Sosyal medya hayatımızı derinden etkilemeye başladı. Hemen hemen her işimizi sosyal medya aracılığıyla gerçekleştirir olduk. Sosyal medya ilk ortaya çıkışından bu yana oldukça hızlı bir şekilde gelişim göstererek hem her yaş aralığında hizmet veren bir faaliyet dalı alanı olma özelliğine kavuşmuştur. Bu özelliği sayesinde sosyal medyayı kullananların sayısı milyarları çoktan aşmıştır. Dünya genelinde pek çok kişinin en az bir tane sosyal medya sayfası adresi bulunmaktadır. Bu bağlamda ülkemiz dünya ortalamasının çok üzerinde bir sosyal medya kullanıcısına sahiptir.

 Hemen her yaş aralığında sosyal medya kullanan bireylerin mevcut olduğu ülkemizde çok sayıda hesap üzerinden iletişim kuran çok sayıda kullanıcı mevcuttur. Esasında günümüzde aşırı kullanıma bağlı olarak bir bağımlılık sorunu haline gelen sosyal medya, dünya ortalamasının çok ama çok üstünde bir kullanım süresine sahip ülkemizde de bir sorun haline gelmiştir. Bu bağlamda sosyal medya bağımlılığı ülkemizde de çözülmesi gerekli olan bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır.

İlk başlarda küçük grupların birbirleriyle haberleşmesiyle başlayan bir çift taraflı bilgi paylaşımı ortamı zaman içinde gelişim göstererek zaman ve mekan sınırlandırılması olmadan sadece bilgisayara bağlı kalmadan mobil tabanlı hizmetlerin de bulunduğu bir sektör haline gelmiştir. Bu doğrultuda hemen her şeyin bir dijital değer olması noktasında önemli olduğu bir ortamın varlığı insanların kişisel hayatlarının gizliliğini de riske atar bir sorun haline gelmiştir. Bu bakımdan sosyal medya bağımlılığı mutlaka tedavi edilmesi gerekli olan bir problem haline gelmiştir. Bu problemin çözümü noktasında çalışmalar yürüten pek çok bilimsel faaliyet bulunmaktadır. Bu bilimsel faaliyet alanları insanların sosyal medya bağımlılıklarının son bulması noktasında yapılan çalışmaları kapsamaktadır.

Avrupa istatistik kurumu Eurostat, 65-74 yaş grubu arasında internet kullanım oranlarına yönelik yapmış olduğu araştırma da oldukça dikkat çekici… Bu araştırmaya göre Avrupa genelinde bu yaş grubunun yüzde 41'i internet kullanıyor. Türkiye'de ise bu oran yüzde 5 durumundadır. Bu yaş grubundaki internet kullanıcıları arasında sosyal ağlarda aktif olduğunu belirtenlerin oranı ise AB genelinde yüzde 23. Anket sonuçlarına göre sosyal medyada en faal olan yaşlılar yüzde 60 ile İzlandalılar. Türkler ise yüzde 52'lik oranla ikinci sırada yer alıyor. Almanya ise % 11'lik oranla son sırada yer alıyor. 65-74 yaş grubundaki internet kullanıcıları arasında sosyal ağlarda aktif olduğunu belirtenlerin oranı Macaristan'da yüzde 51, Portekiz'de yüzde 44, Malta ve İsveç'te ise yüzde 43 olarak belirtiliyor. Dolayısıyla Türkiye’de hemen hemen her yaş grubunun sosyal medya bağımlısı olduğu sonucu açıkça görülüyor.

Sosyal Medya Bağımlılığın Tedavisi

Sosyal medyanın aşırı kullanılması sonucunda bağımlılığın artması konusu çağımızın yeni hastalığı haline gelmiş bir rahatsızlık konusu olarak karşımıza çıkmaktadır. Çevremizde de görebildiğimiz sosyal medya bağımlısı olan insanlar bu bağımlılıklarının farkında dahi değillerdir. Esasında bu bağımlılık beraberinde çeşitli rahatsızlıkları da getirmektedir. Sürekli olarak sosyal medya hesaplarına girme gerekliliği hisseden ve sürekli olarak bu platformlarda gezinme ihtiyacı hisseden kişiler, soysal medya bağımlısı olma hususunda önemli bir eşiktedirler. Bu bakımdan sosyal medya bağımlılığı tedavisi mutlaka yapılması gerekli olan tedavi olarak karşımıza çıkmaktadır. Pek çok sosyal medya platformu bu bağımlılığı teşvik etmektedir.

İnternette çok zaman harcıyorum artık yeter diyebilen birisi esasında sosyal medya bağımlılığı tedavisi konusunda destek alması gerekli olan birisi olarak karşımıza çıkıyor. Burada bu bağımlıktan kurtulmak isteyen bireyin iradesi ana belirleyici bir rol oynamaktadır. Zira “çok vakit harcıyorum artık yeter!”  dedikten kısa bir süre sonra tekrar dayanamayıp eline telefonu alan ya da bilgisayardan sosyal medya hesabına giren insanların sayısı hiç de azımsanmayacak kadar çok olmaktadır. Tam da bu noktada sosyal medyada çok vakit geçiren kimselerin iradesinin güçlü olması etkili bir özellik olarak bu bağımlılığın tedavisi noktasında karşımıza çıkmaktadır.

Bir sonraki yazımda nasib olursa Sosyal Medya Diyeti'ni ele alacağız. Sosyal Medya bağımlılığından kurtulabileceğimiz alternatifleri ve çözümleri yazacağım.

Ayrıca konuyla ilgili daha ayrıntılı bilgi için dileyenler "Sosyal Medya ile Dijital Pazarlama" kitabımı  kitap.alaattincagil.com adresinden temin edebilirler.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Özlem Sabancıoğulları 2017-11-26 17:50:29

bu hafta yazın yoktu gazete sitedede yok artık yazmıyo musun?