Tarihimiz, okuyucular nezdinde büyük ilgi görürken bu sahada düşünenlerin, araştıranların ve ortaya eser koyanların sayısı da gün be gün artıyor. Şüphesiz bu, sevindirici bir durum. Zira bugün yaşadıklarımızın benzeri dün yaşanmıştı. Dolayısıyla maziden ders, geçmişten hisse çıkarmak için tarihe yönelmek doğru bir davranış. Gerçek tarihle aydınlanır, hakikatleri buluruz.

Süleyman Kocabaş, ömrünü tarihe adamış bir araştırmacı yazar. Genelde İstanbul’da kitap fuarlarından görüşüp hâlleştiğimiz ve muhabbet ettiğimiz bir gönül insanı. Kayseride yaşayan tarihçimizin geniş bir kütüphanesi, iyi bir arşivi ve zengin bir koleksiyonu vardır.

Zeynep Didem Gezgin’le yaptığı bir mülakatta tarihe ilgisinin ne zaman başladığını şöyle anlatır:  Tarih ilmine ilkokuldan beri büyük ilgi duymaya başladım, bu ilgim, ortaokul ve lise yıllarında, bol bol tarih kitapları ve dergiler okumak suretiyle iyice artmıştır. Tarih yazmama gelince tarih kitaplarını ve makalelerimi milletimize gerçek tarihini öğretmek gayretiyle yazdım, milletler geleceğe yönelik projeksiyon planlarını ancak tarihten aldıkları doğru dersler ile isabetli yapabilirler. Tarih kitaplarım bu yönüyle de inşallah milletimize faydalı olacaktır.

Bugüne kadar bir çok gazete ve dergide tarihle alakalı araştırmaları, makaleleri ve incelemeleri yayımlanan Kocabaş’ın yeni kaleme aldığı eserler arasında Türk İmparatorluğunu Parçalamak (Tarihte ve Günümüzde Türkiyeyi Paylaşma Planları), Amerika – Batı İsrail ‘Şer Ekseni’nde Hedef Ülke Türkiye, Bir Kuşağın Dramı, Osmanlı İmparatorluğu’nu Yıkanlar da bulunuyor.

70’i aşkın eseriyle tarihseverlerin tanıdığı, sevdiği ve okuduğu Süleyman Kocabaş’ın bazı kitapları, Arapça’ya çevrildi ve Azerbaycan Türkçesine aktarıldı. Emekliliğinden itibaren okumaya ve yazmaya ömrünü hasreden yazarımız, fuarlarda okuyuculara kitaplarını tanıtmakta, anlatmakta, sorulan suallere cevaplar vermektedir. Geçmişle bugün arasındaki olayları anlattığı eserleri kıymetlidir. Bir bakıma dünün hadiseleri ışığında bugünün olaylarını yorumlamaktadır. Türkiye üzerine işgal kuvvvetlerinin, Batılıların egemenlik düşüncelerine, düşlerine dikkat çekmektedir. Selçuklu ve Osmanlı Devletlerine söz ve diş geçiremeyen Haçlı zihniyetinin bugün Türkiye’nin etrafını bir ateş çemberi gibi sardığını, buna dikkat edilmesi gerektini hatırlatmaktadır. Anadolu gibi güzel bir vatan coğrafyasına sahip olan Türklerin Batının iştahını her zaman kabarttığına inanan Kocabaş, bu kirli ve kalleş nazarların şu an da var olduğuna inanmakta ve bunu çeşitli eserlerinde dile getirip toplumun uyanık olmasını istemektedir. Bunun son delili olarak da 15 Temmuz ihanetini göstermektedir.

Süleyman Kocabaş, Gezgin’in bir sorusu üzerine şöyle demektedir: “Anadolu yarımadası, kaderimizde değişmez bir faktördür ve devamlı avantajımız olarak kalacaktır. Bunun yanında kaderimizi değişken faktör olarak etkileyen fakirlik ve zenginlik durumumuzdan kaynaklanan gelişmişlik hâlimiz etkili olacaktır. Bu topraklarda tutunmak için her alanda kendi kendimize yeterli hâle gelecek şekilde zengin olmak zorundayız. Öyle ki, bir saldırı karşısında ülkemizi dışarıdan destek almadan kendi imkânımızla savunabilmeliyiz.”

1950 Kayseri doğumlu olan yazarımız kurucusu olduğu Vatan Yayınları arasında kitaplarını neşretmektedir. Kayseri Talas’taki bir evini Kocabaş Özel Kütüphanesi olarak düzenlemiş ve araştırmacıların hizmetine sunmuştur.

Tarihçimizin kitabı çok bir kaç eserini analım: Türkiye Üzerine Emeller: Ermeni Meselesi Nedir Ne Değildir?, Tarihte ve Günümüzde Türk-Yunan Mücadelesi, Hindistan Yolu ve Petrol Uğruna Yapılanlar Türkiye ve İngiltere, Vaadedilmiş Toprak Filistin İçin Mücadele Türkiye ve Siyonizm, Kendi İtiraflarıyla Jön Türkler Nerede Yanıldı? 1890-1918, Dönmelik ve Dönmelek, Sultan II. Abdülhamid’in Şahsiyeti ve Politikası, Sultan Abdülaziz ve I. Meşrutiyet Tarihi, Osmanlı İsyanlarında Yabancı Parmağı, Masonluk ve Masonlar, Türkiye’nin Canı Boğazlar, Merak Edilen Tarihimiz, Balkan Harbi, Misyonerlik ve Misyonerler.

            Süleyman Kocabaş’ın eserlerini her yerde bulmak mümkün. Ama İstanbul’da yaşayan tarihseverler, devam eden kitap fuarında kendisini Vatan Yayınevi standında ziyaret edip görüşebilir ve kitaplarını imzalatabilirler. Değerli araştırmacı yazarımıza, velut tarihçimize hayırlı, sağlıklı, huzurlu ve bereketli bir ömür diliyorum. Daha nice eserlere inşallah...

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner623

banner624