Seçimler bitti ama tartışma bitmedi. Çok tercihli bir seçim oldu. Bir seçmen birden fazla tercihte bulundu. Bu sistemde bazı partiler baraj sorunu da yaşamadı. Yeni dönemde gençler de aktif olacak.

Türkiye’de seçmen profilinin yapısı belli olmasına rağmen özelikle araştırma şirketlerinin manipülasyonu ile algı operasyonları yapılmakta. Seçimlerin galibi milletin kendisidir. Bu millet, artık oyunlara gelmiyor. Milletin gözü açılmış durumda. Peki, milletin gözü açıldı da siyasetçilerin gözü kapalı mı? Neden milleti çözemiyor bazı siyasiler? Bazıları ise liderine güvenerek siyaset sahnesinde var olabiliyor. Milletin derdini bilen, milleti ile içi içe olan siyasetçileri vatandaş ödüllendiriyor. Sandıktan çıkan sonuç siyasilerin karnesidir. Bu karneye göre herkes kendisine çekidüzen vermek zorundadır.

Türkiye toplumu muhafazakâr yapıya sahip. Toplumun hassas yanlarını iyi bilen ve buna göre siyaset üreten partiler başarılı oluyor. Seçmenin dilini bilmek lazımdır. Seçmeni aşağılayan ve seçmenin dilini bilmeyen siyasetçi her zaman kaybeder.

24 Haziran’da millet ile aynı dili konuşmayan, millete yabancı, milletin inancı, kültürü, yaşamı, geleneği ve geleceği hakkında yeterli bilgiye ve tecrübeye sahip olmayanlar kaybetti. Bu millet, binlerce yıllık tecrübeyle var olan tarihî birikimi ve geleneğini kime teslim edeceğini iyi biliyor.

Türkiye seçmeni bölgesel farklılıklar da arz ediyor. Bir bölgenin heyecanı yetmez. İzmir’deki seçmene bakıp da Türkiye hakkında karar veremezsiniz! İzmir’i yok sayarak da Türkiye’yi kucaklayamazsınız!

Evet, bütün mesele de herkesi kucaklayabilmektir. Seçimler bitti ama kavga bitmedi. Meclis aritmetiği hiç olmadığı kadar renkli. Bunu fırsata dönüştürmek gerek. Siyasetin kamplaştırdığı, böldüğü, ayrıştırdığı ve giderek kavgaya taşıdığı bir toplum olmak istemiyor bu seçmen. Verilen mesaj budur. Sandık yalan söylemez. Öyle veya böyle sandıktan ne çıkmışsa saygı duymak demokrasinin ve çağdaş toplumun gereğidir. Kimseyi yok sayamazsınız! Demokrasinin cilvesidir bunlar. Razı olmak zorundasınız.

Yeni sistemde az kavga çok iş bekliyoruz. Toplumun gündeminde üretim, sanayi, yatırım, kalkınma, demokrasi, insan hakları, çocuk hakları, eğitim, bilim, medeniyet, kültür, sanat, edebiyat, sinema, spor ve en önemlisi huzur veren bir şehirleşme ve estetik yönü olan mimarî olsun istiyoruz. Tartışarak, kavga ederek, bölünerek bir yere varamıyoruz.

Seçimler 24 Haziran akşamı bitti. Yeter! Vay, şu cemaat bunu destekledi, neden şunu desteklemedi? Onlar hain, biz vatanseveriz! Bu tartışmanın kazananı olmaz! Siyaset mekanizmasının çarkları ne yazık ki çok değeri çabucak harcıyor. Siyasetçiler, değişen güncel politik ve konjonktürel duruma göre pozisyon aldığından saf ve samimi çoğunluğu oluşturan toplumda siyasî tartışmalar, tarafgirliği doğurur. Tarafgirlik ise fanatizmi ateşler. Fanatizm bataklıktır, saplanan çıkamaz!

Yeni bir dil ile başlamak lazım. Yeni bir sayfa olsun. Herkes kazansın. Parti devleti yerine, milletin devleti anlayışı ve inancını ikame etmek mecburiyetindeyiz. İttifakları partiler yapmış olsa bile bir de milletin kendiliğinden yaptığı ve sandığa yansıyan ittifakları var. Bunları hesaba katmak gerekir.

Yeni sistemde özellikle bürokraside kimse parti temsilcisi gibi olmalıdır. Makamların asıl sahibi millettir. Görevi hükümet verir ama devleti ise millet ayakta tutar. Hiçbir parti tek başına kazanamamıştır. Milletin sandıkta birleştirdiği bu ruhu diri tutmak ve bunu hizmete dönüştürmek zorunlu görev olmalıdır.

Günlük politik tartışmaları eğitimden, bilimden, üretimden, sanattan uzak tutmak lazım. Türkiye çadır devleti olmadığı gibi herhangi bir klik, cemaat, sivil oluşum veya gücün de hegemonyası altında değildir. Millet her şeyin üstündedir! 24 Haziran’da kazanan millet olmuştur.

Seçim bitti, geçime geçmek gerekir. Bu arada yarın üniversite yolunda ilk adım olan YKS’de gençlerimize başarılar diliyorum. Liselere girişte de yeni bir döneme başladık. Türkiye’de her alanda yeni sistemler iş başında. Umarım gençlerimize kavgasız, gürültüsüz ve daha güzel bir Türkiye bırakırız. Bu kadar siyasî tartışma yeter, vatandaş hizmet bekliyor!

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.