İlk ortaya çıkıp yaygınlık kazanması 2000’li yılların başından itibaren gözlenebilen sosyal medya, insanların birbiri ile iletişimlerini güçlendirmeleri ve sosyal ihtiyaçlarını karşılamaları amacı doğrultusunda eğlence amaçlı olarak kullanılıyordu.

Kullanıcıların herhangi bir şekilde kısıtlamaya tabii tutulmamasından dolayı kendilerini en özgür hissettikleri bu platformlar zaman içinde günlük olaylara, durumlara ve gelişmelere karşı yorum yapılabilen esas kaynaklar haline geldi.

Sosyal medyada bu yönde bir eğilim olmasında şüphesiz kişilerin kendi kimlik bilgilerini gizlediğini düşünerek hesaplarını kullandıkları önemli ölçüde etkili oldu.

Resmi kurumların geniş kitlelere ulaştırmak amacıyla duyurularını yaptığı bir platformdan sadece eğlence amaçlı olarak kullanılabilen bir platforma kadar farklı amaçlar doğrultusunda sosyal medyanın kullanılması mümkün oluyor.

Bu da kontrolsüz ve denetimsiz bir internet kullanımının, sosyal medya deneyiminin önünü açmaktadır.

Özellikle sosyal medya hesapları üzerinden suç olarak değerlendirilecek faaliyetlerin gerçekleştirilmesi kişilerin bilgi sahibi olmamalarından dolayı meydana gelmektedir.

SOSYAL MEDYADA İŞLENEN SUÇLARIN CEZASI

Hukuk dalları arasında bilişim hukuku içinde değerlendirilen sosyal medyada işlenmiş olan suçlarda bu dalda sosyal medyanın yeni bir alan olmasından kaynaklı olarak pek çok kişi herhangi bir düzenleme yapılmadığı önyargısına sahip oluyor.

Oysa Türk Ceza Kanunu’nda yer alan maddeler dahilinde kişilerin sosyal medyadan işlemiş oldukları suçların bazı maddelerin kapsamına dahil edilmesi söz konusu olmaktadır.

TCK 125. maddede bir kişinin onur, şeref ve saygınlığını rencide edici bir fiil ya da olgu isnat etmek ya da bu tarz bir yakıştırmada bulunmak veya sövmek suretiyle bir kişinin onur, şeref ve haysiyetine saldırmak hakaret suçu olarak düzenlenmiştir.

Maddenin devamında açık bir şekilde bu suçun cezasının da 3 aydan 2 yıla kadar hapis ya da hapis cezasına karşılık gelecek olan adli para cezası olduğu belirtilmiştir.

Bu madde tek başına sosyal medyada işlenen suçlar için hüküm verilmesinde yeterli olduğu düşünülmemesi halinde basın ve yayın organlarında işlenen suçlar kapsamında sosyal medyadaki durumun değerlendirilmesi de mümkün olacaktır.

Bu sayede TCK 125.maddeye dayanarak kişilerin herkesin okuyabileceği şekilde hakaret başta olmak üzere farklı suçlar işlemesi halinde bunun cezasının ilgili TCK maddesinde belirtilmiş cezalardan daha fazla olacağı bilinmektedir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Özlem 2018-02-26 21:39:47

Çok haklısınızz..

Avatar
Arzu güler 2018-02-26 21:45:20

Harika ve bilinçlendirici bir yazı tebrik ederim