Gençlerimizin dijital çağın yan etkilerinden kurtulmak için spor yapmaya ve sosyalleşmeye ihtiyaçları var. Her türlü bağın sanal olarak kurulabildiği günümüzde insan ilişkilerinin yeniden normalleşe bilmesi için bu kaçınılmaz bir gereklilik. Ayrıca ülkemizin sportif anlamda başarılar kazanabilmesi, yeni ve yetenekli bir kuşağın yetişmesi içinde sporu mahalle aralarına taşımamız da başka bir kaçınılmaz gereklilik.

Ülkemizin son yıllarda sportif anlamda bir türlü istenilen ivmeyi yakalayamamasının en önemli sebeplerinden bir tanesi gençlerimizin spor yapabilecekleri alanları azlığı ve diğer olanakların yetersiz olması. Amatör sporlara ülkemizde ne yazık ki istenilen destek bir tülü verilemiyor. Sırf bu sebepten birçok yetenekli gençlerimiz çok istemelerine rağmen sportif hayatlarına devam edemiyorlar.

Ben ülkemizin herhangi bir kaynak probleminin olduğunu düşünmüyorum. Bence asıl problem var olan kaynakların etkin, verimli kullanılamaması ve neticede kaynakların israf edilmesi.

Örneğin futbolda her yıl milyonlarca lira hiç yoktan yere israf ediliyor. Bir şekilde bunun önüne geçilse ve israf edilen paralar bir havuzda toplanarak mahalle aralarına suni çimden küçük futbol sahaları yapılsa ve gençlerimize evlerinin önünde, gece gündüz futbol oynayabilme imkanı verilse şuanda olduğundan daha fazla yetenekli futbolcu yetiştiremez miydik?

Yada her sokağa küçük alanlara basketbol potaları konsa gençlerimiz basketbola daha fazla ilgi göstermez miydi? Şimdi olduğundan çok daha fazla basketbolcuyu bu sayede yetiştiremez miydik?

İşin sportif boyutunun yanında birde sosyal boyutu var. Spor yapacak alanları bulamayan gençler çoğunlukla evlerinden çıkmıyorlar ve vakitlerini evlerinde bilgisayar başında, sosyal medyada geçiriyorlar. Yada spor yapmayan ve spor yaparak sosyalleşemeyen gençlerimiz sosyalleşmeyi çevre bozukluğunun da etkisiyle uyuşturucuda arıyorlar.

***

Ülkemizde top yekun bir spor seferberliği başlatmanın zamanı geldi de geçiyor. Gençlik ve spor bakanlığımız, spor federasyonlarımız ve belediyelerimiz bence kaynaklarının önemli bir bölümünü gençlerimize spor alanları yapmak için seferber etmeliler. Hiçbir faydası olmayan işlere milyonlarca lira harcamak yerine bu milyonları gençlerimizin spor yapmalarına harcamalılar.

Ayrıca amatör sporlar desteklenmeli ve başarılı sporcular mutlaka ödüllendirilmeli. Ne yazık ki ülkemizde amatör sporlar yok sayılarak görmezden geliniyor. Nüfus olarak bizim onda birimiz bile etmeyecek ülkelerden çok büyük sporcular çıkarken biz hala yerimizde sayıyoruz. Pansuman tedbirlerden bir an evvel vazgeçmeli ve sürdürülebilir bir spor politikasını ısrarla ve istikrar arz edecek şekilde mutlak suretle hayata geçirmeliyiz.

***

Her spor dalında, her yaş grubunda güz döneminden yaz dönemine kadar ligler düzenlenmelidir. Böylece gençlerimiz uzun soluklu bir sportif faaliyetin içerisinde yer alabilirler. Gençlerimizi spor yapmaya teşvik etmeliyiz. Fizikken ve ruhen Sağlam nesillerin yetişebilmesi açısından bu son derece önemlidir. Bu müsabakaların düzenlenebilmesi için devletimiz destek vermeli ve müsabakaların takibi ilgili spor federasyonları tarafından dikkatle yapılmalıdır.

Ülkemizin çok ciddi bir potansiyeli varken bunun israf edilmemesi ve gençlerimizin mağdur edilmemeleri gerekir. Ülkemizin mevcut genç potansiyeli ile birlikte gerekli önlemler alınır ve yatırımlar yapılırsa büyük sportif başarılara imza atacağını düşünüyorum.

Ayrıca spor alanlarının mahallelerde yaygınlaşması ve gençlerimizin istedikleri an spor yapabilme olanağına kavuşması toplumuza sosyolojik bir refahta getirecektir. Spor ile sosyalleşen gençlerimiz sanal bağımlılıktan kurtulacaktır. Ayrıca spor olanaklarının artmasıyla birlikte ülkemizde çok küçük yaşlara kadar düşen uyuşturucu kullanımının da önüne geçilmesinde faydalı olacaktır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner623

banner624