Gençler için sivil toplum kuruluşları son derece önemlidir. Bir genç lise çağından itibaren başlayarak, üniversite hayatı da dahil olmak üzere sivil toplum kuruluşlarında görev alarak kendi gelişimini sağlayabilir ve sorumluluk sahibi olmanın bilinci içerisinde hareket etme kabiliyeti kazanabilir.

Lise yıllarında bir gencin, bir lise kulübü içerisinde yer alması genel manada kendisine takım çalışmasına yatkınlık kazandırır. Birlikte hareket etme bilincini öğrenmek ve istişare ederek ortak akıl üretme kabiliyeti kazanma becerisi bu öğrenci kulüpleri içerisinde alacağı görevler sayesinde kendisinde ortaya çıkar.

Belirli konuda lise kulüplerinde bir araya gelen gençler bir yandan ortaya çıkardıkları eserler sayesinde hem başarmanın hazzını yaşarlarken diğer taraftan ise gelecek adına tecrübe sahibi olurlar. Başarma hazzı her yaştan insanı olduğu kadar lise çağlarında ki gençlerimizi de son derece memnun eder. Bu sebepten liselerde öğrenci kulüplerinin sayısının artması, bu kulüplerin okul idaresince desteklenmesi ve ebeveynlerin de bu süreçlere dahil olmasıyla gençlerimiz daha lise çağında toplum yararına bir şeyler üretmenin ne denli kıymetli olduğunu sahada somut bir şekilde tatbik etmiş ve bunun gerekli olduğuna kanaat getirmiş olur.

Özellikle teknik liselerde kurulacak araştırma ve geliştirme laboratuarları lise çağındaki gençlerimizin hayal gücünü geliştirmek ve yeni buluşların ilk adımlarını atabilmeleri adına son derece verimli çalışmaların yapılmasına vesile olabilir. Burada üretilecek basit yada daha detaylı araç gereçler il ve ülke bazında yapılacak yarışmalar ile görücüye çıkarılmalı ve mutlaka bu araç gereçleri üreten gençlerimiz takdir edilmelidir. Bu tarz çalışmaların desteklenmesi hem gençlerimize toplum yararına çalışmanın bilincini aşılamak noktasında önemli olduğu kadar, gençlerimizin yeteneklerini keşfetmeye de olanak tanıyacağından onların doğru meslekleri seçmelerine de yardımcı olur.

Bilinçli bir şekilde gençlerimizin yetiştirilmesi ve sosyal hayatın içerisine dahil olarak üretkenliklerini artırabilmeleri için liselerde gençlik kulüpleri bu sebeplerden son derece önemlidir.

***

Üniversite çağlarında gençlerin vakitlerini geçirebilecekleri bir çok sosyal olanak vardır. Özellikle internetin yaygınlaşması ve mobil sohbet programlarının hem kolay ulaşılabilir  hem de kullanımının ucuz ve yaygın olması gençlerin evlerinden dahi çıkmadan sosyalleşmelerine olanak sağladı.

Üniversite çağları gençlerin her şeyi daha kolay öğrenebildikleri, bedenen ve zihnen çok çevik oldukları çağlardır. Gençler eğer bu vakitlerini kendilerine yani geleceklerine yatırım yaparak geçirmezlerse bu vakitlerini boşuna harcamış olurlar.

Eğitim hayatlarının sonuna geldiklerinde bir iş bulmak ve çalışmak zorunda oldukların onları son derece zor ve rekabetçi bir ortam beklemektedir. Özellikle şişkin öz geçmişler ile iş bulma dönemlerinin artık neredeyse bitme noktasına geldiğini düşünürsek iyi bir iş bulmanın ve kariyer yapabilmenin ne kadar zor olduğunu daha iyi anlayabiliriz.

Artık büyük şirketler personel alımlarında şişkin öz geçmişlere değil, aradıkları personelin iş kabiliyetlerine bakıyorlar. Önemli bir üniversiteyi bitirmiş bireyler yerine, alanında uzmanlaşmış ve saha tecrübesi olan, dolayısıyla kendine tanımlanacak işi hemen kavrayabilecek ve oryantasyon için geçecek süreyi minimuma indirerek kısa zamanda maksimumum çalışma kapasitesine ulaşabilecek bireyleri tercih ediyorlar. Yani saha tecrübesinin ve belli bir meslek yada iş kolu üzerinde lokal olarak uzmanlaşmanın önemi ön plana çıkıyor.

Hal böyle olunca saha tecrübesine sahip ve staj dönemlerini dolu dolu geçirmiş gençler iş hayatına atıldıklarında bir kaç adım önde oluyorlar. Elbette ki iyi bir üniversiteyi bitirmek ve belirli bir konu üzerinde master yapmak son derece önemli. Fakat saha tecrübesine sahip olmak, sosyal iletişimi kuvvetli olmak ve belirli konularda gönüllü çalışmalar yapmış olmakta en az eğitim hayatı kadar önemli.

Günümüzün dinamikleri çok çabuk değişiyor. Bu günün lise öğrencileri üniversiteyi bitirdiklerinde belki de bugün var olmayan yani daha keşfedilmemiş bir iş kolunda çalışmak durumunda kalacaklar. O halde şayet iş hayatında kabul görmek ve makbul olmak istiyorsak çağın dinamiklerini yakalamak, asla bu dinamiklerden geri kalmamak zorundayız.

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.