Gençlerimiz bulundukları ortamlarda kendilerini geliştiriyor ve geleceğe hazırlıyorlar. Bilhassa ilim, sanat, kültür ve medeniyet eksenli çalışmalara yönelen gençlerimizin ellerinden kitap düşmüyor.

Türk Edebiyatı Vakfı’nda, kültür sanat dünyasına gönül veren gençlerle sohbet.

Eyüp Sultan’da bir edebiyat sohbeti

Ali Emiri Kültür Merkezi’nde bir etkinlik sonrası hatıra fotoğrafı çektirildi.

Yalova’da bir kültür etkinliğine katılan gençlerin çokluğu, katılımcıları fazlasıyla memnun etti.

TÜRKİYE’de şuurlu ve idealist genç bir nesil yetişiyor. İlim, kültür, sanat ve medeniyet odaklı faaliyetlerde bulunan gençlerimiz kendilerini geliştiriyorlar.

Türkiye’de iyi gelişmeler var. Gençlerimiz bulundukları ortamlarda kendilerini geliştiriyor ve geleceğe hazırlıyorlar. Bilhassa ilim, sanat, kültür ve medeniyet eksenli çalışmalara yönelen gençlerimizin ellerinden kitap düşmüyor. Son yıllarda ülkemizde kitap fuarlarına gösterilen büyük ilgi de zaten bunun göstergesi. Gezip gördüğümüz, davet edilip konuştuğumuz çeşitli ortamlarda gençleri geleceğe dönük olarak umutlu görüyoruz. Bazı kesimler karamsar tablolar oluşturmaya, kötümser imajlar uyandırmaya çalışsa da kesin olan şu ki, toplum bilhassa gençlerimiz gelecekten yana asla ümidini kesmiş değil. Aksine eksiklerini tamamlıyor, sevdikleri kurslara devam ediyor, seminer çalışmalarına iştirak ediyor ve bir bakıma her anlamda kendilerini iyi bir şekilde yetiştirmeye gayret gösteriyorlar. Değerlerine sahip çıkmanın haklı övüncü içindeler.

Milat 15 Temmuz

Benim bu düşüncem yeni değil. Türkiye’nin tarihinde bir milat olan, ‘istiklal’imizin ve ‘istikbal’imizin şekillendiği, millet olarak yeni bir ruhla uyanıp dirildiğimiz o 15 Temmuz Gecesi’nde bunu hakkıyla gördük. FETÖ ihanet şebekesinin aziz milletimize ve devletimize kastettiği geceden önce de ben gençlerden asla ümidimi kesmemiştim. Gençliğin artık idealist olmadığını, teknoloji bağımlılığına düçar olduğunu iddia edenlere karşı da sürekli olarak, “Hayır bu gençlerimizden asla ümidimizi kesemeyiz. Âlimlerimiz, mütefekkirlerimiz, şairlerimiz ve sanatkârlarımız ömürlerini boşa harcamadılar. Hepsi de ‘Nesl-i Cedid’i, ‘Asım’ın Nesli’ni, ‘Büyük Doğu’ ve ‘Diriliş’ nesillerini yetiştirmek için uğraştılar, didindiler ve muzaffer oldular.” diyordum. O varolma mücadelesinin verildiği gecede emek harcanarak ve göznuru dökülerek yetiştirilen gençler meydanlara indi, köprülere çıktı ve kiralık katillere karşı şanlı bir mücadele verdi. O genç bedenlerin kimi şehit düştü ve Rabbine kavuştu, kimi gazi oldu gönüllere yerleşti. Puslu gecede kalleşlere, gözüdönmüş satılmışlara yol vermediler. O tarihî geceden sonra hâlâ ümitsiz kalmak reva mı?

Beyin fırtınaları esiyor

Yazar dostlarla sık sık görüşüyoruz. Şairlerimiz, hikâyecilerimiz, romancılarımız, mütefekkirlerimiz karış karış Anadolu’yu dolaşıyor, gençlerle bir araya geliyorlar. Çeşitli mekânlarda buluşup beyin fırtınaları estiriyorlar. Üniversite mahfillerinde, vakıf ve dernek binalarında, belediye salonlarında konuşmalar yapılıyor, konferanslar veriliyor, sohbetler ediliyor. Bu mekânlarda ayrıca Hüsn-ü Hat, Ebru, Minyatür, Tezhip, Cild gibi gelenekli sanatlarımız öğreniliyor. Osmanlı Türkçesi, Yazı Editörlük ve Medya kursları devam ediyor. Mehmed Âkif, Cemil Meriç, Nurettin Topçu ve Necip Fazıl okumaları yapılıyor. Yine gençlerimiz, her fırsatta bir araya gelip adıgeçen düşünce ve sanat adamlarımızın eselerini topluca okuyor, değerlendirmeler yapıyorlar.

Yerlilik asalettir

Yayıncılarımız harıl harıl kitap hazırlıyor ve yayımlıyor. Bilhassa kültürümüze, tarihimize, edebiyatımıza dair eserlere büyük talep var. Tarihî bütünlük ve devamlılık arzeden Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet tarihlerimize dair hazırlanan emek verilmiş filmler ve diziler kitlelerin ilgisiyle karşılaşıyor, ayrıca yurtdışında da bu filmler geniş alaka görüyor, seyirci topluyor. Düne kadar yerli oyunlara neredeyse kapalı olan Şehir ve Devlet Tiyatrolarımız ‘yerlilik asalettir’ anlayışıyla hareket ederek bugüne kadar öne çıkmayan, çıkarılmayan yazarlarımızın eserlerini, romanlarını, tiyatro eserlerini sahneye taşıyor.

Devlete güvenelim

Üç tarafı düşmanla çevrilmiş, yedi düvelin diş bilediği güzel bir ülkeyiz. Ezelî ve ebedî hasımlarımız, içerideki hainlerle birlikte Türkiye’ye diz çöktürmeye çalışsalar da bunda muvaffak olamadılar, bundan sonra da inşallah olamayacaklar. Yeter ki biz önce Allah’a, sonra da aziz milletimize ve güçlü devletimize, şanlı ordumuza, kahraman emniyet kuvvetlerimize güvenelim. Bir de gençliğimize sevgimizi ve güvenimizi mutlaka gösterelim.

İslâm’ın son ordusu

Dün Çanakkale’de, Kut’ül Amare’de, İstiklal Savaşı’nda, Kore’de, Kıbrıs’ta zafer kazanan bu inançlı alperenlerimizdi. 15 Temmuz’da da aynı cengâverler “Ya Allah Bismillah, Allahü Ekber” diyerek ezanlarlarla selâları yaydılar, al bayrakları dalgalandırdılar. Bugün Afrin’de zaferi kazanan “İslam’ın son ordusu”, Münbiç’te de, Kandil’de de aynı galibiyeti elde edecektir, bu kesin. Rabbim bütün gençlerimizi hilekârların fitnelerinden, hainlerin tuzaklarından ve şer odakların şerlerinden korusun. Onlar bu mübarek ülkenin temiz yürekli, yiğit ve cesur evlatlarıdır. Onlara güveniyorum. Ecdadına lâyık olan imanlı gençliğe gönül dolusu selâm olsun. Alınları pak ve açık! Yolları da bahtları da açık olsun.

Gençlerden ümidi kesmeyin

FETÖ ihanet şebekesinin aziz milletimize ve devletimize kastettiği geceden önce de ben gençlerden asla ümidimi kesmemiştim. Gençliğin artık idealist olmadığını, teknoloji bağımlılığına düçar olduğunu iddia edenlere karşı da sürekli olarak, “Hayır bu gençlerimizden asla ümidimizi kesemeyiz.

İlim Yayma’dan TÜGVA’ya kültür sanat faaliyetleri

İlim Yayma Cemiyeti, Birlik Vakfı, Milli Türk Talebe Birliği ve TÜGVA gibi vakıf ve derneklerimiz dolup taşıyor. Düzenli olarak haftalık toplantılar yapılıyor bu kuruluşlarımızda ve diğerlerinde. Kültür mekânlarında kütüphaneler kuruluyor. Bir çok belediye semt kütüphaneleri kuruyor. Büyük kütüphaneler artık neredeyse 24 saat açık olarak kitapseverlere hizmet veriyor. Gün geçmiyor ki, bir ilimizde kitap fuarı açılmasın. Vali, Belediye Başkanı, Kaymakam, Milli Eğitim Müdürü gibi yetkililerin katılıdığı kitap fuarlarına halkımız, bilhassa gençliğimiz büyük rağbet gösteriyor.  

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.