Türkiye dünya siyasetinde inisiyatif aldıkça iç siyasette alttan alta yeni yeni oyunlar devreye konuluyor. Şu unutulmamalıdır; Türkiye’nin dünya siyasetinde güçlülüğü iç siyasetteki istikrarına bağlıdır.

Siyasi istikrarın ciddi derecede dağınık olduğu dönemlerde Türkiye’nin dünya değil bölge siyasetinde bile oyun kurması imkansızdır. Figüranlık bile uygun bulunmaz. Zaten iç siyasetin dağınıklığı bölgede ve Türkiye’de at koşturma hedefinde olan dünya oyuncu ve oyun kurucularının asıl hedefidir.

Aktif gazeteci olarak görev yaptığım dönemde Lübnan karışmış, İsrail ile Hizbullah arasında şiddetli çatışmalar yaşanırken bizde Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’di. 8.30-17.30 Cumhurbaşkanı olan Sezer çiçeği burnunda AK Parti iktidarının Lübnan’a barış gücüne asker gönderilmesi tezkeresi hakkında “Ülkemiz’de bu kadar terör varken dışarı asker gönderilmesini doğru bulmuyorum” malindeki açıklamalarını hatırlarım. Ne garabet bir açıklamaydı. Devlet olma onurunun dışında bir tavır. Böylelerini ABD’ye İngiltere’ye yönetici yapacaksınız ki bu devletler daha erken çöksün.

Çünkü Sezer siyasi parçalanmanın eseri olarak göreve gelmişti. Sezer gibilerinin sırtında yumurta küfesi bulunmaz. Sırtında yumurta küfesi bulunmayanların ise iki farklı tavırları olur. Ya hiçbir şeye karışmadan dönemlerini tamamlamanın peşindeler ya da yakın zamanda örneklerine şahit olduğumuz gibi hırslarının peşine takılıp hak etmedikleri hedeflere doğru yol alırlar.

2019 Cumhurbaşkanlığı seçimi yaklaştıkça siyasi manevraların her türlüsüne şahit oluyoruz. Hesaplar gayet inceden ve bütün ihtimaller irdelenerek oyun kurulmaya çalışılıyor.

Türkiye’de Cumhurbaşkanlığı seçimleri hiçbir dönemde boş bırakılmamıştır. Millet iradesi dışında 1989’a kadar gelinmiş, ilk sivil Cumhurbaşkanı olarak Turgut Özal seçilmesine rağmen görev süresi tamamlanmadan vefat etmiştir.

Bizde hiçbir Cumhurbaşkanlığı seçimi arkasında ciddi kavgalar bırakmadan tamamlanmamıştır. AK Parti döneminde yaşananlar daha tazedir.

2019 Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi siyasi istikrar konusunda dikkatli olunmaya ihtiyaç vardır. AK Parti kendi içinde yenileşme, dönüşüm ve değişim sürecini başlatmıştır. Fakat bu değişim, dönüşüm ve yenileşme kadro algısından öteye geçmemektedir. İl, ilçe başkanları yönetim kurullarını değiştirmekle toplumsal talebe karşılık gelecek sonuç şu ana kadar elde edilememiştir. Oluşan psikolojik algı ise erken dağılmıştır.

Saha gözlemlerimizden hareketle ifade etmekte yarar vardır. Seçmen ciddi derecede kararsızlar safına doğru kaymaktadır. Nereden baksanız AK Parti, CHP, MHP tabanlarından kararsızlara doğru %20’lere yakın meyil görülmektedir. Seçmen fikir beyan etmekten kaçınmaktadır. Ağustos-Eylül-Ekim aylarında siyasi kararlılığında ciddi bir netlik bulunan seçmenin bugün tekrar netliğini kaybetmekte olduğu görülüyor.

Bu durum ise siyasetin parçalı olarak 2019 Cumhurbaşkanlığı seçimlerine gitmesini isteyen mihrakların ekmeklerine yağ sürmektedir.

MHP’den ayrılarak siyaset sahnesine inen İyi Parti çıkış gerekçelerinden uzaklaşarak farklı bir stratejiye büründü. Bu dikkatle izlenmelidir. Son zamanlarda ki manevraları doğu ve güneydoğuya yöneldi. Milliyetçi çizgiden hızla uzaklaşıyor. Aynı zaman da AK Parti tabanı hedefleri arasına girmiş durumda. Özellikle Güneydoğu bölgesinde.

Bu arada CHP ile ilgili ciddi gelişmeler var. Bu kapsamda CHP’nin lideri bir taraftan kahramanlığa oynarken diğer taraftan daha farklı bir kıskacın içine düşüyor. CHP’de Kemal Kılıçdaroğlu’nun kazaya uğraması halinde toparlanması imkansız hale gelecek.

Bugünlerde uzun yıllar siyasetin her türlü alanında tecrübe kazanmış, fakat son manevralarda devre dışı kalmış kesimlerin bir taraftan CHP’yi, bir taraftan İyi Parti’yi avuçlarının içine aldıkları görülüyor. CHP’nin son zamanlarda peş peşe açıkladığı belgelerin nereden geldiği bu nedenle iyi bilinmelidir. CHP’nin birilerinin siyasi hırslarına aracılık ettiğinin farkına varması gerekmektedir. Aynı durum İyi Parti içinde geçerlidir. İyi Parti mali sıkıntı çekmeme adına kendisine sunulan imkanlara tamah etmesi durumunda yarın başına bela olacaktır.

Hem CHP hem AK Parti siyasi istikrarı bozacak oyunlara gelmemelidir. Yaklaşan Cumhurbaşkanlığı seçimlerine Türkiye’nin siyasi istikrarla girmesi gerekmektedir. Aksi halede AK Parti’nin oy düşüşü, CHP’nin erimesi 2019 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Türkiye’yi açık hedef haline getirecektir.

Bunun için AK Parti’de ki yenileşme, değişim ve dönüşüm hamleleri akamete uğramadan kadro değişiminin ötesine geçmelidir. AK Parti tabanı hızla kararsızlar safına yığılacaktır.

Kalın sağlıcakla…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hüseyin ZAVALSİZ 2017-12-17 01:09:23

Hükümetimiz, özellikle Cumhurbaşkanımız açıklama yaparak AK Parti ve Belediyelerimizdeki değişimr bir hafta gibi kısa zamanda tamamlanıp Halka açıklanmalı böylece teşkilat ve belediyeler hizmete devam ederek dedikoduların onude kapanmış olur. Herkes işine bakar.

Avatar
Hüseyin ZAVALSİZ 2017-12-17 01:26:54

Suriye, İrak ve diğer Arap Ülkelerindeki gelişmeleri sorunları halkımıza anlatarak hatta oralarda yaşıyan insanların görüş ve düşüncelerini kısa kesitler halinde çekimler yapılarak Ülkemizdeki TV lerde yayınlanması böylece Cumhurbaşkanımız in ve Hükümetimizin icraatlarını halkımız daha iyi anlar ve mukayese yapilir, Soruyorum neden bu kadar Cumhurbaşkanımızla uğraşıyorlar?