca en az üç projenin de görüşmeleri devam ediyor. Ben beş altı sene içinde, Simav'ın Afyon'a rakip olacağını rahatlıkla söyleyebilirim.

 -Efendim, söz Eynal Kaplıcalarından açılmışken, bize kaplıca suyuyla alakalı bilgi verebilir misiniz?

Eynal'ın termal suyu, romatizmal hastalıklar başta olmak üzere 14 çeşit hastalığın şifa kaynağıdır. Ayrıca, Eynal'ın termal suyunun anti deprasan özelliği olduğu, yapılan analizlerle tespit edilmiştir. Hatta, çocuk sahibi olamayan bazı ailelerin Eynal'ın termal suyunda gördükleri tedaviyle çocuk sahibi olduklarını biliyoruz. Bizdeki termal su, 160 derecelik ısısıyla yeryüzünde ender bulunan sulardan biridir.

-Başkanım, Simav yeryüzünde ender bulunan bu suyu, yıllardır şehir ısıtmasında kullanıyor. Şu anda ısınan konut sayısı ne kadardır? Bir de jeotermal ısınmada sizin döneminizde geçilen otomasyon sistemi hakkında bilgi verebilir misiniz?

Şu anda ilçemde on üç bin konut jeotermal enerjiyle ısınıyor. Bugüne kadar Simav'da jeotermal enerjiye yapılan yatırımlar hep abone sayısını artırmaya yönelik yapıldı. Bu da sistemde bazı sorunların oluşmasına neden oldu. Örneğin, her aboneye eşit ısı verememe gibi... Örneğin, motorların yüksek güçle çalıştırılmasından ortaya çıkan elektrik maliyeti gibi... Şimdi bizim kurduğumuz otomasyon sistemiyle bu sorunlar ortadan kalktı. Bu sistem bize hem enerji tasarrufu, hem de sistemde oluşan arızaları anında tespit etme imkânı sağlıyor. Konuyla alakalı diyeceğim son söz şudur: Bazı yerlerin 2010 yılında geçtiği bu sisteme biz daha yeni geçtik.

-Efendim, Simav'da 160 derecelik sıcak suyun çıktığını okuyan okurlarımızın aklına bu sudan elektrik enerjisi üretilip üretilmediği sorusu gelebilir. Başkanlığınızın konuyla alakalı bir çalışması var mı?

Ben göreve geldiğimde, Eynal Havzasının bir ruhsat sorunu vardı. Bu sorun da, elektrik enerjisi üretimine yönelik çalışma yapmamızı engelliyordu. Fakat, son günlerde Kütahya İl Özel İdaresi bu sorunun ortadan kaldırılması için adım atmaya başladı. Biz de bu adımı öğrendikten sonra çalışmalarımızı hızlandırdık. İnşallah 2018 yılında Simav'da jeotermal enerjiyle elektrik üretilmeye başlanacak.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hüseyin ZAVALSİZ 2017-12-25 16:01:41

Belediye başkanımıza basarilar diliyorum bu röportaj eksik olmuş çünkü Enerji bakanımız çok büyük katkıları var Enerji konularinda 2018 yılı Enerji yılı olacak inşAllah. Bakanımız çok çalışmakta Hükümetimiz Yerli enerjide çok kararlı bir şekilde ilerlemektedir.