Yaşadığımız dönemde alışkanlıklarımız yavaş bir değişim gösterdiği için zaman içerisinde oluşan bağımlılıklarımızın  farkında olamayabiliyoruz. Bu durum özellikle teknolojik gelişimlerde kendisini göstermektedir. Fark etmesek de yakın zamana oranla oldukça değişen alışkanlıklarımız ve yeni kavramlarımız var.

Sadece 20 sene önce bile şuan çok fazla kullandığımız ve kavramları ile günlük konuşmalarımızı etkileyen birçok teknolojik ve dijital cihazın olmadığı görülecektir. Cep telefonlarının yeni piyasaya çıktığı ancak kullanımının çok az olduğu dönemler…  

Bilgisayar kullanımı yaygınlaşmaya başlasa bile DSL bağlantının olmadığı sadece çok yavaş bir bağlantı ile internete bağlanılabildiği dönemlerden bahsediyorum.  20 seneyi bir kenara bırakın 10 sene bile geriye gidecek olursak sosyal medyanın daha yeni olarak tanınmaya başlandığı ve hatta kimsenin çok fazla ilgi göstermediği dönemlerle günümüz arasındaki fark bariz görülecektir. Bu kadar kısa sürede hayatımıza giren bu cihazlar ve sosyal medya denilen olgu tüm yaşamımızı tam anlamı ile alt üst etmiştir...

Sadece bireysel açıdan değil, şirketler, kurumlar ve hatta devlet yönetimleri bile bu değişime ayak uydurmak zorunda kalmıştır. Özellikle internet bağlantısının hızlanması ve alt yapı gelişimlerinin tamamlanması ile birlikte ülkemizde de hızlı internete ulaşılması bu gelişim hayatımızı tam olarak sarmıştır. Sonrasında gelişen mobil cihazlar sürekli olarak online olabilme olanağı sağladı.

İnternetin yaygınlaşması ve hızlanması ile birlikte hayatımıza giren sosyal medya ilk olarak 2004 yılında Facebook’un geliştirilmesi ile ortaya çıktı. Facebook kuruluş amacından farklı olarak beklenenden oldukça büyük bir kitleye ulaşmış ve şimdilerde ise dünya üzerinde 1.3 milyardan fazla insanın kullandığı bir platform haline gelmiştir.

Facebook gibi hayatımızda oldukça büyük bir etkiye sahip diğer bir sosyal medya platformu da Twitter’dır. Bu platform da günümüzde 328 milyon aktif kullanıcının olduğu devasa bir paylaşım mecrasıdır.

Sosyal medya insanların hayatını ve yaşamını  önemli ölçüde değiştirmiştir. Özellikle davranışlar ve alışkanlıklar ciddi bir şekilde değişmiş ve dünyadaki farklı kişiler ile fiziksel olarak bir arada olunmasa bile iletişim kurmak mümkün olmuştur.

Sosyal medyanın gelişmesi ve insan hayatına oldukça büyük bir etki yapması sadece bireysel olarak değil şirketler, kurumlar ve devletleri bile etkilemiştir. Günümüzde sosyal medyayı kullanmayan devlet kurumu veya  şirket yok gibidir. Özel veya kamusal olan bu hesaplardan oldukça önemli kararlar ve bilgiler de paylaşılabilmektedir.

Kurumsal şirketler açısından  bakacak olursak özellikle insanların çok olduğu bir ortam her zaman reklam için en iyi alan olarak değerlendirilmektedir. Bu sebeple sosyal medya; daha çok müşteriye  ulaşmak isteyen şirketler için ürün ve hizmet tanıtımı konusunda büyük bir pazar oluşturmaktadır. Sosyal medya reklamları günümüzde o kadar gelişmiştir ki tüm firmalar özellikle sosyal medya üzerinden başarılı bir şekilde reklamlarını yayınlamaya başlamıştır. Son tahlilde artık televizyon ve radyo reklamlarından daha fazla olarak sosyal medya reklamlarına bütçe ayrılması mümkün olabilmektedir.

Bu platformlarda reklam vermenin oldukça önemli bir avantajı da bulunmaktadır. Tam olarak hedef kitlenin bulunması ile onlara bir reklam yapılması mümkün olabilmektedir. Bu durum reklam ve pazarlama konusunda şirketlere büyük bir avantaj sağlamıştır. İstedikleri hedef kitleye kolay bir şekilde ulaşabilen ve reklamın tam olarak görüntülendiğinden emin olmak, bu platformlarda reklam vermenin avantajları arasında yer almaktadır.

Sosyal medyanın meydana getirdiği en büyük etkilerden birisi de siyaset kurumu ve devlet yapılarında yaşanmaktadır. Özellikle insanların çok hızlı bir şekilde sosyal medya üzerinden örgütlenip iletişim sağlayabilmeleri belirli bir konuda hızlı ve etkili bir reaksiyon göstermelerini ortaya çıkartmıştır. Fitilinin sosyal medya üzerinden ateşlendiği Arap Baharı’nın sosyal medyanın gücünü gösteren en önemli örneklerden birisi olduğu söylenebilir. Bu gibi büyük olaylar yanında ülkeler içerisinde yaşanan olaylarda sosyal medyanın kullanımı eleştirilebilmekte ve tepkiler gösterilebilmektedir. Bu eleştirilerin çok fazla sayıda insan tarafından yapılıyor olması sosyal medyayı devleti yönetenler tarafından dikkat edilmesi gereken bir platform haline getirmektedir. Bunların yanında devlet liderleri ve diğer siyasi partiler ile bu partilerin başkanları, önde gelenlerinin de sosyal medya hesapları bulunmakta ve bu sosyal medya hesapları ile bilgilendirmeler yapılmaktadır.

Sosyal medya geçmişte televizyon ve gazetelerden takip edilen kişilerin artık direkt olarak takip edilmesini ve onlar ile iletişim kurulması ile iletişim kurulmasını mümkün hale getirebilmektedir. 

İnsanların sosyal davranışlarını ve birbirleri ile olan ilişkilerini düzenleyen hukuk kuralları gelişen teknolojiler ile değişiklikler göstermiştir. Bu kapsamlı değişiklikler, özellikle dijital ortamlar ve daha sonra da sosyal medya hukuk sisteminde yer almaya başlamıştır. İlk olarak mevcut olan sosyal medya hesaplarının izinsiz bir şekilde çalınması konusunda 'hacker' denilen kişiler için suç duyurusunda bulunabilmeleri mümkün olmaktadır. Bu durum yasalarla düzenlenmektedir.

Bunun yanında insanların ortak bir alanda yer almaları ve birbirleri ile iletişime geçmeleri nedeni ile ortaya çıkan hakaret ve küfür gibi konularda da dava açılması mümkün olabilmektedir. İnsanların kişilik haklarına sosyal medya üzerinden bir saldırının olması durumunda da bu konuda bir dava açılabilmekte ve sorunsuz bir şekilde bu konuda ceza alınması söz konusu olabilmektedir. Bu cezaların alınması konusunda yasalarda da belirli düzenlemeler yapılmıştır. Dünya üzerinde birçok ülke sosyal medyada yer alan hesapların takibinin yapılması ve kimler tarafından kullanıldığının bilinmesini sağlamaktadırlar.

Tüm bunlar sosyal medyanın insanlar, kurumlar ve devletlerin işleyişlerini nasıl etki altına aldığını ve ne tip değişimlere neden olduğunu göstermektedir. Günümüzde sadece Twitter üzerinden günde 500 milyon kadar paylaşım yapılmaktadır. Youtube üzerinden her gün 4 milyar civarında video izlenmektedir. Ayrıca Instagram üzerinden 60 milyon kadar fotoğraf paylaşımı yapılmaktadır. Tüm bunlar sosyal medyanın ne derece etkin olabileceğini bir kez daha göstermektedir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hikmet Gürsoyoğulları 2017-11-05 02:33:59

Hocam çok beğendim yazınızı. Beni epey aydınlattı. Kitabınıda alıp okuyarak daha iyi bir kullanıcı olma yolunda ilerlemek istiyorum.