Normal hayatta birçok düşüncesini tepkiler nedeni ile söyleyemeyen, kendini ifade etmekte zorlanan, görünüşünden ve konuşmasından hoşlanmayan, kişilik ve benlik sorunları olan kişilerin sosyal medyayı çok daha fazla sevdiği ve burada zaman geçirdiği bilinmektedir. Bu durum genel olarak sosyal medya bilinçaltına ayna tutuyor ifadesi ile açıklanabilmektedir. Yapılan araştırmalarda sosyal medya üzerinde çok fazla zaman geçiren kişiler içerisinde genel olarak narsist, benlik saygısı az olan kişilerin daha fazla olduğu görülmektedir. Bu durum alkol tüketimine benzetilebilmektedir. Alkolün etkisi ile bastırılan duyguların açığa çıkması gibi, sosyal medyada bastırılmış olan bu duyguların açığa çıkmasını sağlamaktadır. Yüz yüze söylenemeyecek şeyleri söyleyebilme, küfür ve hakaret edebilmek ve kavga edebilmek sosyal medya üzerinde yapılabilen olumsuz davranışlara örnektir. Bunlara alan yaratılması yanında bu alanı böyle kullanmak bir psikolojik sorun olarak önümüze çıkmaktadır.

Dijital Kimliklerin Özellikleri ve Bilinçaltı

Sosyal medya üzerinde oluşturulan kimlikler gerçeği yansıtmamaktadır. Olduğundan daha sert, daha güzel, daha bilgili ve daha eğlenceli gibi görünmek istenebilmekte ve bu başarılabilmektedir. Bu durum gerçek kimlikler ile sosyal medyadaki kimliklerin karışmasına ve hatta çatışmasına neden olabilmektedir. Sosyal medyanın fazla oranda kullanımı ile sosyal medyanın psikolojik zararları ve etkilerini hissetmek daha fazla olmaktadır. Oluşturulan sahte ve sanal kimlikler ile daha fazla zaman geçirilmesi gerçek kimliklerin daha az kullanılmasına ve algı olarak bir kişilik karışıklığına neden olabilmektedir. Bu durumda insanların gerçek hayattaki birebir iletişim kurmalarını oldukça zorlaştırabilmektedir.

Algılarımızın Değişmesi ve Zaman Kavramının Değişmesi

Kullanımı sırasında zaman konusunda da büyük sorunlar yaşanabilmektedir. Özellikle yoğun bir kullanımda zamanın nasıl geçtiği anlaşılamamakta ve çok fazla zaman mobil cihazlar veya bilgisayarlarda geçirilmektedir. Bu durum oldukça ciddi bir sorun yaratsa bile bunun yanında sosyal medyanın kendi zaman algısını da yaşamak mümkün olmaktadır. Bu durumda sosyal medyanın zaman algısına etkileri olarak belirtilebilmektedir. Gerçek hayattan farklı olarak işleyen süreçler gerçek hayattan kopuşlara neden olmaktadır. Tüm iletişimin sosyal medya üzerinde yapılmasını sağlamakta ve sanal dünyanın gerçek dünya ile karışmasına neden olabilmektedir. Bu durum insanlarda psikolojik sorunlara neden olabilmektedir.

Sosyal Medyada Yalan Söylemek Çok Kolay

Sosyal medya kullanımında insanlar normalde yapamadıkları davranışları sergileyebilmektedir. Özellikle oldukça kolay bir şekilde yalan söylenebilmektedir. Yaratılan sahte kimlikler ile yalan söylemek çok daha kolay olabilmekte ve yalan söylemeye alışmaya ve doğru algısındaki bozulmalara neden olabilmektedir. Yoğun kullanımlar ile sosyal medyanın psikolojik etkileri konusunda bu durumda dikkate alınmalıdır. Gençlerin daha fazla kullandığı düşünüldüğünde, gerçekte olmayan bir kişi gibi kendilerini göstermeleri ve kolay bir şekilde yalan söylemeleri psikolojik olarak olumsuz etkilenmelerine neden olabilmektedir. Sosyal medyada gerçek hayatta tanınan kişiler ile iletişime girildiği tanınmayan kişiler ile de iletişime girilebilmektedir. Bu durumda yalan söylemeyi daha kolay yapabilmektedir.

Sosyal Medya Kullanımının Gerçek Hayatı Yaşamaya Etkileri

Sosyal medyanın gerçek kimliklerin yerine farklı kimliklerin konulması kullanılması oldukça ciddi bir sorundur. Ancak bunun yapılmadığı durumlarda da etkilerden kurtulmak mümkün değildir. Yoğun kullanımlarda hayattan zevk almak ve anı yaşamak mümkün olmamaktadır. Çok fazla paylaşım yapmaya yönelmek, görülen her güzelliğin en güzel karenin izlenip keyfinin çıkartılması yerine fotoğrafının yakalanması ile uğraşılması hayattan zevk almanın ve anı yaşamanın hissini ve tadını yok etmektedir. Bu Durumda sosyal medyanın gerçek hayata olumsuz etkileri olarak ifade edilebilmektedir. Sosyal medyanın bu olumsuz etkilerinden kurtulmak için özellikle kulanım oranının düşürülmesi gerekmektedir. Bunun sağlanması ile olumsuz etkilerinden kurtulmak mümkün olacaktır.

Uzun Süreli Kullanımların Olumsuz Etkileri

Sosyal medyanın uzun süreli kullanımları yukarıda sayılan birçok olumsuzluğa neden olabilmektedir. Ancak genel olarak sosyal medyanın olumlu ve başarılı bir kullanımının olmayacağından bahsetmek mümkün değildir. Önemli olan etkili ve yeteri kadar kullanım sağlamak ve zamanın çoğunu paylaşmak yerine yaşamaya ayırmak gerekmektedir. Böylece çok daha basit bir şekilde sosyal medyanın psikolojik etkilerinden korunmak konusunda bir başarı sağlanabilmektedir. Özellikle gençlerin hayatlarında gerçek iletişimler ve gerçek tanışmaların olması sağlanabilmelidir. Bunun içinde sosyal medya bağımlılığı ve kullanımının azaltılması gerekmektedir.

Sosyal Medyanın Kullanımı Nasıl Düzenlenebilir?

Özellikle kullanım süresinin fazla olduğu düşünülüyor ise günlük hayatta yapacak farklı işler bulunması sağlanabilmektedir. İş yerinde sosyal medyanın kullanımının az olması genel olarak evlerde daha fazla kullanılmasına neden olmaktadır. Akşamları evde oturarak saatlerce sosyal medyada zaman geçirmek yerine farklı bir hobi edinilmesi ve farklı işler ile uğraşılması gerekmektedir. Bu durumda çok daha başarılı ve sorunsuz bir şekilde sosyal medya kullanım süresi azaltılacaktır. Özellikle iletişim kurulmak istenen kişinin aranması ve yanına gidilmesi çok daha etkili bir yöntem olacaktır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Özlem 2018-02-04 22:32:26

Harika bir yazı, teşekkürler

Avatar
Nilgün 2018-02-04 23:33:03

Çağımızın hastalığı maalesef , güzel bir yazı olmuş

banner623

banner624