Terör ve şiddet, bugün insanlığın karşılaştığı en büyük sorunlardan biridir. Terör saldırıları sonucu, dünyanın her tarafında yüzlerce insan hayatını kaybetmektedir. Terörün ortaya çıkardığı   ağır insani maliyete rağmen, insanlık terörizmle nasıl mücadele edeceğini bilmemektedir.  Terör karşısında insanlığın aciz kalması, terörizm denilen canavarın   kontrol edilemez şekilde kudurmasına neden olmaktadır.

 Terör saldırıları ve Ortadoğuyu  birbiriyle özdeşleştirmek  Batıda alışkanlık haline gelmiştir. Terörün sadece Müslüman coğrafyasında meydana geldiğine dair bir algı, sinsi ve sistematik bir şekilde bütün dünyada yerleştirilmeye çalışılmaktadır.  Terörizmin, Müslüman coğrafyasıyla sınırlı olmadığı ve terörün bütün dünyada gerçekleşen yıkıcı bir tehdit olduğu gerçeğinin anlaşılması lazımdır.

Müslüman coğrafyasında meydana gelen terör ve şiddet saldırıları, artık rutin ve  normal bir şekilde sunulurken, Batı ülkelerinde   gerçekleşen  şiddet saldırıları  ise  büyük bir şok ve travma   olarak dünya gündemine getirilmektedir.  Las Vegasta meydana gelen terör saldırısında  altmışa yakın insan, hayatını kaybetmiştir. Las Vegas katliamı, Amerikada ve dünyada büyük bir  yasa neden olmuştur.   İlk başta Las Vegas katliamının   DAİŞ  tarafından  gerçekleştirilen bir katliam olduğuna dair haberler yayınlanmıştır. Las Vegas katliamını  yapan teröristin kimliği ortaya çıktıkça,   karşımızda  çözülmesi zor bir terör bulmacası olduğunu anlıyoruz.

Las Vegas katliamını yapan  Stephen Paddock adlı kişi   64 yaşında bir kişidir. Kaldığı otelin 32. Katından   otomatik silahlarla açık hava konserini izlemeye gelen kalabalığın üzerine ateş açan Paddock, 59 kişiyi öldürmüş,  500 kişiyi yaralamıştır.  Ayrıca katil, odasına elliye yakın makinalı tüfeği yerleştirmiştir. Katil,  zengin ve  büyük  paralarla kumar oynayan beyaz bir kişidir. Ortaya,  Ortadoğulu bir DAİŞ teröristin yerine Amerikalı yerli bir beyaz teröristin çıkması, herkesi çok şaşırtmıştır. Müslümanlara terörist damgası vurmakta çok  bonkör davranan Amerika medyası, Stephen Paddock için  çok dikkatli ve  duyarlı bir dil kullanmaktadır. Paddockun  Yalnız Kurt veya Kumarbaz bir milyarder olabileceğinden söz eden Amerika medyası, onu  bir terörist olarak görmemek için  bin dereden bin su getirmektedir. Bütün açıklığıyla karşımızda Amerikalı beyaz bir terörist bulunmaktadır. Amerika toplumu, kendi içinden kendisine özgü  terörist profili oluşturmaktadır.  Amerikanın insanı insan olduğu için öldürmeyi hedef alan  teröristler   yetiştirmesi, bütün dünya için büyük bir tehdit oluşturmaktadır.

 Las Vegas katliamı, Amerikanın 11 Eylülden  sonra uğradığı en büyük terör saldırısıdır. Amerika,  kendisine  yönelik saldırılar gerçekleştiren  saldırganların geldikleri ülkeleri, terör yuvası diye  cezalandırmaktadır.  Afganistanın ve Irakın işgal edilmesinin nedeni olarak buraların terör yuvası olması  gösterilmekteydi.  Amerika, Las Vegasta büyük  bir katliama neden olan bir terör saldırısına  uğramasına rağmen, saldırıyı  siyasileştirmemiş, terörizm olarak görmemiş ve olayı bireysel bir vaka olarak ele almıştır.  Las    Vegas katliamından sonra Amerikada bu bağlamda terörizme dair bir tartışma yapılmamakta,  sadece silah  bulundurma iznine dair yasal düzenleme tartışılmaktadır. Amerika,  kendisine saldıran  teröristin kendi içinden olması halinde hiçbir şey yapamamaktadır. Amerika toplumunun terör ve şiddet bataklığına dönüşmesi konusunda ciddi bir tartışmanın yapılmasına ve gerekli  önlemlerin alınmasına ihtiyaç vardır. Amerikan terörizmi olarak ifade edebileceğimiz şiddeti sıradanlaştıran ve normalleştiren yeni nesil bir terörizm tipiyle dünya karşı karşıya bulunmaktadır.

19. ve 20. Yüz yıl boyunca beyazlar, kitlesel bir şekilde Amerika yerlilerini öldüren kitlesel katliamlar gerçekleştirmişlerdir. Amerikanın  kitlesel soykırım geleneği, tarihte kalan bir şey değildir. Bugün    beyaz teröristler,  ellerindeki ağır silahlarla  okulları, gece kulüplerini ve   konserleri basıp yüzlerce insanı öldürebilmektedirler. Amerikadaki kitlesel katliamları yapan bütün teröristler, beyaz  Amerikalılardır. Bir tane siyah Amerikalının, kitlesel bir  katliam yaptığı vaki değildir. Amerika,  kuruluşundan bu yana  kendi topraklarında  soykırımı,  katliamı ve işgali kendi hakkı olarak gören   hastalıklı   bir  Beyaz katiler toplumu yaratmıştır. Black Water isimli Amerikalı kiralık katiller çetesinin, Irakta  yapmış olduğu sayısız cinayeti hatırlamak  lazımdır.

Amerikada, istediğini istediği zaman ve  yerde öldürmeyi kendisinin imtiyazı gören  bir ulusal patoloji oluşmuş durumdadır. Amerika, kendi içinde ürettiği iç  terörist düşmanla nasıl baş edeceğini bilememektedir. Öldürmeyi kültür, kimlik ve imtiyaz olarak içselleştirmiş Beyaz Amerikan terörizmi, kontrol edilmez bir şekilde Las Vegasta, Orlandoda Irakta, Afganistanda ve dünyanın diğer yerlerinde katliamlar yapmaktadır.  Las Vegas katliamı, terörizmi  sıradanlaştıran  patolojik Beyaz Amerikan  kimliğinin bir sonucudur.  Amerika, kendi içinden kendini yıkacak tehlikeli bir canavar yaratmıştır. Las Vegas katliamı,   tehlike çanlarının Amerika ve dünya için çaldığını göstermektedir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner623

banner624